Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do reality show zatáhli i papeže. Divákům tekly slzy proudem. A pak že jsou Češi bezbožní ignoranti

21.12.2019
Do reality show zatáhli i papeže. Divákům tekly slzy proudem. A pak že jsou Češi bezbožní ignoranti

Foto: Facebook / TV Nova (stejně jako v textu)

Popisek: Tak tady je výsledek, tady máte své nové bydlení, hlásí Tereza Pergnerová

FOTO I když naprostá většina televizních reality show v posledních letech skomírá, jedna z nich, Mise Nový domov, vysílaná televizí Nova, překvapivě vévodí tabulkám sledovanosti, a dokonce dokáže porazit i český pohádkový fenomén. Tento skutečný srdcerváč stále dojímá tisíce diváků, kteří se nechávají nachytat na pečlivě zrežírovanou podívanou, plnou naaranžovaných emocí. Tím spíše, že k jejím aktérům patří i roztomilé děti.

Když se slzičkami v očích vypráví, že je jejich tatínek v nebíčku, u obrazovky to zasáhne i toho, kdo se většinou do slzavé pasti nachytat nenechá. Podstatně okatěji ovšem působila pasáž, v níž svérázná moderátorka Tereza Pergnerová zastihla matku tří dětí Elišku ´náhodou´ v kostele, aby jí - jak sama prozradila, s „pokorou a tichostí“ připravila překvapení. Totiž, že se stala hlavní hrdinkou tohoto pořadu. Žena, dříve se slzami v očích vyprávějící o tragédii, která ji potkala, když se manžel Marek zabil na motorce, se najednou promění v usměvavou bytost, radující se ze setkání s Terezou a svoje nadšení dává najevo objetím. Neustálé objímání a pláč jsou přitom všudypřítomným momentem, nejspíše jde ale o jednu z podmínek tohoto populárního zahraničního formátu, v různých verzích vysílaného na celém světě.

Tak to je naše práce, udělat Elišce nekonečnou radost... a my to dokážeme. Tereza Pergnerová se jako anděl dobročinnosti celkem chytila. A jde jí to. Naděje, která pořad Mise Nový život provází, u mnohých vyvolává vodopád slz

Překvapení s papežem

Pro dramatické umocnění rodinné tragédie byla tentokrát přidána i dějová linka, využívající skutečnost, že Markovy orgány po jeho smrti zachránily život dalším lidem. To je samozřejmě obdivuhodné, avšak další naaranžované scény, při nichž s rekonstrukcí domu Eliščiny rodiny pomáhají tři muži s transplantovaným srdcem, dojem z nekonečného televizního dobra kazí. Autoři pořadu si předem vytvořili alibi, když Tereza s psychologem konzultovala, zda nemůže být setkání pozůstalých s lidmi, kteří žijí díky darovaným orgánům jejich blízkých, spíše na škodu. Když vyjádřil obavy, že by je to mohlo rozrušit, Tereza plán na setkání s Eliškou ´přehodnotila´ a nabídla jí náhradní překvapení - výlet do Vatikánu, kde se společně s dětmi setká s papežem. Ten jí prý byl v nejtěžších chvílích života největší oporou. Splněný sen zprostředkovala známá realitní kancelář, jejíž logo vévodilo dopisu, v němž se Eliška zprávu dozvěděla.

Papež František jako součást české reality show Mise Nový domov

Tereza a její četa

Jakkoliv je příběh vdovy Elišky a jejich dětí skutečně smutný, v televizní reality show, která z něj vytěžila maximum, nechybělo několik momentů, které jsou spíše k smíchu. K nim patřily další scénářem předepsané scénky, jako je třeba nástup Tereziny stavební čety na rekonstrukci domu. Zatímco moderátorka deklaruje, že by měli Markovo započaté dílo dokončit citlivě, její slova ilustrují záběry na přicházející partu chlapíků, s bouchacími kladivy a pilami v ruce. Vzápětí demolují původní zařízení domku a část nábytku nesmyslně rozmlátí, a to přesto, že by se dal jistě ještě využit. Jak vidno, četa postupovala opravdu ´citlivě´.

Zážitek na celý život

Je opravdu škoda, že pořad, který má v zásadě dobročinné poslání (o komerčním dopadu tentokrát pomlčím), znehodnocují stále se opakující nevěrohodně působící rituály, jejichž cílem je nalákat co nejvíce diváků. Ale jak je ze sociálních sítí patrné, naprosté většině z nich nevadí způsob, jímž se vyvoleným rodinám před kamerami pomáhá, zatímco jiné (které jsou na tom často ještě hůř) přijdou úplně zkrátka. Naopak mnozí fanoušci Mise Nový domov se s dojetím svěřují, že jim během celého pořadu tekly slzy proudem či dokonce že to pro ně byl zážitek na celý život. Obzvláště si přitom pochvalují setkání Elišky s papežem. A pak, že jsou Češi bezbožní ignoranti!

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace