Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Až na samé dno psychických a fyzických sil, pekelný týden, jak mu říkají ti, co ho zažili. Na vlastní kůži v centrále URNA

19.12.2019
Až na samé dno psychických a fyzických sil, pekelný týden, jak mu říkají ti, co ho zažili. Na vlastní kůži v centrále URNA

Foto: URNA (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: URNA musí být někdy takřka neviditelná

FOTO Diváci akčních filmů většinou netuší, že dostat se do elitního (policejního i vojenského) komanda zas není taková legrace jako v kině. Uchazeči, kteří musejí mít za sebou nejméně pět let v policejní uniformě (nebo mít za sebou studium na Policejní akademii), nejprve musejí projít třífázovou zkouškou fyzické a psychické odolnosti v podmínkách extrémní zátěže. Součást výcviku jsou mimo jiné pouhé tři hodiny spánku po dobu jednoho týdne nebo šest dní pochodu v terénu v délce 250 kilometrů. A s dvacetikilovým batohem. Až sem fantazie naprosté většiny scenáristů rozhodně nesahá…

V minulém díle jsme informovali o cvičení protiteroristického komanda URNA při osvobozování 500 rukojmí z paláce Akropolis. Zmínili jsme také zatím největší cvičení v dějinách Česka při osvobozování celkem dvou tisícovek rukojmí z Kongresového centra na pražském Vyšehradě… Nyní bude řeč o tom, jak probíhá samotný výcvik. A s čím vším musejí adepti počítat. Je jasné, že členové komanda častokrát stojí tváří v tvář ozbrojeným kriminálníkům nejhrubšího zrna. „Cílem náročného výcviku je vybrat ty nejlepší z nejlepších," řekl nám při návštěvě sídla URNA ve Zbraslavi člen výcvikové jednotky, který si nepřál být jmenován.

Osm hodin u psychologa

Každý uchazeč začne komplexní zdravotní prohlídkou. Tu může provést jen zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra ČR. Pokud projde, vše je v pořádku. Alespoň prozatím (věk uchazečů je asi 25 let). Pak pokračujete v tělocvičně. Tam dostane pěkně do těla. Patří sem kliky, leh a sed, pětikilometrový běh na čas. Poté vás hodí do Vltavy (v jakémkoli počasí) a vy opět musíte splnit časový limit. Dostanete se i na ´cvičák´, překážkovou dráhu s členitým prostorem. Tohle vše a mnohé další patří do kondičních testů. Hodnotí se vytrvalost, síla, obratnost a manuální zručnost. Pokud máte černý pásek z karate, je to velké plus. V této fázi většina uspěje a projde.

Člen URNY musí fungovat v mrazivé zimě, stejně jako v nesnesitelných vedrech...

Pak ale tady máme psychologické vyšetření, to trvá 6 až 8 hodin. Odborníci zkoumají myšlení, plánování, postoj k nečekaným problémům, sleduje se i to, jakým způsobem se uchazeči dokáží adaptovat na prostředí. K sociálnímu chování patří smysl pro týmovou práci, kdy je jeden odkázán na druhého. Odborníky také zajímá, jakou mají sebekontrolu, jak se chovají ve frustraci a jak si s ní poradí. Zkoumá se cílevědomost a celková vyzrálost adepta. Zkoumá se, jakou má paměť.

Legrace končí, přichází ´pekelný týden´

Abyste postoupili do druhého kola a splňovali základní předpoklady pro zařazení do výběrového řízení, měli byste mít za sebou pár let v Policii ČR, u hasičů, celníků, ve Vězeňské službě, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GBIS) a kontrašpionáži (BIS) nebo Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI, rozvědka). Musíte umět plavat (třeba i se zbraní či batohem) a měli byste mít řidičák skupiny B - když plníte individuální úkol a musíte se během pár chvil dostat z jednoho místa na druhé. „Je na uchazečích samotných, jak si dokáží pomoci. My z toho sledujeme jejich kreativitu," řekl nám další vedoucí pracovník URNA, který si taktéž nepřeje být jmenován.

... poradit si za všech okolností...

A teď se dostáváme do fáze, kdy už spousta zájemců kolabuje. Jak fyzicky, tak psychicky. Jmenuje se to ´komplexní výběrový týden´, v hantýrce jde o ´pekelný týden´. Co vše to obnáší? Týden začíná v neděli večer a trvá až do následující neděle. Celý den cvičíte do nekonečna. Večerka je ve 23:00 hodin, máte nárok na pouhé 3 hodiny spánku. Jenže tady to chodí tak, že se jdete trochu prospat, ale v půl jedné po půlnoci vás probudí, vy se musíte ustrojit a následuje akce. „My je vzbudíme a dáme jim trasu nebo je někam odvezeme a oni se musí vrátit, bývá to kolem 10 km, musí také splnit nějaké úkoly a po návratu na základnu napsat zprávu, kterou ráno před opětovným odchodem ze základny musí odevzdat. Cílem je dostat jednotlivé uchazeče až na samé dno psychických a fyzických schopností, “ komentuje brigádní generál Libor Lochman, ředitel URNA. Spolu s tím si vyzkoušíte, jak vám jde bungee jumping. Prostě vám připevní nohy na lano a musíte skočit z mostu na Orlické přehradě. Poté musíte sami vyšplhat po provazovém žebříku zpátky nahoru a jdete plnit další úkoly.

Vláďa zdrhnul z ÚVN

Že na tuto práci / poslání musíte mít buňky, a ne pouze nadšené odhodlání, o tom by mohl vyprávět bývalý člen URNA Vláďa, o kterém jsem psal do jednoho časopisu někdy v roce 1996. Milý Vláďa šel s ostatními na ´cvičák´. Měl u sebe ostrý granát, který měl vhodit do okna cvičného objektu. Jenže Vláďa se netrefil, granát mu explodoval u hlavy a on... přežil! V Ústřední vojenské nemocnici jej operovali a namísto poškozené lebky mu dali titanový implantát.

... fungovat i ve vodě...

Skoro každý den za ním chodili kamarádi z jednotky a po třech nedělích pobytu dostal Vláďa šílený nápad. Miloval seskoky. Kamarádům řekl, že se na chvíli z nemocnice vypaří. Jeho kolegové ho nepozorovaně ´unesli´ a zajistili letoun. Vláďa seskočil z pěti kilometrů na cíl a honem se jelo zpět do nemocnice. Tam si nikdo ničeho nevšimnul. Vláďa se brzy uzdravil, což lékařské kapacity označily za zázrak, a u jednotky působil ještě dalších 20 let. Zvládl to.

Třetí výběrová fáze

Pokud se uchazeč dostane přes první a druhou fázi (zmíněný pekelný týden), zdaleka nemá vyhráno. Posadí se na židli před komisi, ve které sedí ředitel URNA a jeho nejbližší spolupracovníci. Pohovor může začít nenápadně. Třeba co kterého uchazeče a budoucího ´urňáka´ k té práci dovedlo. Jaké má představy a motivy ke své práci. Mnoho otázek je pak nepříjemných. Mohou se týkat rodiny a rodinného zázemí, vztahů s lidmi, ta komise vás prostě svlékne do naha, jako je tomu při prověrkách Národního bezpečnostního úřadu (mimochodem, ředitel URNA, generál Lochman má prověrku na stupeň Tajné). Bodejť ne. Členové komanda mnohdy dostávají přísně tajné informace a zde je nutné s jistotou vyloučit to, že by se někdo z nich ´rozpovídal´.

... a ve vzduchu

V letošním roce URNA slaví třicáté osmé výročí svého vzniku. V posledním, třetím pokračování trilogie o komandu, které vyjde ve čtvrtek 26. prosince, vám přineseme informace o některých nejzajímavějších operacích, při kterých úřadoval Útvar rychlého nasazení.

 

Vložil: Ivan Břešťák