Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejmoudřejší věděla, že sůl je nad zlato. Pohár hořkosti si ale vypily všechny tři. Tajnosti slavných

25.12.2019
Nejmoudřejší věděla, že sůl je nad zlato. Pohár hořkosti si ale vypily všechny tři. Tajnosti slavných

Autor: repro/youtube.com

Popisek: Král Já První a jeho tři krásné dcery v pohádce Byl jednou jeden král...

Jedna z nejslavnějších českých pohádek Byl jednou jeden král… byla doslova pronásledována prokletím princezen. Milena Dvorská, Stella Májová a Irena Kačírková by mohly soutěžit, ke které z nich se osud zachoval víc macešsky.

Bez klasické pohádkové komedie, kterou natočil v roce 1954 Bořivoj Zeman, si už Vánoce vůbec neumíme představit. I když už jsme ji viděli snad stokrát, vždy znovu a znovu uchvátí klasickým pohádkovým příběhem Boženy Němcové, mimořádným filmařským pojetím i excelentními hereckými výkony. Před kamerou se v ní sešli dva nezapomenutelní komici, Jan Werich jako král Já První, který se zasadil o to, aby roli rádce Atakdále dostal Vlasta Burian. O Burianovi bylo známo, že před kamerou jen velmi těžce snáší konkurenci, výjimkou byl právě jen Werich. Oba měli tehdy za sebou sérii životních karambolů a zlomyslný osud neušetřil ani půvabný trojlístek královských dcer.

Maruška s nejkrásnějšíma očima

Moudrá princezna Maruška a její rybář (Vladimír Ráž)

Moudrá princezna Maruška a její rybář (Vladimír Ráž)
(foto – repro/archiv ČT)

Okouzlující Milena Dvorská ho stejně jako její 'královský otec' vypila až do poslední kapky. První manželství s Bulharem Orfeiem Cokovem jí nevyšlo, protože v jeho zemi žít nedokázala. Utekla zpátky domů ještě před porodem dcery. Její Lucie však přišla na svět v době, kdy matky měly nárok pouze na čtvrt roku mateřské, a tak jí jako samoživitelce nezbylo nic jiného, než ji svěřit svým rodičům, kteří žili v Přerově, a odjet do Prahy za prací.

Hereččina životní tragédie odstartovala, když se devatenáctiletá Lucie seznámila s Janem Dvorským, který se prohlásil za proroka a odvedl ji z domova. Založil na Hořovicku náboženskou sektu, a přestože se herečka snažila navázat s dcerou kontakt, vše bylo marné. Poté co byl na ni a jejího partnera vydán zatykač, protože neposílali děti do školy, opustili republiku a odstěhovali se neznámo kam. Milena Dvorská zemřela náhle v 71 letech, poté co svou dceru neviděla celých osmnáct let.

Dobrosrdečná Zpěvanka

Princezna Zpěvanka se zlatem v hrdle

Princezna Zpěvanka se zlatem v hrdle
(foto – repro/archiv ČT)

Skvělá herečka a pěvkyně, vlastním jménem Stella Weingärtnerová, prožila velkou životní tragédii už ve čtyřiadvaceti letech, když její snoubenec, pozounista Jan Čížek, zemřel na tuberkulózu. Během druhé světové války se nevyhnula totálnímu nasazení, v padesátých letech pak z filmového plátna téměř zmizela kvůli svým politickým postojům, jimiž se po roce 1948 netajila a říkala je hodně nahlas. U jednoho výslechu StB dokonce prohlásila, co si o komunismu myslí. „Bylo to na doživotí, co všechno jsem na něj vychrlila,“ prozradila po létech v jednom rozhovoru. Nakonec při ní stála štěstěna a případ byl odložen.

Se ztrátou životní lásky se Stella nedokázala vyrovnat a zůstala po celý život sama. Teprve v seniorském věku se sblížila s Jaroslavem Mrázem, kterého znala od mládí a jenž pobýval dlouhá léta v zahraničí. V sedmdesátých letech se za něj provdala a oficiálně se vystěhovala do Spojených států. Pozdní partnerské štěstí ale bohužel dlouho nevydrželo. Po pouhých čtyřech letech manžel zemřel a Stella se rozhodla v Americe zůstat. Svou druhou velkou lásku přežila o jedenáct let, zemřela v 86 letech v Kalifornii.

Sebevědomá Drahomíra

Princezna Drahomíra, milující bohatství a pohodlí

Princezna Drahomíra, milující bohatství a pohodlí
(foto – repro/archiv ČT)

Krásná a vzdělaná Irena Kačírková si zahrála princeznu jenom jednou. Noblesní kráska, která mimo jiné plynule hovořila třemi jazyky, se ale narodila do špatné doby – do budovatelských filmů se prostě nehodila. Vdala pouze jednou, už tři roky po narození dcery se ale manželství se scenáristou J. A. Novotným rozpadlo. Pak měla noblesní herečka před svatbou ještě dvakrát, mimo jiné i s legendárním hudebníkem a komikem Jiřím Šlitrem. Opravdovou lásku, po níž celý život toužila, však nenašla.

Prodělala několik infarktů, v roce 1981 podstoupila operaci žaludku, čeští lékaři jí ale jasnou diagnózu neprozradili. Učinil tak až německý lékař, který jí dal na jasnou otázku jasnou odpověď a oznámil jí, že má rakovinu. Poslední měsíce prožila ve velkých bolestech, které jí způsobovaly metastázy, jež začaly prorůstat i do kostí. Přesto se herectví nevzdala a ještě rok před smrtí nastudovala sedm rolí a jednu operu. Celý život se těšila, až zestárne a přehraje se konečně do charakterních rolí, splnění tohoto snu se už ale nedočkala. Přesto si ani v posledních dnech v nemocnici neodpustila cigarety. Zemřela v 60 letech.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace