Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starší lidé by neměli mít právo volit. Jako fakt? Komentář Štěpána Chába

komentář 20.12.2019
Starší lidé by neměli mít právo volit. Jako fakt? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senioři míchají směrováním světa

Po volbách ve Velké Británii se veřejný prostor zaplnil grafy a analýzami, které se snaží toto druhé referendum o brexitu zhodnotit a pochopit. Nejkřiklavěji pak vyšlo porovnání podle věku, kdy mladí volili proti starým a staří proti mladým. Doslova epický souboj mezi generacemi, který vyhráli ti starší.

A i v českém prostoru se začaly ozývat hlasy, že lidem 60+ by se mělo ze zákona zakázat volit. Protože volí špatně, podléhají dezinformacím, mají věkem sníženou inteligenci, nemají zájem na budoucnosti, své životní plány omezují na dnešní oběd, ti chorobně optimističtí do plánů zahrnují i dnešní večeři, trpí nostalgií, která jim říká, že dříve by lépe, a proto volí tak, aby zase lépe bylo, tedy skáčou na lep populistům typu Johnson, u nás pak Babiš. Případně by měli před volbami absolvovat jakési testy politické gramotnosti. To jsou argumenty, které se v této souvislosti objevují.

Tak takhle se volilo ve Velké Británii podle věku. Kdyby bylo omezené volební právo pro lidi 60+, zavádějí tam teď Corbynův komunismus

Graf

Graf mluví naprosto jasně. Starší lidé volili opravdu proti mladým. Je to špatně? Je pravda, že nebýt starší generace, komunisté by se v českém parlamentu neohřáli. Je také pravda, že ve Velké Británii by se Boris Johnson nestal premiérem a jeho vítězné brexitové tažení by někdy v budoucnosti nejspíš rozebíral už jen sci-fi autor na způsob Philipa K. Dicka, který nastínil alternativní historii druhé světové války v Muži z Vysokého zámku, kde Hitler válku vyhrál a s Japonskem si rozdělil svět.

Na odstřel

Ale přesně o tom jsou v demokracii volby. Střet mnoha názorů a ideí a vizí, kdy vyhraje ta silnější napříč společností. A u každé volby je jen jeden vítěz. Začne to omezením volebního práva a skončí to centry eutanazie, kam se po dovršení šedesátky dostaví každý na poslední štamprli s jedem. Důvodů je víc a budou čím dál víc překážet. Sociální systém začne na západě kolabovat, protože starých bude víc než mladých a kdo by tu bandu hladových seniorů chtěl živit, že jo.

Lidé se nemnoží, lékařská věda jako umanutá neustále prodlužuje věk dožití, to je z dlouhodobého hlediska strategie, kterou prostě neustojíme. Myšlenka center eutanazie bude pomalu bublat pod povrchem. Dokud bude člověk ekonomicky přínosný, může zůstat, jakmile přestane být ekonomicky přínosný, bude jej čekat pohled do kalíšku s jedem. Konkrétní tvar této myšlence dává už teď odpor k volebnímu právu lidí 60+. Protože přeci volí špatně a tím škodí společnosti.

Moudrost věků?

Jak my se odlišujeme od indiánů, kteří ve stáří viděli moudrost. My tam začínáme vidět snad až parazitismus. Nenávist ke stáří, pohrdání stářím. Možná je za tím pohrdáním a nenávistí ukrytý strach z vlastního stárnutí, protože modla mládí jede celým světem. Všechno je cool a in, jen když je to mladé, agresivně vitální a nespoutané. Ve čtyřiceti už začíná zvonit umíráček. V šedesáti je konec. Z lidí 60+ jsou hladoví lovci slev. To, že to tak není, v éře mládí prosadit nepůjde. Sociální i politické dopady stárnutí populace budou prostě citelné. Nejde jen o vítězství Johnsona nebo komunistů v našem parlamentu, jde o pohled na stáří, který začíná být trochu… nekorektní.

 

Vložil: Štěpán Cháb