Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou jak Yeti. Všichni o nich mluví, ale... Trable s dezinformacemi. Přečetli jsme

03.12.2019
Jsou jak Yeti. Všichni o nich mluví, ale... Trable s dezinformacemi. Přečetli jsme

Foto: ČT24 / repro

Popisek: František Vrabel, host nedělního pořadu Newsroom

Rada moudrých je zkompromitovaná, vzít to přes počítač moc drahé… O co jde? Pořad Newsroom ČT24, který mnozí považují za kontroverzní, neboť bývá leckdy značně aktivistický, si tentokráte pozval velmi zajímavého hosta, zakladatele společnosti Semantic Visions, analytika Františka Vrabela. S ním mají Krajské listy.cz svou vlastní, byť krátkou historii, což vysvětlím na konci, v zeleném rastru. Semantic Visions odhaluje lživé zprávy na internetu a dělá to i pro NATO, firma dokonce dostala grant od dvou států, jedním je Velká Británie (ČR mezi nimi bohužel není). Vrabel vysvětloval, že se dezinformační weby dají poznat například tématy, na které cílí, a využívají prý narativů. Což neznamená nic jiného než příběh, na němž ukážete nějaký fakt, ať už pravdivý, či nikoli.

Hlavní cíl, na který mají cílit ruští aktivisté, před nimiž ve své výroční zprávě varovala i Bezpečnostní informační služba, je podle Vrabela relativizace pravdy. „Slibují si od toho, že když přestaneme věřit v existenci obecné pravdy, přestaneme věřit v demokratické instituce,“ řekl. Dalšími tématy mají kupříkladu být Spojené státy, minority, NATO či Evropská unie. Zmínka padla i o listopadové demonstraci na Letné.

Semantic Visions sleduje více než 5 tisíc webů

Vrabel pro Newsroom ČT24 uvedl, že v České republice sledují přes pět tisíc webů. Způsob, jakým ověřují, zdali tyto stránky skutečně šíří propagandu a mají za cíl poškodit demokracii a ústavnost v Česku, je ověřování faktů. Zmínil však, že to má i spoustu háčků: „Možností ověření je málo a těch zpráv a obsahu příliš mnoho.“ Tento způsob je podle něj i velmi zdlouhavý, a jelikož se dezinformace prý šíří šestkrát rychleji než pravdivá informace, tak tím dochází ke ztrátě času na jejím odhalení. Jinými slovy – ti, kteří odhalují dezinformace, budou vždy minimálně o krok pozadu. A výsledky se ani nemají šanci dostat k cílové skupině.

Křižují na Ukrajině děti?

Druhou možností, jak odhalit dezinformační servery, je přes jejich témata. „Víme totiž, že jejich tvůrci využívají různých narativů, takových dlouhodobých příběhů,“ přiblížil. V Česku má často jít o narativ proti Evropské unii: „Že je to fašistická organizace, jakási čtvrtá říše“, vysvětlil. „Říkají, že co se nepovedlo Hitlerovi, to se teď daří Merkelové a tak dále,“ poodhalil Vrabel. Dále jde například prý o protiukrajinské weby, píšící, že jsou na Ukrajině „Rusové utlačovaní, že se tam křižují děti a podobně“.

Jak zbořit demokracii

Analytik jmenoval šíření nepravd o škodlivosti liberalismu či narativ relativizace pravdy. „To je hlavní cíl, na který Rusové míří. Slibují si od toho, že když přestaneme věřit v existenci obecné pravdy, tak přestaneme věřit v demokratické instituce, a jakmile v ně přestaneme věřit, tak se nám demokracie zboří jako domeček z karet. O to oni usilují,“ varuje. Dezinformace mají mířit třeba i na Spojené státy, minority, NATO či blížící se výstavbu jaderných bloků.

Složitý algoritmus

Co je manipulativní a co nikoliv, dokážou v Semantic Visions zjistit dle mnoha indicií. Jednou z nich má být to, zda autoři textů používají expresivní jazyk, ať už v pozitivním, nebo negativním směru. Vždy to pak bývá nějaký mix zmíněných témat a narativů. Schopni mají být zachytit minimálně jeden z deseti dezinformačních propagandistických článků. Technologii klíčových slov při tomto procesu nepoužívají. „Ta by s sebou nesla příliš mnoho chyb. Používáme technologii sémantické analýzy a v tom jsme jedni z nejlepších na světě,“ tvrdí Vrabel.

Facebook je nejlepší nástroj 

U šíření lživých textů mají největší vliv sociální sítě, především Facebook. „Jeho uživatelé totiž kopírují do svých postů odkazy, čímž se dezinformační obsah zvětšuje, protože k tomu sdílející často ještě něco dopíšou,“ poukázal. Problém vidí Vrabel v tom, že autoři textů používají často dlouhé, agresivní názvy, čímž cílí na konkrétní skupinu lidí, kteří tyto články vnímají jen prostřednictvím titulků. Jako příklad pak dal jeden z titulků pojící se s demonstrací spolku Milion chvilek pro demokracii na Letné 16. listopadu. „Je chvilkař Minář stejný fašista jako Mussolini? Bude taky viset hlavou dolů na lampě?“ Cílové skupině těchto webů, které mají i přes milion návštěv za měsíc, to podle jeho slov „stačí“.

 

+

O společnosti Semantic Visions a jejím zakladateli jsem si přečetla první článek zhruba před rokem. Nadchl mne. Proč? Protože Krajským listům.cz dříve často vyčítali, že jsou dezinformační (podivný slovenský web Konspiratori.sk nás zařadil napřed mezi ´konspirační weby´, poté přeřadil do ´šedé zóny konspiračních webů´, nakonec tiše vyřadil; a proč ho označuji za podivný? Protože nekomunikuje a nedodržuje vlastní stanovy, jak jsem se osobně přesvědčila). Dokonce proruské jsou prý ty moje Krajské... A právě od pana Vrabela mám černé na bílém, že to není pravda.

Přesná definice dezinformace?

Ale zpět k principu, o který mi šlo především. Co přesně je dezinformace? To je kruciální otázka, na níž všechna ta obvinění stojí a bez níž se nehnou. Bez ní se nehneme ani my. Tentokráte nemyslím jen Krajské listy.cz, ale celou společnost, která toto adjektivum po sobě bez rozmyslu hází jak Molotovovy koktejly a zanechává tím po sobě spoušť. Neboť se A) pojí s hejty jak kyslík s vodíkem, B) ustavičně pletou s ´jen´ jiným názorem.

Seznamy? Spalte je

Můj komentátor Štěpán Cháb zastává konzistentně názor, že hledání dezinformací je zaručená cesta do pekel, byť možná lemovaná dobrými úmysly, i když i o tom pochybuje. „Spalte je, spalte je všechny,“ napsal nejednou o ´seznamech´ dezinformačních, či naopak ´těch správných webů´. Argumentuje, že přesně toto, tedy omezování svobodné výměny názorů, se děje vždy, když je na spadnutí nějaký fakt velký průser, a la nacismus, stalinismus a podobné lahůdky. Demokracie dle něj naopak musí ustát celé široké spektrum názorů, jsou zatraceně potřebné, nikdo neví, tím méně prognostici, sorry, pane prezidente, kam se vývoj bude ubírat. A který zpočátku minoritní, třeba i vysmívaný názor se ukáže jako důležitý a správný… A má recht.

Rada ´moudrých´ nefunguje, viz Konspiratori.sk

Já ale jsem na rozdíl od Štěpána pragmatik - on je idealista. Říkala jsem si proto tehdy: Když už tak nutně potřebujeme ten seznam dezinformačních webů; a realita ukazuje, že ta potřeba tu je, to cítím ve vzduchu, neboť minimálně novináři všech médií a neziskovkáři po něm pasou…, tak ať je alespoň správný. Což Konspiratori.sk nezaručují ani omylem. Znovu, proč? Prostě proto, že zvolili (a dobře chápu důvody) cestu ´rada moudrých´. Píší, že se respektované osobnosti scházejí každý měsíc a koumají, koho zařadit. Dle nich lze toto rozhodnutí přehodnotit a tak dále, a tak podobně. Sami jistě hned vidíte, jaké to má háčky. Moudré, respektované osobnosti? Kdo je vybere, kdo je bude hlídat? A kdo je bude platit? Háček, háček, hák.

Počítačový algoritmus? ANO. Ale…

No jo, ale jak jinak dosíci ´správného´ seznamu? No, řeknu vám to hned a na rovinu, zkoušela jsem to a shořela jak papírový drak. Čímž se obloukem vracím k Semantic Visions, u kterých mne nadchlo, že nepotřebují ´radu moudrých´, kde každý má, v našich nevelkých českých a slovenských zemích, nějaké své mediálně byznysové zájmy, taky bodejť ne a nelze to nikomu vyčítat, ze vzduchu nežijí ani moudří  zenoví mistři, že.

Pan Vrabel (a jeho firma) vymyslel složitý počítačový algoritmus. Což se mi jevilo jako ideální řešení. Hned jsem panu řediteli napsala, nakonec jsme spolu mluvili i po telefonu. Minimálně deset minut, možná více. Protože si to nepřeje - řekl mi toho hodně ´off the record´, neprásknu ho, ale pravděpodobně si leccos domyslíte. Chtěla jsem vědět, jak přesně funguje ten algoritmus, zda může on jmenovat svůj ´produkt´ - proruské dezinformační weby (to je to, co dělají pro NATO) a kolik by stálo, objednat si u jeho firmy ´ten správný seznam´. A jak to dopadlo? Háček, háček, hák. Celkem logicky, že. Kdybychom byli super bohatý web, což nejsme, a ještě dědili a k tomu nám grand Janeček přihodil pár mega… No, takže tudy cesta nevedla a dosud nevede. Tak jsem problém – zatím – odložila ad acta a čekám na Godota. Co my víme, třeba jednou přijde.

-

Jinak, co se toho, co pan Vrabel sdělil ČT24, týká, má samozřejmě pravdu. Existují ´proruské´ weby, nepochybně si Putin, stejně jako americká CIA platí své trolly, a další supervelmoc, Čína, to dozajista dělá také. To mají velmoci v DNA, odjakživa. Co se CIA týče, Hollywood o tom točí filmy a seriály, to není žádné tajemství. Putin to naopak tají - a nikdo mu to nevěří, Čína je nejdál, ta rovnou (i za pomoci amerických firem, které potřebují kšefty) cenzuruje internet.

Proč to Putinovi dáváme na zlatém podnose?

A co se těch narativů, příběhů týče? „Že je EU fašistická organizace, jakási čtvrtá říše?“ To je moc silné, ale že by byla unie nějak moc demokratická, to tedy fakt není, a to tvrdím s tím, že jsem hrdý eurohujer, čili velký příznivec našeho členství v ní (stále totiž doufám v postupné změny k lepšímu). Dokonce bych chtěla Euro, ale tu neschopnou topku kvůli tomu volit nebudu… Co tím chci říci? Že to jak EU, tak naši z většiny neschopní politici Putinovi ulehčují až hanba. Nyní stačí psát čistou pravdu. Ta sama o sobě je výbušná a Rusům nahrává. A ukazuje, jak neumíme… no, skoro nic. Postavit dálnici, přiškrtit obří korporace, které si z nás udělaly kasičku, dokonce běžné administrování státu je v ČR už pomalu problém.

Možná by bylo užitečnější si chvíli nevšímat Putina, ať si na Sibiři loví medvědy, nebo co to tam dělá, a dát do pořádku svoje věci, tady v Česku i v Evropě. Tak nevím, není tohle náhodou ten nejvíce konspirační názor?  

Vložil: Anička Vančová