Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milan Vacek: Zisk až na prvním místě, že, pane developere. Reakce na ostudně alibistický PR článek na Passerinvest. Vaše dopisy

06.12.2019
Milan Vacek: Zisk až na prvním místě, že, pane developere. Reakce na ostudně alibistický PR článek na Passerinvest. Vaše dopisy

Foto: Nora Harazimová

Popisek: Pražskou přírodu je třeba chránit a zachovat tak jistou rázovitost hlavního města, ne všechno zastavět výškovými budovami a jet pouze na kšeft

Passerinvest jako důležitý developer zase otevřel diskusi svou územní studií a snahou začít budovat v pražských Roztylech komplex bytových a kancelářských budov. Jejich úmysl se setkal se silným odporem místních. Odpor společnost Passerinvest nazývá urbánní xenofóbií. Něčím, co bychom mohli přetlumočit do lidské mluvy jako silnou nechuť k tomu, aby se v okolí jejich bydliště stavělo cokoliv nového. Což nadzvedlo ze židle Milana Vacka, který se rozhodl Radima Passera, majitele Passerinvestu a, podle vlastních slov, silného věřícího, oslovit. Tady jsou jeho slova.

„Chtěl bych tímto především oslovit samotného pana Radima Passera,“ píše Milan Vacek v reakci na tiskovou zprávu, kterou vydal Passerinvest, a pokračuje: „Jistě si to rád a s pokorou tak vlastní horlivému věřícímu přečte a zamyslí se nad tím. Použiji pro tento článek výstižné slovo ‘chucpe‘, což jistě pan Passer pochopí.

Potřební s miliony v kapsách

Zaštiťování se těmi, co nebydlí, jako potřebnými, je opravdu nebetyčná drzost, vzhledem k tomu, za jaké ceny se dnes jakékoli nové byty prodávají. Spíše jde o byty pro bohaté investory a ne nějaké bydlení pro běžného občana, který nebydlí ve vlastním a musí se spokojit s předraženými pronájmy někde v paneláku. Nebo snad pan Passer, jako ten, který našel Boha, hodlá po vzoru osvíceného boháče, vybudovat bydlení pro běžného občana, nedisponujícího miliony?

Takhle je to jen účelové a pokrytecké, bylo by lépe říci, že jde jako vždy jen o zisk a ne o nějakou bohulibou aktivitu Passerinvestu, potažmo pana Passera. Možná, kdyby se byl inspiroval např. architektem a mecenášem Josefem Hlávkou, jenž opravdu také budoval zařízení a bydlení pro potřebné, potom bych mu to jeho obrácení se k Bohu možná i více věřil.

Vyhrála lobby

A tak místo toho útočíte na lidi, kterým není jedno, že navzdory protestům a peticím byly opět prosazeny zájmy stavební lobby, do níž váš Passerinvest patří. Přes všechna hezká slovíčka o málem spasitelské úloze developerů z vašeho článku vyznívá jen jediné, vše podřídit zájmu peněz. Tradičně žonglujete s tak oblíbeným výrazem xenofobie, pokud se vyskytnou lidé, kterým se nelíbí vaše dravé aktivity. Develotři (tak je bez obalu nazývám) neustále ukrajují ze žalostně ubývajících ploch zeleně, ke kterým bezesporu Krčský les se svým největším lesním porostem v Praze patří a je už po dlouhá léta využívaný jako výletní cíl Pražanů a jejich čtyřnohých miláčků. Místo, které je ve své spodní části i tak poměrně dosti rušené 24 hodinovým automobilovým provozem z Jižní spojky, místo, které bude ještě navíc zahlceno výstavbou a hlukem stavebních strojů.

Alibistické a směšné je z plánku vyplývající zbudování parku na kraji lesa. Poněkud zbytečné, když les tam již je a svou rekreační funkci velmi dobře plní. Nebylo by tedy prospěšnější revitalizovat plochu těchto bývalých pozemků Interlovu, dnes brownfieldu, jak je nazýváte (české slovo zřejmě neexistuje) a třeba tam ponechat trochu ‘divočiny‘, zasadit tak potřebné nové stromy, bez toho abychom každé volné místečko ve městě zastavěli novodobými paneláky?

A o tom to celé je. Zisk až na prvním místě, chtělo by se zvolat s klasikem!

Bůh nás chraň

Nevydávejte prosím svou developerskou ziskuchtivou činnost za konání nejvyššího dobra a slovo xenofobie vraťte do slovníku cizích slov, kam patří. Doufejme, že Vaše ‘pravda‘ a ‘láska‘ nezvítězí nad lží a nenávistí obyčejných slušných lidí, opravdových milovníků přírody.

Bůh nás chraň před takovými lidumily, jako jste Vy. Jen tak na okraj, zajímalo by mě, v čem spočívá Vaše víra v Boha a Krista, který ve svém učení vždy zdůrazňoval chudobu a pokoru skutečných věřících. Vy jste si tu Vaši víru asi hodně přizpůsobil milionářskému životu. Říká se tomu pít víno a kázat vodu. Jen se divím, že Vaše kázání ještě vůbec někdo poslouchá.

 

Pročetl jsem si oba texty. Nejdříve text pana Vacka, pak tiskovou zprávu Passerinvestu. A říkal jsem si – kde je pravda? Pan Vacek, jak to chápu, je bytostně nespokojený a nešťastný z toho, že i přes velký odpor obyvatel, přes protesty a petice, se Passerinvestu podařilo prosadit svou. Snažil se, a stále se snaží, zachránit lidskou tvář města. A oprávněně jej nakrklo, že svou lobistickou výhru Passerinvest oslavil urážením a snižováním občanských iniciativ a protestů přilepením přisprostlé nálepky a značením xenofobie.

Passerinvestu jde samozřejmě výhradně a jedině o zisk. A obyčejní lidé jsou jen na překážku, protože protestují, mnohé se jim nelíbí, pyskují a jsou ‘xenofobní‘ zase na jiný způsob. Pan Vacek nepředvádí urbánní xenofobii, jen se pere za svůj domov. U toho jde argumentovat tak, že město se prostě vyvíjí a vyvíjet bude. Ale je potřeba u toho urážet a snižovat hodnotu občanské iniciativy a protestů? Nálepky je jednoduché dávat, obhájit svůj záměr už méně.

Ale pan Vacek nadhodil pro pana Passera zajímavou výzvu vypsanou spíše v ironii. Ale já ji beru vážně. Prodá pan Passer za zvýhodněnou cenu a za výhodných podmínek polovinu vybudovaných bytů potřebným? Postará se o to, aby se polovina bytů dostala do rukou rodin s dětmi, hasičům, učitelům, prodavačkám, zdravotníkům, kteří by na podobný byt nikdy v životě neušetřili a kterým by na podobný byt banka hypotéku nikdy nedala, ale které město nutně potřebuje? Nebo za tím je jen kšeft a nekřesťanské úroky na vše? Kde končí a kde začíná láska k bližnímu? Skutečně končí tam, kde začíná kšeft? Ono dát pár korun na dobročinnost je fajn, ale dát polovinu svého byznysu k dispozici sociální zodpovědnosti? Ohó, to už se překračují meze myslitelného.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb