Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Márinka mě prvně viděla brečet a staly se z nás spojenci, odkryla bolavé místo i velké štěstí herecká femme fatale

20.12.2019
Márinka mě prvně viděla brečet a staly se z nás spojenci, odkryla bolavé místo i velké štěstí herecká femme fatale

Foto: Facebook

Popisek: Mahulena s Márinkou

FOTO Herečka Mahulena Bočanová hrála od malička, do vínku po rodičích dostala fyzickou krásu. Rány osudu ale dolehly i na ni, jak o tom vyprávěla ve své 13. komnatě v České televizi. Nad kolébkou se holt nesejdou vždycky jen tři hodné sudičky, ale nejméně jedna z nich projeví trochu talentu pro cynismus nebo ironii. Ale to známe všichni z vlastních životů.

Mahulena hraje hlavně v divadle, nicméně sama říká, že herečka tělem i duší není: „Miluju to, ale nebyla jsem ten, kdo by profesi obětoval život a všechno,“ prozradila v České televizi a dodala: „Můj civilní soukromý život byl pro mě důležitější, nebyla jsem divadelními intelektuály posedlá. Točit jsem začala jako dítě. Máma často fotila, byla hezká, tak mě sebou vodila na konkurzy. Když potřebovali nějaké dítě, které se nestydí mluvit, tak jsem začala dělat reklamy. Pak následoval seriál Chalupáři a Bohoušův syn, a už to nějak jelo,“ zavzpomínala na úspěšný rozjezd kariéry.

Bez práce koláče

Sama si tenkrát ani neuvědomovala, že se jí daří nebývale dobře: „Mám štěstí v neštěstí. Cokoliv jsem se začala učit, rychle mi to šlo. Ostatní dřeli a já jsem se zúčastnila závodů a vše jsem vyhrála. Bez práce koláče. Všechno šlo bez dřiny, do divadel jsem se dostala bez zvláštní píle a touhy, pánbůh mi vše nadělil pod nos. Ale zase mám Maňulu a s tou každý milimetříček dá strašně práce, nesrovnatelně víc, než s jinými dětmi, takže se to takhle vyrovná a pánbůh je spravedlivý a ví, co dělá,“ připomněla to, že se stará o dceru s autismem.

Mahulena Bočanová při natáčení13. komnaty, foto ČT

Divoké mládí

Mahulena Bočanová pochází z rodiny dvou výrazných osobností. Zatímco maminka byla herečka a modelka, tatínek pak velmi známý architekt. „Hodně jsem točila a zlobila, byla jsem divoká. Dětství jsem trávila na Slapech. S rodiči si povídám každý den. Když se řekne dětství, tak se mi vybaví dům na Břevnově, to je jediné místo, kde jsme bydleli celá rodina. Je to jediná doba klidu a štěstí bez trápení, úzkosti a zodpovědnosti. Když je člověkovi dobře, tak o tom neví,“ povzdechla si.

Rodiče byli velmi výrazní: „Čím jsem starší, tím jsem s nimi ve vzpomínkách a komunikaci častěji. Táta byl nádherný charismatický chlap, lidi se do něj zamilovávali, obrovská osobnost. S takhle složitým chlapem to měla máma těžký.“ Otec pro rodinu stavěl obrovskou vilu v Praze na Babě: „Bydleli jsme v baráku, který byl tátův sen, lidé si mysleli, že je to bulharská ambasáda. To pohřbilo to manželství úplně, byly s tím velké starosti. Jeho odchod z naší rodiny nebyla katastrofa. Byla jsem na jeho straně, myslela jsem si, že to bude vysvobození pro oba, protože doma to nefungovalo,“ popsala dobu, kdy se její rodiče rozešli.

Je sympatické, že Mahulena jede na životní filozofii Bůh dal, Bůh vzal. S takovou se člověk mnohem snáze vyrovná s životními kolizemi, foto ČT

Maminka ji vyhodila před maturitou

Její další osud nebyl právě snadný: „Chvíli jsem byla s mámou v Dejvicích, hrozně jsme se hádali, tak mě vyhodila před maturitou. Pak jsem jí jen hodila vysvědčení do schránky.“ Bohužel smíření s maminkou přišlo až pozdě: „Maminka měla rakovinu prsou, nechodila na preventivní kontroly. Několik let to vypadalo nadějně, ale pak to šlo rychle,“ prohlásila Mahulena v 13. komnatě. Maminku lékaři povolili odvézt domů, protože už jí nemohli pomoci, naposledy vydechla ještě během převozu v sanitce. Na Mahulenu se ale valily další rány: „Bývalý manžel odešel v listopadu, táta v prosinci, bohužel navěky. Opět se mi to nahrnulo a bylo to těžké. Najednou jste na celé planetě sami, měla jsem strach.“

Pes Mahuleny nevypadá moc jako vstřícný hostitel, foto ČT

Není to postižení, je to dar

Její dcera Márinka má diagnostikovaný autismus, to, že je jiná, zjistila Mahulena celkem záhy: „Bylo to na letním táboře, kde jsem byla jako vedoucí. Tehdy mi to došlo, protože jsem ji viděla v konfrontaci dětí. Byla unavená, nezvládala to a měla ztracená očička. Tušila jsem to, ale najednou jsem to pochopila. Řekla jsem si, že ji nesmím trápit. Ona mě prvně viděla brečet a staly se z nás hrozný spojenci.“ To ale není jediný problém, se kterým se potýká. Před pár lety mala epileptický záchvat: „Chtěla jsem volat o pomoc nahlas, ale byl to takový děs, že jsem zapomněla, jak se mluví. Ona měla epileptický záchvat, já jsem nevěděla, co to je. Děti, které jsou autistické, nebo mají mentální problémy, to mají velmi často.“ Vše naštěstí dopadlo dobře, Márinka se sama vrátila do života, nicméně s Mahulenou nastala změna: „Změnilo mi to život, od té doby jsme spolu stokrát šťastnější a vážíme si toho, že spolu můžeme být.“

Dnes si na svůj úděl rozhodně nestýská, naopak ho bere pozitivně: „Ona tou svojí upřímností a čistotou člověka odkope. Musíte žít absolutně správně, abyste na ni neplivli bacil. Nesmím lhát a selhat ani v drobnostech, jsem pro ni maják a bůh a ona by ztratila důvěru. Tím pádem mě dělá lepším. My se máme od nich co učit, je to dar.“ Ví, že s Márinkou bude žít vždy, dokonce by chtěla pomoci ještě dalším autistickým dětem: „Za nějakých deset let by s námi zde mohly bydlet další dvě Márinky, nahoře by mohl být stálý servis, sociální pracovnice. V koutě zahrady bych si udělala pidi domeček, ale žila bych tu pořád s nimi.“

Mahulena Bočanová působí jako herečka, moderátorka a dabérka. Nedávno se objevila třeba v seriálu Modrý kód a Temný kraj, hraje v Činoherním klubu a ve společnosti Háta, o které říká, že jde o její rodinu. Její osobní život byl dost pestrý. Po maturitě odjela na Kypr pracovat za barem, kde vyhrála místní soutěž krásy. Poté se vrátila, chodila s různými i mediálně známými muži, vdávala se dvakrát, podruhé si vzala podnikatele Viktora Mráze. Po pár letech se rozvedli a situace mezi nimi není úplně růžová. Před časem se dokonce do věci vložila současná partnerka Viktora Mráze, která Mahulenu odsoudila, protože požadovala vyšší alimenty. Její expartneři nebyli také vždy výkvět gentlemanství. Nyní chodí s mužem, kterému přezdívá Mr. Proper a je prý šťastná.

Vložil: Michaela Špačková