Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rakovina? Hlavně se z toho nepo... Člověk se nesmí bát říct si o pomoc. Herečka o své nemoci a jak ji ‘přežít‘

21.12.2019
Rakovina? Hlavně se z toho nepo... Člověk se nesmí bát říct si o pomoc. Herečka o své nemoci a jak ji  ‘přežít‘

Foto: FTV Prima (jako v celém textu)

Popisek: Anna Julie Slováčková, dcera Dády Patrasové a Felixe Slováčka

FOTO, VIDEO Herečka, zpěvačka a dcera známých rodičů Anna Julie Slováčková musí čelit velmi vážné chorobě, léčí se s rakovinou. Rozhodla se neskrývat a se svou nemocí vyjít ven. V Show Jana Krause hovořila o tom, co právě prožívá a jak s nemocí bojuje.

Anička sice chodí na chemoterapie, ale nenechala se zcela vyřadit z provozu: „Snažím se a zpívám s Milanem Peroutkou. Jeden den je to tak a druhý tak a člověk neví, jak mu bude.“ Řekla také, jak je důležité nestrkat hlavu do písku: „Nejdůležitější je nebát se jít k lékaři. Když jsem byla malá, tak jsem se držela zábradlí a chůva mě táhla za nohy, abych se hnula a přestala hystericky ječet. Tou nemocí se to změnilo, už jsem tam jako doma. Není to tak, že vám řeknou, že máte rýmu.“ Přesto ale zpívá a hraje, má k tomu posvěcení od lékařů: „Doktoři mi řekli, že mám dělat to, co cítím, že budu zvládat dělat. Pokud bych cítila, že to nezvládám, tak je to přes můj limit a moje možnosti a budu to muset zrušit, což se zatím naštěstí nestalo. Práce je pro mě koníčkem odjakživa. Přestat dělat to, co máte nejradši a co vyplňuje 90 % životního času, by bylo kontraproduktivní. Po tátovi jsem workoholik a musím se udržovat v chodu a mysl zaměstnávat,“ přiznala Janu Krausovi.

Když to nezvládnu, tak to zruším

Není to ale pochopitelně stále růžové: „My jsme měli koncert v divadle Semafor a v moment, kdy byl na konci a já se snažím dávat sto procent, ale mých procent je teď o 70 % méně, tak jsem si říkala, co s těmi lidmi, abych jim něco předala? Bála jsem se, že to bude mdlé, ale oni dávali energii nám,“ připomněla. Někdy jí ale plány zcela nevyjdou: „Plán mám, ale trochu jsem to porušila. Měla jsem chemoterapii, na kterou jsem měla jít o týden před tím, ale moje bílé krvinky si řekly, že takhle ne a nevrátily se mi zpátky do těla a rozvrh se mi zcela rozsypal. Po chemoterapii jsem jela do Vysokého Mýta zpívat. V autě jsem si říkala, že to nebyl nejlepší nápad. V momentě, kdybych cítila, že to fakt nezvládnu, tak to zruším,“ upozornila v Show Jana Krause.

Rozhodla se být nápomocná

Vzpomínala také na to, jak se o nemoci dozvěděla: „To byl hustý moment. Paní doktorka mi to oznamovala a já jsme se začala hystericky smát. Ten šok, když mi to došlo, že je to vážné a že to není legrace, byl, když mi paní doktorka řekla, že za týden musíme nastoupit na chemoterapii. Pak jsem se rozbrečela. Ne z té nemoci, ale protože mi došlo, co to bude obnášet. Člověk má strach, neví, oč jde, že přijde o vlasy, že mu bude blbě. Nikdo mu nemůže říct, jak to bude snášet. Dala bych v tu chvíli cokoliv, abych si mohla promluvit s někým mého věku, kdo prožívá to samé. Pak jsem se rozhodla s tím jít ven, aby někdo, nějaká žena, nebo chlapec, které potká taková věc, viděli někoho, kdo to samé prožívá a může mu být nápomocný,“ konstatovala v Show Jana Krause.

Bojovat ve čtyřiadvaceti letech s rakovinou? Nepředstavitelné

Hlavně se nepo...

A vysvětlila také, jak se s nemocí smířila: „Já jsem se s tím srovnala rychle, ale ne se strachem, že ležíte na onkologii a teče vám do žil nějaká oranžová hnusná věc a vy nevíte, co bude. Ale po první chemoterapii už víte, co se bude dít, už se znáte se sestřičkami, doktory a víte, že se to zvládne.“ Přidala také radu, jak se zákeřnou nemocí bojovat: „Hlavní je se z toho nepo*rat! Pokud se člověk začne hroutit, být negativní a přemítat nejhorší možné scénáře, to člověkovi ublíží. Je jasné, že se člověk bude bát a že bude brečet, to je naprosto samozřejmé a že bude mít strach po celou tu léčbu. Ale i po léčbě, kdy se bude bát, že se to vrátí a bude to podstupovat znovu. Ale musí to brát s rezervou, tuhle negativní emoci. Nepomůže a hrozně ublíží. Pokud má člověk takovou nemoc, je nejdůležitější zůstat pozitivní, to je zpola vyhraný boj,“ dodala.

Také nebýt sám

Stará pravda, že veselá mysl půl zdraví zde platí beze zbytku: „Všichni mi to říkali. Nejdůležitější je udržovat se v psychické pohodě a nebýt na ty věci sám. Člověk na sebe musí koukat tak, že se nesmí přemáhat a když je mu špatně, jít si domů lehnout. Já třeba zvládnu jít natáčet a hrát koncert, ale to neznamená, že to zvládne jiná holka, každý má své limity jinde. Ten čas, kdy se někdo s něčím takový potýká, je čas, který by si měl vytvořit pro sebe, které dřív neposlouchal. Rakovina je tvořená z velké části nervy, stresem, za tím si stojím. Člověk by si měl najít čas a vyležet i rýmu a nepřemáhat se. Každý musí pochopit, že je člověkovi blbě a že do práce nepřijde.“ Sama si ale musela vysvětlit to, že není hanba požádat své blízké o pomoc: „Pokud by mi kamarádka řekla, že je nemocná, snažila bych se jí být největší oporou. Kdyby mi zavolala, tak tam přijedu. Ale já sama si přijdu, že obtěžuju lidi tím, že jsem nemocná. To je hloupost, člověk si nesmí bát o pomoc říct a být obklopen blízkými lidmi. Mě pomáhá, že vím, na koho se obrátit. Je třeba si to připustit a nevnímat, že jste někomu na obtíž.“

Anna Julie Slováčková se narodila Dagmar Patrasové a Felixi Slováčkovi. S rakovinou začala bojovat v pouhých 24 letech... Od čtyř let se učila hrát na klavír a zpívat. Účinkovala také v pořadech pro děti své maminky a moderovala dětský pořad v televizi. Studovala konzervatoř. Od roku 2014 hraje Gerdu v Zimní pohádce. Hraje také v Ordinaci v růžové zahradě, možná proto si ji na Nově vybrali také pro pořad Tvoje tvář má známý hlas. Vystupuje se svou vlastní kapelou The Primes. Dcera slavných rodičů působí překvapivě skromně a sama tvrdí, že musí pracovat na svém sebevědomí.

Vložil: Michaela Špačková