Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Advent a Vánoce v Čechách patří Ježíškovi. Není to žádný Santa Claus a nenosí červenou čepičku. Nejznámějšího máme u nás

25.12.2019
Advent a Vánoce v Čechách patří Ježíškovi. Není to žádný Santa Claus a nenosí červenou čepičku. Nejznámějšího máme u nás

Autor: Pixabay

Popisek: Jesličky s malým Ježíškem, nikoliv Santa se soby, to jsou naše Vánoce

FOTO Mnozí lidé s každým přibývajícím rokem nelibě nesou, jak se mění podoba tradičních českých Vánoc, z nichž se stávají více svátky konzumu, než někdejší oslavy zimního slunovratu či narození Ježíše Krista. Patří k nim i zakladatel a předseda Spolku pro tradiční Vánoce Náš Ježíšek Děpold Czernin. Podle něj tradici českého adventu a Vánoc, staletí vytvářenou našimi předky, vytlačují cizorodé prvky.

Děpold Czernin, pocházející ze slavného šlechtického rodu, dokonce vytvořil desatero, v němž žádá všechny, kdo se podílejí na vánoční atmosféře, aby ctili a uváděli do života deset pravidel. Zdůrazňuje v nich, že hlavní postavou a symbolem našich Vánoc je Ježíšek. Není to žádný Santa Claus ani skřítek a nenosí červenou čepičku. Ježíšek je malé dítě, narozené v Betlémě a nejznámější soškou malého Ježíška na světě je Pražské Jezulátko. Je to syn Boží, král Vánoc a lidských srdcí, jenž na sebe vždy o Vánocích bere podobu dítěte a vstupuje do našich domovů. Touhou obdarovat své blízké nejrůznějšími dárky se stáváme Ježíškovými pomocníky. Ježíšek naděluje radost prostřednictvím poselství: „Mějte se rádi a tuto lásku projevujte“. V desateru rovněž připomíná význam koled, s nimiž se tradičně oslavovalo narození Ježíška od Štědrého dne až do svátku Tří králů. Mimochodem, v Česku máme podle Děpolda Czernina nejvíce vánočních a adventních písní na světě.

Bez Santy a Dědy Mráze

Spolek Náš Ježíšek nabízí zájemcům o spolupráci nekomerční bezplatné partnerství a záštitu pro pořádání kvalitních vánočních aktivit, ať už jde o trhy, oslavy či kulturní akce. Výsledkem je celonárodní festival Tradiční advent a Vánoce s naším Ježíškem. Hlavní podmínkou je, aby se uplatnil symbol Náš Ježíšek a naopak chyběly cizorodé vánoční symboly, jakými jsou například Santa Claus či Děda Mráz. Dále doporučuje využívání dalších typických tradičních prvků, jakými jsou adventní věnce se čtyřmi svíčkami či betlém. A v neposlední řadě realizaci některých akcí, například na 4. prosince Chození s Barborkou nebo13. prosince Průvod svaté Lucie.

Součástí projektu je i vratný systém hrnečků a kelímku s logem Náš Ježíšek, který odpovídá celosvětovému trendu snižování jednorázového plastového nádobí a navíc výrazně eliminuje nepořádek v místě konání předvánočních akcí. Tento vratný systém se již podařilo zavést v několika městech, k nimž patří Praha, Brno či Karlovy Vary a každým rokem se přidávají další a další.

Krásný odkaz

Děpold Czernin také připomíná, že současný advent (který byl dříve obdobím očekávání, zklidnění, půstu a příprav) nahradila nákupní horečka: „Dnes Vánoce konzumujeme dopředu, zatímco dříve vypukly až na Štědrý den,“ postěžoval si nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál. Prozradil, že mezi tradice, na jejichž záchraně mu nejvíce záleží, patří zpívání adventních písní. A snaží se také, abychom tradiční české Vánoce uchránili před globálním balastem a unifikací. „Je to krásný odkaz po našich předcích, kterým se můžeme před světem reprezentovat,“ říká.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace