Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Advent a Vánoce v Čechách patří Ježíškovi. Není to žádný Santa Claus a nenosí červenou čepičku. Nejznámějšího máme u nás

25.12.2019
Advent a Vánoce v Čechách patří Ježíškovi. Není to žádný Santa Claus a nenosí červenou čepičku. Nejznámějšího máme u nás

Foto: Pixabay

Popisek: Jesličky s malým Ježíškem, nikoliv Santa se soby, to jsou naše Vánoce

FOTO Mnozí lidé s každým přibývajícím rokem nelibě nesou, jak se mění podoba tradičních českých Vánoc, z nichž se stávají více svátky konzumu, než někdejší oslavy zimního slunovratu či narození Ježíše Krista. Patří k nim i zakladatel a předseda Spolku pro tradiční Vánoce Náš Ježíšek Děpold Czernin. Podle něj tradici českého adventu a Vánoc, staletí vytvářenou našimi předky, vytlačují cizorodé prvky.

Děpold Czernin, pocházející ze slavného šlechtického rodu, dokonce vytvořil desatero, v němž žádá všechny, kdo se podílejí na vánoční atmosféře, aby ctili a uváděli do života deset pravidel. Zdůrazňuje v nich, že hlavní postavou a symbolem našich Vánoc je Ježíšek. Není to žádný Santa Claus ani skřítek a nenosí červenou čepičku. Ježíšek je malé dítě, narozené v Betlémě a nejznámější soškou malého Ježíška na světě je Pražské Jezulátko. Je to syn Boží, král Vánoc a lidských srdcí, jenž na sebe vždy o Vánocích bere podobu dítěte a vstupuje do našich domovů. Touhou obdarovat své blízké nejrůznějšími dárky se stáváme Ježíškovými pomocníky. Ježíšek naděluje radost prostřednictvím poselství: „Mějte se rádi a tuto lásku projevujte“. V desateru rovněž připomíná význam koled, s nimiž se tradičně oslavovalo narození Ježíška od Štědrého dne až do svátku Tří králů. Mimochodem, v Česku máme podle Děpolda Czernina nejvíce vánočních a adventních písní na světě.

Bez Santy a Dědy Mráze

Spolek Náš Ježíšek nabízí zájemcům o spolupráci nekomerční bezplatné partnerství a záštitu pro pořádání kvalitních vánočních aktivit, ať už jde o trhy, oslavy či kulturní akce. Výsledkem je celonárodní festival Tradiční advent a Vánoce s naším Ježíškem. Hlavní podmínkou je, aby se uplatnil symbol Náš Ježíšek a naopak chyběly cizorodé vánoční symboly, jakými jsou například Santa Claus či Děda Mráz. Dále doporučuje využívání dalších typických tradičních prvků, jakými jsou adventní věnce se čtyřmi svíčkami či betlém. A v neposlední řadě realizaci některých akcí, například na 4. prosince Chození s Barborkou nebo13. prosince Průvod svaté Lucie.

Součástí projektu je i vratný systém hrnečků a kelímku s logem Náš Ježíšek, který odpovídá celosvětovému trendu snižování jednorázového plastového nádobí a navíc výrazně eliminuje nepořádek v místě konání předvánočních akcí. Tento vratný systém se již podařilo zavést v několika městech, k nimž patří Praha, Brno či Karlovy Vary a každým rokem se přidávají další a další.

Krásný odkaz

Děpold Czernin také připomíná, že současný advent (který byl dříve obdobím očekávání, zklidnění, půstu a příprav) nahradila nákupní horečka: „Dnes Vánoce konzumujeme dopředu, zatímco dříve vypukly až na Štědrý den,“ postěžoval si nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál. Prozradil, že mezi tradice, na jejichž záchraně mu nejvíce záleží, patří zpívání adventních písní. A snaží se také, abychom tradiční české Vánoce uchránili před globálním balastem a unifikací. „Je to krásný odkaz po našich předcích, kterým se můžeme před světem reprezentovat,“ říká.

Vložil: Adéla Hofmanová