Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Vánocích zemřela krásná, křehká, nesmírně statečná herečka. Radovala se ze svého postiženého syna, zato svět ji trápil

27.12.2019
O Vánocích zemřela krásná, křehká, nesmírně statečná herečka. Radovala se ze svého postiženého syna, zato svět ji trápil

Autor: Hans Štembera

Popisek: Táňa Fischerová

FOTO Také letošní Vánoce jsou bohužel poznamenány smrtí významné české osobnosti. Na Boží hod vánoční podlehla těžké nemoci herečka, spisovatelka a v neposlední řadě i politička Táňa Fischerová (72). Většina z nás si ji bude pamatovat jako krásnou, oduševnělou, křehkou a statečnou ženu. Jen málokdo přitom tuší, jak těžkým životním peripetiím čelila.

Svůj osud měla již geneticky zakódovaný po svých rodičích. Pocházela z umělecké rodiny, otec byl režisérem, matka baletkou, ale jejich kariéru výrazně poznamenala válka, během níž byli oba uvězněni v koncentračních táborech - v Osvětimi a Terezíně. Později se na nich zase podepsala éra normalizace. Táňa se naštěstí uchytila v báječných šedesátých letech, kdy získala svoji první filmovou roli, a především angažmá v legendárním Činoherním klubu. Zde se dočkala velkých hereckých příležitostí, ale v roce 1973 odtud musela odejít. Určitě ji přitížilo nejen otcovo jméno, ale také spolupráce s vynikajícími režiséry, kteří byli v té době na indexu, například Evaldem Schormem, Janem Kačerem nebo Karlem Kachyňou. Čas od času se sice objevila ve filmu a televizi, například ve výborném snímku Jaromila Jireše Prodloužený čas, ale teprve po roce 1989 se dočkala satisfakce a zajímavých příležitostí. Patřila k nim především postava klavíristky Lýdie v televizní adaptaci románu Pavla Kohouta Konec velkých prázdnin.

 

Najít foto, kdy by neměla na rtech a v očích ten svůj mírný, něžný, jakoby vědoucí úsměv, je vážně nesnadné

Život s Kryštofem

Nejbolestnější kapitolou jejího života se stal vážně postižený syn Kryštof, který se ji narodil v dlouholetém vztahu se známým hudebníkem Petrem Skoumalem, s nímž se později rozešla. Svůj příběh popsala v Třinácté komnatě České televize. „Jeho vstup na svět byl poněkud zvláštní, narodil se sice v termínu, ale měl jenom 1790 gramů, a to je vždycky problém. Ale nikdo mi neřekl, že dítě bude postižené,“ svěřila se. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že Kryštof, který byl krásné miminko, je nemocný. Fotografie, které v tomto pořadu ukázala, skutečně dokumentují, že šlo o rozkošného, smějícího se blonďatého chlapečka. Teprve po půl roce objevila první varovné signály jako projev mozkové obrny. Tehdy jí lékaři řekli, že Kryštof skončí v ústavu.

 

Na volné noze

Kvůli nemocnému synovi se rozhodla opustit svoji kariéru a starala se o něj. Jako herečka na volné noze potom hrála jenom příležitostně. Když se jí později podařilo Kryštofa umístit v odborném zdravotnickém zařízení, mohla se věnovat alespoň částečně své profesi. A syna na invalidním vozíku, vyžadujícího neustálou péči, si brát domů, kdykoliv to bylo možné. Péče o něj přitom nebyla vůbec jednoduchá, křehká herečka měla co dělat, aby ho například oblékla. Pochvalovala si však, že v dospělosti již netrpěl epileptickými záchvaty a chvíle, které spolu prožívali, byly krásné. „Já myslím, že je naprosto šťastný ve světě hudby. Kamkoliv přijde, nasadí si sluchátka,“ popsala synovu velkou vášeň. A prozradila také, že poslouchá i písničky svého otce, s nímž Táňa udržovala, dokud nezemřel, velmi dobré vztahy.

 

Mě spíše trápí svět, mě trápí společenské problémy, prozradila ve své 13. komnatě

Mě trápí svět

Časem se s nemocí svého jediného syna vyrovnala, a naopak ji považovala za nesporné obohacení svého života: „Já musím říci, že mě ty osobní problémy opravdu opustily. Mě spíše trápí svět, mě trápí společenské problémy,“ přiznala se Táňa v Třinácté komnatě. Právě proto se po roce 1989 angažovala nejen v charitě, ale i politickém životě, čtyři roky byla dokonce poslankyní Parlamentu ČR a jako nezávislá kandidátka se zúčastnila souboje o prezidentskou funkci.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace