Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komise musela vědět minutu po minutě celý rok, kde jsem. Jinak by byl průšvih. Být špičkový tenista je dřina

23.12.2019
Komise musela vědět minutu po minutě celý rok, kde jsem. Jinak by byl průšvih. Být špičkový tenista je dřina

Foto: FTV Prima (jako v textu)

Popisek: Tomáš Berdych

FOTO Zatímco v ženském tenise je talentů stále dost, v tom mužském je bohužel situace tristní. Navíc se do tenisového důchodu odebral Tomáš Berdych, náš za poslední roky nejlepší tenista, kterého si pozval do své Show Jan Kraus.

Tomáš Berdych Jana Krause obdaroval, a to raketou, která měla vpletenou do strun zvláštní ozdobu: „To je obyčejná kancelářská gumička. Já to mám při hře schválně. To je podobné jako hudební nástroj. Když trefíte balón, tak to zvoní,“ popsal tenista vychytávku. Tomáš Berdych bohužel musí skončit z důvodu zranění, jeho kyčel se stále nelepší: „Já doufám, že té zátěže bylo moc a že to dá pokoj.“ S Tomášem Berdychem se rozloučila hráčská asociace, a to společně s jeho parťákem Radkem Štěpánkem: „Oficiální rozloučení jsem měl v Londýně, tam nás bylo víc. Pro mě to mělo historické spojení, hrál jsem tam šestkrát za sebou. Sice to nebylo při posledním zápase, ale tohle byla to nejlepší varianta,“ konstatoval v Show Jana Krause.

Nápor na psychiku

Tenis je podle Tomáše Berdycha i Jana Krause pěkně náročný sport: „Někdy je to nápor na psychiku, protože je tam člověk sám, já nemůžu střídat,“ připomněl. Hráči, které Tomáš Berdych potkává na turnajích, jsou dnes velmi vyrovnaní: „To skoro není nikdo, kdy byste si řekl, že tohle nebude práce, že budete za hodinku doma,“ vysvětlil Tomáš Berdych Janu Krausovi. Tomáš Berdych bohužel nevyhrál jediný grandslamový turnaj. Hraje totiž klasická silná trojka, kterou je prakticky nemožné porazit: „Všichni se mě ptají, jestli mi nevadí, že hraju v době, kdy hraje Federer, Nadal, Djokovič, že bych bez nich mohl mít nějaký Grand Slam, na druhou stranu jsem měl s nimi možnost hrát minimálně dvakrát a každého porazit, takže si nestěžuju,“ vysvětlil Tomáš Berdych. 

Žena mu prodloužila kariéru o rok

Tomáš Berdych měl k dispozici také svůj realizační tým: „Měl jsem pět trenérů. Dokud člověk nemá přítelkyni, nebo manželku, tak s nimi člověk tráví mnohem víc času. Trénuje, cestuje, na turnajích, pořád jsou spolu. Pokud má člověk manželku, tak je to příjemný filtr, který má člověk sebou. Když skončí na kurtu, tak honem rychle utíká, aby přišel na jiné myšlenky. U mě žena stála za tím, že mi o rok kariéru prodloužila,“ řekl o své manželce Ester Berdychové.

Volno si maximálně užívá

V současné chvíli Tomáš Berdych nedělá vůbec nic: „Mám volno a maximálně si užívám. Má to přirozený vývoj, kdybych tu seděl v jiném věku a neměl toho tolik za sebou, tak je to jiné. Obětoval jsem tomu vše, takže volný čas si užívám na sto procent.“ pochlubil se Janu Krausovi. „Nikdy jsem to neměl nalajnované. Teď se chci věnovat blízkým, co ti museli obětovat a strávit se mnou za těch sedmnáct let! Předtím junioři, to bylo podobné,“ přiznal Janu Krausovi. V současné době tráví většinu času se svou manželkou: „Já doufám, že když na ni budu mít víc času, tak jí nepolezu na nervy.“ Současná situace mu zcela vyhovuje a neplánuje nic: „Já si čas mimo užívám víc. Mám prostor, dělám věci, na které jsem neměl čas. Když jste začínali v devět ráno a končili v sedm večer. Teď jsem měsíc v důchodu.“

Kontroly mu pijí krev

Ve vrcholovém tenise jsou naprosto běžné dopingové kontroly: „Spousta lidí si to nedovede představit, ale my jsme museli udávat 356 dnů v roce hodinu, kde se budeme nacházet, aby oni kdykoliv v tu hodinu mohli přijít a mohli nás otestovat. Potřebují moč i krev. Kdykoliv, jakýkoliv den v roce. Kdekoliv na světě,“ vysvětlil. Kontroly jsou u něj každou chvíli: „Za rok kdybych nepočítal kontroly, kdy jsem byl na turnajích, tak těch kontrol bylo asi dvacet. Plus ještě na turnajích. Na většině je to povinné. Nejlepší je udávat ráno, to je nejjistější,“ vysvětlil Janu Krausovi. Komisař prý musí trpělivě čekat, až se hráči chce na toaletu: „Když už se vám chce, jde na záchod s vámi. Stojí hodně blízko,“ uvedl s tím, že dvakrát je možné, aby komisař hráče nenašel, potřetí prý už bere, že je hráč pozitivní.

Na Davis Cupu za Česko

Díky Tomáši Berdychovi jsme několikrát vyhráli nejslavnější tenisovou týmovou soutěž: „Tenis je v tom krásný, že to není jen o turnajích, kde člověk hraje sám za sebe, ale že má i týmovou soutěž. Bylo to nádherné, strašně rád na to vzpomínám, ten zážitek a ty emoce, co jsou při turnajích, se nedají popsat. V Česku nemáme turnaje, člověk tak nehraje před domácím publikem, ale i tak. Na turnaj může přijít kdokoliv, ale na Davis Cup přijde jen ten, kdo fandí té zemi,“ přiznal.

 

Tomáš Berdych pochází z prostějovské líhně, zde poznal i svou první dívku, naši dlouholetou reprezentantku Lucii Šafářovou. Reprezentovat začal velmi záhy, v roce 2004 porazil na letní olympiádě Rogera Nadala. K jeho největším úspěchům patří finále Wimbledonu v roce 2010, na ostatních grandslamových turnajích se dostal alespoň jednou do semifinále. Na okruhu ATP získal 13 titulů. Naši zemi reprezentoval devětadvacetkrát na Davisově poháru, ten se mu podařilo dvakrát získat. Tomáš Berdych je několik let ženatý s modelkou Ester Sátorovou.  

Vložil: Michaela Špačková