Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Vánocích zemřela krásná, křehká, nesmírně statečná herečka. Radovala se ze svého postiženého syna, zato svět ji trápil

27.12.2019
O Vánocích zemřela krásná, křehká, nesmírně statečná herečka. Radovala se ze svého postiženého syna, zato svět ji trápil

Foto: Hans Štembera

Popisek: Táňa Fischerová

FOTO Také letošní Vánoce jsou bohužel poznamenány smrtí významné české osobnosti. Na Boží hod vánoční podlehla těžké nemoci herečka, spisovatelka a v neposlední řadě i politička Táňa Fischerová (72). Většina z nás si ji bude pamatovat jako krásnou, oduševnělou, křehkou a statečnou ženu. Jen málokdo přitom tuší, jak těžkým životním peripetiím čelila.

Svůj osud měla již geneticky zakódovaný po svých rodičích. Pocházela z umělecké rodiny, otec byl režisérem, matka baletkou, ale jejich kariéru výrazně poznamenala válka, během níž byli oba uvězněni v koncentračních táborech - v Osvětimi a Terezíně. Později se na nich zase podepsala éra normalizace. Táňa se naštěstí uchytila v báječných šedesátých letech, kdy získala svoji první filmovou roli, a především angažmá v legendárním Činoherním klubu. Zde se dočkala velkých hereckých příležitostí, ale v roce 1973 odtud musela odejít. Určitě ji přitížilo nejen otcovo jméno, ale také spolupráce s vynikajícími režiséry, kteří byli v té době na indexu, například Evaldem Schormem, Janem Kačerem nebo Karlem Kachyňou. Čas od času se sice objevila ve filmu a televizi, například ve výborném snímku Jaromila Jireše Prodloužený čas, ale teprve po roce 1989 se dočkala satisfakce a zajímavých příležitostí. Patřila k nim především postava klavíristky Lýdie v televizní adaptaci románu Pavla Kohouta Konec velkých prázdnin.

 

Najít foto, kdy by neměla na rtech a v očích ten svůj mírný, něžný, jakoby vědoucí úsměv, je vážně nesnadné

Život s Kryštofem

Nejbolestnější kapitolou jejího života se stal vážně postižený syn Kryštof, který se ji narodil v dlouholetém vztahu se známým hudebníkem Petrem Skoumalem, s nímž se později rozešla. Svůj příběh popsala v Třinácté komnatě České televize. „Jeho vstup na svět byl poněkud zvláštní, narodil se sice v termínu, ale měl jenom 1790 gramů, a to je vždycky problém. Ale nikdo mi neřekl, že dítě bude postižené,“ svěřila se. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že Kryštof, který byl krásné miminko, je nemocný. Fotografie, které v tomto pořadu ukázala, skutečně dokumentují, že šlo o rozkošného, smějícího se blonďatého chlapečka. Teprve po půl roce objevila první varovné signály jako projev mozkové obrny. Tehdy jí lékaři řekli, že Kryštof skončí v ústavu.

 

Na volné noze

Kvůli nemocnému synovi se rozhodla opustit svoji kariéru a starala se o něj. Jako herečka na volné noze potom hrála jenom příležitostně. Když se jí později podařilo Kryštofa umístit v odborném zdravotnickém zařízení, mohla se věnovat alespoň částečně své profesi. A syna na invalidním vozíku, vyžadujícího neustálou péči, si brát domů, kdykoliv to bylo možné. Péče o něj přitom nebyla vůbec jednoduchá, křehká herečka měla co dělat, aby ho například oblékla. Pochvalovala si však, že v dospělosti již netrpěl epileptickými záchvaty a chvíle, které spolu prožívali, byly krásné. „Já myslím, že je naprosto šťastný ve světě hudby. Kamkoliv přijde, nasadí si sluchátka,“ popsala synovu velkou vášeň. A prozradila také, že poslouchá i písničky svého otce, s nímž Táňa udržovala, dokud nezemřel, velmi dobré vztahy.

 

Mě spíše trápí svět, mě trápí společenské problémy, prozradila ve své 13. komnatě

Mě trápí svět

Časem se s nemocí svého jediného syna vyrovnala, a naopak ji považovala za nesporné obohacení svého života: „Já musím říci, že mě ty osobní problémy opravdu opustily. Mě spíše trápí svět, mě trápí společenské problémy,“ přiznala se Táňa v Třinácté komnatě. Právě proto se po roce 1989 angažovala nejen v charitě, ale i politickém životě, čtyři roky byla dokonce poslankyní Parlamentu ČR a jako nezávislá kandidátka se zúčastnila souboje o prezidentskou funkci.

Vložil: Adéla Hofmanová