Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celostátní aféra, život v bolestech, démon alkohol… Se slavnými princeznami se osud nemazlil. Tajnosti slavných

27.12.2019
Celostátní aféra, život v bolestech, démon alkohol… Se slavnými princeznami se osud nemazlil. Tajnosti slavných

Foto: Facebook / Marie Krbová

Popisek: Princezna Krasomila Alena Vránová má doma i cenu Thálie. Snímek je z Facebooku Divadla Ungelt, kde vytvořila nádherné role... Vloni, po svých pětaosmdesátých narozeninách se rozhodla pro odpočinek a odešla z divadla, kde hrála například v inscenaci Bouřlivé jaro

Velkolepá svatba a šťastný život až do smrti. Tak končívají všechny pohádky a tak je také prožívaly nejslavnější české princezny před kamerou. Jejich reálný každodenní život měl ale leckdy k idylce, předepsané scénářem, na míle daleko.

Pyšná Krasomila

Pyšná princezna Krasomila

Pyšná princezna Krasomila
(foto - repro/archiv ČT)

Díky pohádce Pyšná princezna se zrodila nová láska a vzápětí i skandál jako hrom. V padesátých letech platila krásná a oduševnělá Alena Vránová za jednu z největších ženských hvězd československé kinematografie. Její kariéru ale poznamenal sňatek s tehdy ještě silně prokomunisticky orientovaným Pavlem Kohoutem. Vzala si ho z velké lásky krátce před natáčením slavné pohádky. Jako termín svatby vybral Kohout den Stalinových narozenin, Staroměstskou radnici lemovaly zástupy svazáků, novomanželům zpíval Soubor Julia Fučíka a nad jejich vztahem převzala patronát komunistická strana. Jenže pak se Alena zamilovala během natáčení do Vladimíra Ráže A Kohout se d tím nedokázal smířit a vypuklo peklo. Příběh známých osobností probírali svazáci na schůzích, Alenu si pozvali před komisi, kde měla vysvětlovat své selhání.

Nevěra se stala mimo jiné i podkladem pro Kohoutovu divadelní hru Dobrá píseň, o zbloudilé manželce a jejím lehkovážném svůdci, kterou uváděly přední domácí scény. „Dostala jsem takovou nakládačku, že jsem se z toho vlastně nikdy nevzpamatovala. Pak už jsem kolem sebe jen budovala hradby a zamykala zámky a to stojí hodně, někdy i herecké příležitosti,“ přiznala v jednom rozhovoru. Počátkem šedesátých let se k ní filmoví tvůrci otočili zády, s nástupem normalizace začalo ubývat i divadelních rolí. Až v posledních letech se karta obrátila a konečně si na ni znovu vzpomněla i televize. S přibývajícími roky ji začaly sužovat zdravotní potíže. Nejprve si nadvakrát zlomila obě ruce, pak musela podstoupit operaci kyčelního kloubu. K problémům se postavila rázně, je totiž tvrdohlavá a v žádném případě nechce být odkázána na pomoc druhých. A v březnu 2017 převzala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Se zlatou hvězdou na čele

Moudrá a pracovitá princezna Lada

Moudrá a pracovitá princezna Lada
(foto – repro/cinema.de)

Bylo jí čtyřiadvacet, když se Marie Kyselková zúčastnila konkurzu na jednu z princezen do pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele. Původně měla hrát rudovlasou Ladu Miriam Hynková, ta však onemocněla, a tak na poslední chvíli padl zrak režiséra Martina Friče na Marii. Byla to její třetí a také poslední filmová role. Byla mladá a připadala si nezkušená, takže jí v hlavě utkvěly spíš trapné než veselé příhody. „Když jsem přicházela v myším kožíšku k zámku, kde stál vysoký a hubený pan Pištěk, měla jsem před ním velkou trému. Měla jsem se ho zeptat, zda by pro mě v zámku nebyla nějaká práce, a byla jsem z něj tak nervózní, že jsem tu větu řekla správně až snad podvacáté,“ vzpomínala na natáčení.

Bývalá manekýnka a druhá manželka herce Petra Haničince bojovala dlouho se závažnými zdravotními problémy. Podrobila se těžké operaci páteře, při níž jí byly implantovány do těla ‘šrouby‘. Jenže posunuté ploténky začaly tlačit na zakončení nervů, vedoucí do dolních končetin, takže trpěla při každém kroku nesnesitelnými bolestmi. Přesto se nehodlala smířit s představou, že by skončila na invalidním vozíku. Bojovala o každý krok a déle než dvacet let pracovala jako vrátná na studentských kolejích na pražském Strahově. V březnu 2017 ale zůstala po zlomenině krčku upoutána na vozík. „Mně už nepomůže vůbec nic, jenom hrob,“ posteskla si, když poněkolikáté skončila na kapačkách v pražské nemocnici Na Františku. Krásná princezna Lada zemřela letos 21. Ledna, bylo jí 83 let.

Křehká Pampeliška

Zoufalá princezna Pampeliška

Krásná princezna Pampeliška s tragickým osudem
(foto – repro/archiv ČT)

Princezna Pampeliška byla jako hebounké chmýří ve větru a její představitelka Klára Jerneková jakoby jí o oka vypadla. Bydlela v krásném bytě na vltavském nábřeží, plném starožitností a vzácných obrazů, měla peníze na kontě, ale šťastná nebyla. Zpočátku ji osud naladil pěknými a četnými rolemi i žhavým partnerským vztahem, už v jednadvaceti letech se stala členkou souboru činohry Národního divadla. Jenže manžel Josef Čáp ji opustil kvůli pěvkyni Gabriele Beňačkové a stejně neslavně skončilo i druhé manželství. Navíc dostávala stále méně rolí, přičítala to své nedokonalosti a ztrácela zbytky sebevědomí. Až když jí dědeček Jernek v osmdesátých letech poradil, aby vstoupila do strany, dozvěděla se, že z ní už byla jednou vyhozená, ačkoli v ní ve skutečnosti nikdy nebyla. Prý někomu v roce 1971 ujelo pravítko, které mělo škrtnout někoho jiného.

Bez divadla nedokázala žít, a tak když nebyla obsazována, chodila alespoň do divadelního klubu, kde rozehrávala pro kolegy herecké etudy u skleničky. Dny trávila v nejbližší hospodě, ve společnosti štamgastů. Tahali z ní peníze, ale bylo jí to jedno. Alespoň s někým mohla promluvit, když na ni kolegové zapomněli. Po roce 1989 se zdálo, že by mohla znovu naplno uplatnit svůj talent, už ale bylo pozdě. Místo velkolepého návratu na jeviště se obklopila lidmi, kteří ji připravovali o majetek. Po smrti rodičů nastal definitivní propad a o pomoc nestála. Pila, i když brala léky na štítnou žlázu, takže občas trpěla halucinacemi. Na chvíli ji vzpamatovalo v roce 1999 natáčení seriálu Hotel Herbich, v němž si zahrála Madlu, po poslední klapce ale bohužel opět vjela do starých kolejí. Když ji sousedé neviděli tři dny, zavolali policii. Klára ležela na parketách a nejevila známky života. Zemřela 31. července 2003, v pouhých 58 letech.

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská