Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vdala se a měla děti, protože to dělali všichni. Až po letech zjistila, že chce něco jiného. Tajnosti slavných

20.12.2019
Vdala se a měla děti, protože to dělali všichni. Až po letech zjistila, že chce něco jiného. Tajnosti slavných

Foto: repro/Alena Hrbková

Popisek: Jitka Smutná

Populární divadelní a seriálová herečka byla vdaná třicet let a porodila dvě děti. Až pak jí došlo, že jí takový život vůbec nesedí, a na prahu šedesátky vykročila za štěstím. A co na to opouštěný manžel?

Prý už v pubertě si začala uvědomovat, že má citově mnohem blíž k ženám než mužům, jenže vyrůstala v generaci, pro niž byla homosexualita tabu. Nemluvilo se o ní a většina gayů a lesbiček se snažila svou orientaci tajit. A tak se i Jitka Smutná rozhodla být za každou cenu ‘normální‘. Provdala se za kameramana Jaromíra Nekudu, porodila mu Jakuba a Terezu a zdálo se, že je všechno v pořádku. Jenže po dvou desetiletích poznala ženu, po jejímž boku si uvědomila, že tohle je to pravé.

Hermie v Shakespearově Snu svatojánské noci – Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava 1976

Hermie v Shakespearově Snu svatojánské noci – Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava 1976
(foto – repro/vis.idu.cz/František Krasl)

Žárlivost a alkohol

Narodila se 16. dubna 1952 otci novináři a jeho o hodně mladší manželce, která se vyučila švadlenou a pracovala jako účetní. Doma na ni čekali tři bratři, desetiletý Vladimír, dnes známý kameraman, a osmiletá dvojčata Eduard a Tomáš. Když jí ale bylo osm, rodiče se rozvedli. Otec prý velmi žárlil, a navíc měl problémy s alkoholem. „Moje dětství bylo všechno, jen ne šťastné. Dnes bych byla označována za týrané dítě,“ prozradila kdysi deníku Aha!. Dětství prožila v pražských Nuslích a často chodila do kina. K filmu a literatuře ji vedli právě bratři.

Na malování neměla

Jako malá toužila stát se malířkou a být třeba jako slavný francouzský malíř a grafik Henri de Toulouse-Lautrec. Nejspíš to prý pochytila od maminky, která se o malířství velmi zajímala a ráda kupovala reprodukce. A tak se v jedenácti letech zapsala do Lidové školy umění. Jenže při první návštěvě dostala od učitelky sáhodlouhý seznam, co všechno by si měla pořídit, a na všechny ty barvy, štětce. nůžky či lepidla by bývala potřebovala tři stovky. V té chvíli pochopila, že z ní malířka nebude, a zkusila štěstí v dalších dveřích, kde probíhaly zkoušky na literárně dramatický obor.

S Jiřím Holým v televizní komedii Zkouška - 1983

S Jiřím Holým v televizní komedii Zkouška - 1983
(foto – repro/archiv ČT)

Jedenáctiletá Taťána

U přijímacích pohovorů se tehdy setkala s režisérem Janem Fuksem, a po otázce, co vlastně umí, začala recitovat vášnivý monolog Taťány z Evžena Oněgina, který se naučila o prázdninách z čítanky. A byla přijata. Kromě divadla ale hrála basketbal a později házenou, dokonce chytala v dorostenecké lize za SpartakPraha 4. V ‘lidušce‘ měla štěstí na skvělou profesorku Štemberkovou, k níž chodila až do osmnácti let a která ji perfektně připravila k přijímacím zkouškám na DAMU.

Osudová Ostrava

Po absolutoriu v roce 1974 získala první angažmá ve Východočeském divadle Pardubice, které jí umožnilo zahrát si pár pěkných rolí, například třeba Célii v klasické komedii Williama Shakespeara Jak se vám líbí nebo Haničku v Lucerně. Přesto tam strávila jen dva roky. Už v roce 1976 ji totiž režisér Jan Kačer zlákal do Ostravy. V moravskoslezské metropoli prožila čtrnáct let a deset let hrála v Kačerových hrách. A také se seznámila i s manželem Jaromírem Nekudou, který pracoval v ostravském televizním studiu jako kameraman. Díky tomu, že hraje na kytaru, také poznala populárního písničkáře Jaromíra Nohavicu a dokonce spolu několikrát vystoupili na folkových koncertech.

S Janem Novotným ve hře Arnošta Goldflama Smlouva – Divadlo Kolowrat 1999

S Janem Novotným ve hře Arnošta Goldflama Smlouva – Divadlo Kolowrat 1999
(foto – repro/archiv.narodni-divadlo.cz/Hana Smejkalová)

Dva důvody k návratu

Ještě před listopadovou revolucí dostala nabídku angažmá v pražském Divadle Na zábradlí, nakonec ale nenastoupila, protože šla rovnou do Národního divadla, kam ji doporučil režisér Ivan Rajmont. Druhým důvodem, proč se rozhodla k návratu do rodné Prahy, byla maminčina nemoc. Pomoci jí v těžkých chvílích ale Jitka mohla bohužel jen pár měsíců, pak zaúřadovala nekompromisní smrt. Na naší největší divadelní scéně prožila šestnáct let a ztvárnila dlouhou řadu krásných rolí, současně ale hostovala i v dalších divadlech, například v Divadle Na prádle, Divadle v Řeznické a Divadlo Palace.

Nabídka, která se neodmítá

A pak dostala nabídku, která byla zajímavá. Stala se členkou Městských divadel pražských, kde kromě klasické činohry začala hrát i ve zpívaných hrách a konverzačních komediích. Na kontě má ale také téměř dvě stovky filmových a televizních postav. Před televizní kamerou se poprvé mihla již v roce 1972 v inscenaci Evy Sadkové Cena zlata a o rok později dostala první filmovou nabídku, postavu Zdeny v poválečném milostném dramatu Milenci v roce jedna, které natočil Jaroslav Balík podle scénáře spisovatele Jana Otčenáška.

(pokračování v pondělí 23. prosince)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská