Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teroristé vnikli do pražského klubu a vzali 500 rukojmí… Na vlastní kůži v centrále protiteroristického komanda URNA

17.12.2019
Teroristé vnikli do pražského klubu a vzali 500 rukojmí… Na vlastní kůži v centrále protiteroristického komanda URNA

Foto: URNA a Ivan Břešťák

Popisek: Zásah URNY v pražské Akropoli na Žižkově - naštěstí jen cvičný

FOTO Stalo se před nějakým časem. Do našeho hlavního města se sjely na cvičení elitních jednotek zásahové jednotky ze Slovinska, Maďarska, Slovenska a německá speciálka GSG9. Samo sebou nechyběl ani náš Útvar rychlého nasazení (oficiální zkratka ÚRN, ale v médiích běžně označován jako URNA). V prostorách výcvikového prostoru, jehož poloha je tajná, nacvičovali střelbu ostrými náboji s pohyblivými cíli, granáty, překonávání překážek, boj muže proti muži či eliminaci nepřítele v objektech. Nebo například součinnost s policejními vrtulníky. Po týdnu drezůry došlo k plánovanému cvičení v pražském paláci Akropolis, čímž bylo cvičení završeno. Scénář byl jednoduchý…

Někdy odpoledne probíhala v sále paláce Akropolis v Praze 3 běžná zábava. Hrála hudba, někdo tančil, jiný popíjel, všichni se bavili. Bylo zde asi 500 lidí. Nutno podotknout, že převážnou část ´hostů´, kteří se zúčastnili tohoto cvičení, tvořili komparsisté, studenti policejní akademie, k nim se přidali zvědaví cizinci, kteří si chtěli zpestřit pobyt v Praze o nové zážitky. To se jim z velké části splnilo, mnozí z ´rukojmí´ netušili, že i obyčejné cvičení jim dá pěkně zabrat. Pak přišel klíčový moment.

´Teroristé´ vnikli do Akropole...

Do prostoru paláce Akropolis vniklo asi deset teroristů s krátkými a dlouhými zbraněmi, začali pálit ze samopalů vzor 58 do stropu. Zněly ohlušující výstřely, do toho teroristé křičeli na přítomné, aby si všichni sedli na zem s rukama za hlavou. Pobíhali sem a tam. V tu chvíli měli moc nad stovkami rukojmí. Požadavky teroristů zatím nebyly známé. Informaci o přepadení poskytl policii majitel paláce a v ten moment se okamžitě uvedla do pohotovosti jednotka URNA a další partneři. Tady šlo o vteřiny. A o lidské životy.

Jestli bude mít zbraň, máte zelenou

V případě ostré akce by se okamžitě sešel krizový štáb, který řídí místně příslušný ředitel policie. V tomto případě by to byl ředitel krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. Ten by také vydal rozkaz k nasazení protiteroristické jednotky. V minulosti mohl vydat povolení k nasazení ´eliminačního´ týmu s dokonalým výcvikem a přesnou muškou jen policejní prezident se souhlasem ministra vnitra. V případě konfliktu přebírá odpovědnost za provedení zákroku právě URNA.

Příslušníci URNA a dalších zásahových jednotek nastupují na scénu

Jednou z taktických variant v případě takovýchto incidentů je i nasazení týmů odstřelovačů. Úkolem těchto odstřelovačů je pozorování místa incidentu a v případě ohrožení rukojmí nebo zasahujících policistů dostávají od velitele zákroku pokyn „máte zelenou“, což znamená pokyn k eliminaci. To jistě všichni známe z akčních filmů. Pokud zazní „zelená", lupič či únosce nemá šanci na přežití. Například před pár lety jakýsi ozbrojený muž přepadl banku a chtěl peníze. URNA byla na místě za pár minut. Na muže nasadili vyjednavačku (záměrně ženu), která navázala s lupičem alespoň elementární kontakt, aby propustil starší lidi a ženy. Lupič se pak rozhodl, že vyjde z banky, ale nebyl sám. Škrtil při tom jednu ženu a vyhrožoval. „Měli jsme na střechách tři snipery. A do rádia jsem jim řekl, že pokud bude mít muž zbraň v ruce, „máte zelenou“. Jenže muž měl pistoli v kapse a díky tomu přežil - ale teď o tom bude dlouhá léta přemýšlet ve vězení.

Do sálu pronikla URNA a za tři minuty byl klid

Ale zpět k Akropoli. V prvé řadě šlo o to, aby uniformovaní policisté neprodyšně uzavřeli několik přilehlých ulic a nikoho tam nevpustili. Informace bleskem putovala do složek záchranného systému, tedy pořádkové policii, hasičům a záchranné službě. Okolní nemocnice dostaly (cvičně) pokyn, aby se připravily na příjem zraněných, lehce i těžce. Byť se jednalo o cvičení, tyto kroky se musí nacvičovat stále dokolečka. Zde v rámci cvičení chyběli odstřelovači a vyjednavači.

Postupný ´odstřel´teroristů

Velká nevýhoda pro zásahové jednotky v případě Akropole spočívala v tom, že nikdo neznal přesné plány paláce. Včetně míst, kde by se teroristi mohli zabarikádovat třeba i s několika rukojmími. Členové komanda si museli poradit po svém (naopak naprosto přesné plány interiérů budov má komando a policie k dispozici u zájmových státních budov, aby se mohly bleskově orientovat). Po pár dalších okamžicích do prostoru před palácem najely černé džípy s tmavými skly zásahových jednotek. Cestou k Akropoli dostaly základní instrukce a informace o tom, co se stalo a jaká je situace. A za dalších pár okamžiků byly prostory u hlavních vchodu obsazeny muži v maskáčích pískové barvy. Na další povel se zásahové týmy dostaly do chodeb a velkého sálu paláce.

URNA ovládla situaci - právě zatýkají jednoho teroristu (na snímku v pozadí)

Ze záběrů dokumentace Policie ČR a URNA, které se nám podařilo získat, je poznat, že každý muž v maskáčích s logem URNA na paži věděl, co má dělat. Že se jeden může spolehnout na druhého. A tohle vše je nejsilnější zbraní proti teroristům, případně únoscům, kteří většinou jednají po chvilkách vypětí zmatečně, chaoticky. Také URNA si zastřílela (slepými náboji) a prakticky ihned ovládla prostor. Na snímcích ze závěru naší reportáže už vidíme teroristy, kteří s rukami nad hlavou putují do policejních antonů. Jejich mejdan skončil.

Rukojmí za asistence URNA vycházejí z objektu

Kongresové centrum, největší cvičení v dějinách

Aby toho nebylo málo, 11. září 2018 se v Kongresovém centru na Vyšehradě konalo zatím největší protiteroristické cvičení na území ČR. Organizátoři dali dohromady celkem 2000 osob, které představovaly zadržovaná rukojmí. V tomto případě mělo cvičení důkladně prověřit a vyzkoušet integrovaný záchranný systém. Tedy policii, záchrannou zdravotní službu, vrtulníky, hasiče a celkovou koordinaci, a to včetně psovodů a robotů na vyhledávání třaskavin. Operace nesla název DEMON. A vše probíhalo podle scénáře, který jsme nastínili výše. S tím rozdílem, že ´rukojmí´ bylo několikanásobně více. Nebezpečí, které v případě tak velkého počtu rukojmí a jejich únosců hrozí, je, že se mezi rukojmí mohou skrýt i pachatelé, jak říká říká ředitel URNA, brigádní generál JUDr. Libor Lochman. Někteří pachatelé se v okamžiku zákroku chtějí skrýt mezi unesené, tak, aby se dostali na svobodu. Z toho důvodu je prohlídka a kontrola všech osob velmi náročná a zdlouhavá.

Teroristé jsou již zneškodněni, odzbrojeni a zatčeni, rukojmí na svobodě

Příště se dovíte, jak je těžké a fyzicky i psychicky náročné projít výcvikem a stát se členem elitní jednotky. Pokračování ve čtvrtek

Vložil: Ivan Břešťák