Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se trolí Rusko. Pavel Novotný a jeho epos o pluku Vlasovově. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.12.2019
Jak se trolí Rusko. Pavel Novotný a jeho epos o pluku Vlasovově. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Novotný, starosta Řeporyjí a vyzyvatel Ruské federace

VIDEO Kdyby na konci druhé světové války nepadlo rozhodnutí Vlasovců, že se pokusí vykoupit ze svých hříchů a vyjedou Praze na pomoc, nejspíš by se naše hlavní město koupalo v krvi, protože německá armáda by si servítky s velmi špatně ozbrojeným českým odbojem nebrala. Dopadli bychom jako Poláci ve Varšavě. Ale dopadli bychom tak skutečně?

Pavel Novotný, starosta Řeporyjí, se rozhodl prosadit vybudování pomníku Vlasovcům na území jím spravované části Prahy. Tím vybudil gejzír reakcí napříč médii i politiky, jeho úmysl rázně odsoudilo ruské velvyslanectví. Pavel Novotný se videopřenosem zúčastnil také živého vysílání ruské televize Rossija, která má i v Rusku nálepku proputinovská a provládní. Tam, jak je jeho zvykem, velmi osobitě vyjádřil své mínění o tom, že Vlasovova divize pro nás měla zásadní význam a že ruská televize lže a manipuluje.

Varšavské povstání

Na DVTV se pak objevil historik a Novotného stranický kolega z ODS Pavel Žáček. Pavla Novotného v jeho snažení podpořil. Žáček tvrdil, že nebýt Vlasovovy divize, utopila by se Praha při Pražském povstání v krvi a dopadla by jako Varšava, kde po třech měsících bojů padlo přes 200 000 Poláků a celé povstání skončilo drtivou výhrou Němců. Tady jde s Pavlem Žáčkem přinejmenším polemizovat v tom, že souvislosti mezi Varšavským a Pražským povstáním jsou rozdílné v tom, že Poláci chtěli vyhnat Němce, aby mohli ustanovit svou samosprávu, která by nedovolila Stalinovi nastolit v Polsku loutkovou vládu. Rudá armáda, ač byla vlastně celou dobu povstání prakticky na dostřel Varšavě, nehnula při krveprolití brvou. Ten rozdíl u Pražského povstání je zásadní, protože Pražané povstali prakticky s jistotou, že Rudá armáda je za rohem a rozhodně nemá v plánu založit tábor na dostřel Prahy a čekat, až za ně Němci udělají špinavou práci. Náš odboj byl z větší části řízený komunisty.

Vlasov a Bandera

Přičemž, jak zmínil Pavel Žáček v rozhovoru, Vlasovova divize za sebou měla kontroverzní historii, kdy se zúčastnila právě Varšavského povstání. Ovšem na straně Němců, tedy na straně potlačovatelů povstání. Bojovali proti Rudé armádě a na straně Němců. Nosili německé uniformy. Páchali válečné zločiny. Což jim i při vší snaze prostě odpárat nejde.

U Banderovců lze chápat jejich přilnutí k Němcům, protože komunismus způsobil na Ukrajině v letech 1931 až 1933 masivní hladomor, jehož obětí se stalo podle odhadů až 10 milionů lidí. Baderovci totalitní komunistický režim nenáviděli. Ale Vlasov? Ten byl sovětským generálporučíkem, často povyšovaným a nasazovaným do strategických bitev. Až do okamžiku, kdy v květnu roku 1942 prohrál a byl zajat Němci. Věděl o Stalinově zásadě - zajatý důstojník je zrádce a jde ke zdi. A tak kolaboroval s Němci a postavil Ruskou osvobozeneckou armádu, do jejíhož vedení jej delegoval Heinlich Himmler. A hřímal proti bolševismu, ač věděl, že jej Němci využívají jen k vlastní propagandě. Jako Ruská osvobozenecká armáda se Vlasovci dostali jen k Pražskému povstání a to s vědomím toho, že nacismus už to projel, Němci byli den před podepsáním kapitulace, Berlín už přes týden obývaly spojenecké armády. Pomoc Praze tak mohl být skutečně jen kalkul, snaha se vykoupit. Snaha pochopitelná, protože Vlasovci věděli, že sověti si s nimi hrát na spravedlivé soudní procesy nebudou.

Měl by u nás stát pomník Vlasovcům?

Samozřejmě, Vlasovova divize skutečně zachránila Prahu od krve, přes 300 jejích vojáků při boji o Prahu zemřelo (ptá se někdo, kolik Vlasovců hrdinsky zemřelo při potlačování Varšavského povstání?). Rozhodně by krev Pražského povstání netekla jako ve Varšavě, přesto by tekla. Němci už jeli strategii – po nás potopa – dopouštěli se zvěrstev, ničili, vraždili, zapalovali budovy. A díky Vlasovcům něco podobného nemohli ve větší míře provést i v Praze. Pavel Žáček v rozhovoru uvedl, že máme právo na svoji verzi historie a jejího výkladu. Nešťastná formulace, která nahrává tomu, abychom se do nekonečna hádali o tom, co bylo, a kvůli tomu nebyli schopní vidět, co bude, nebo co by mohlo být. Rusko je nepřítel… už zase... kdy začneme přepočítávat ztráty takového uzpůsobení světa? Spolupráce a ochota naslouchat by na denním menu někdy nebyla? Oboustranná a oboustranně výhodná, nikoliv okupační, samozřejmě. Jen takto - pokud se rozhodneme postavit pomník Vlasovcům, musíme vést v patrnosti, že jej postavíme někomu, kdo úzce spolupracoval s Hitlerovským Německem a byl tedy součástí okupační moci a její propagandy. Možná si pak budeme připadat trochu hloupě. Podobně hloupě jako Rusové, kteří na Rudém náměstí stále vystavují Lenina, nebo na mnoha místech širé Rusi nechají trčet pomník Stalinovi. Je to prašť jak uhoď. Jen trochu pochybuju, že by se sígrům jakéhokoliv druhu měly stavět pomníky.

Koněv

Nejde Novotného akci nespojit s akcí starosty Prahy 6 Ondřejem Kolářem, který se rozhodl odstranit pomník maršála Koněva, velitele Rudé armády při osvobození Prahy. U Koněva se hledaly temné stránky jeho života, aby se našel důvod, proč z pomníku udělat kontroverzní téma. Obdobně temnou historii má i Vlasov a jeho divize. Ale vzniká tu shoda v tom, že bořit Koněva je proti Rusku a budovat pomník Vlasovcům je také proti Rusku. A tam je zakopaný pudl. Vytrolit Rusko z pozice lokálního politika, když vrcholný politik, Miloš Zeman, je vůči Rusku podezřele vstřícný. Ale zase je fajn, že Novotný diskusi o pomníku Vlasovcům může vyvolat a nikdo jej za to nezavírá. Jen, tedy z mého pohledu, je úcta Pavla Novotného k Vlasovcům až hluboko dole v jeho prioritách. Pomníkem chce vytrolit Rusko, může to být jeho krok do parlamentu, po kterém touží, je to jeho další zdařilé showbyznysové zviditelnění, a jistě jej v hloubi duše těší, že o Řeporyjích se chvíli mluvilo po celé republice s přesahy do jím nenáviděného Ruska, kde nejednomu ruskému vlastneci jistě praskala cévka při Novotného slovech. Ta podlézavost jedné straně je u Novotného ovšem podobně úsměvná, jako podlézavost Miloše Zemana. Nebuduje, likviduje.

Samotné vystoupení Pavla Novotného v ruské televizi pak nebylo zrovna dvakrát povedené. K jeho (a naší) ostudě se nadále vyjadřoval a choval jako na lokální showbyznysové scéně. My jsme ovšem zvyklí, víme co je zač, víme, že je to show. V Rusku viděli, s prominutím, malého agresivního skřeta nevalného vyjadřování a inteligence, který polovinu svých argumentů proložil prvoplánovými urážkami celého Ruska, jeho minulosti i přítomnosti. Mám pochybnosti, jestli to byl dobře zvolený mluvčí České republiky. Stačí si představit, že by nějakého podobného ruského (komunálního) politika zpovídala Česká televize a on by hodnotil třeba naši první republiku a tvrdil, že jsme lživá hovada. Přišla by jediná reakce - ty vo, co to tam v tom Rusku mají za nebohé kreatury? Ona je ta show Pavla Novotného úsměvná, když trolí své oponenty, nebo nějaké celebrity, ale při trolení Ruska vytrolil spíš Českou republiku. Což neříká nic o Rusku, které s úspěchem často trolí samo sebe. Viz obě videa výše.

Pohled Ruska

Z ani jedné strany nevidím jakoukoliv snahu o komunikaci, kladný vývoj vztahů a jakousi vyváženost. Takhle se prostě mezinárodní vztahy nebudují. V Rusku pojede propaganda o tom, že jsme se přiklonili k nacistickému výkladu dějin, a u nás začneme hledět na dějiny prizmatem současné politické situace, tudíž ji budeme ne rovnou přepisovat (tak daleko ještě nejsme), ale mezi řádky vpisovat vysvětlivky ve vztahu k tomu, jak věc chápeme teď a tady, což nutně nemusí souviset příliš s tím, jak se věci udály ve skutečnosti. Ano, Vlasovci pomohli Praze. Ale Němci věděli, že nedaleko je Rudá armáda a že hra na okupanta je u konce, že Adolf Hitler už si nechává omývat nohy na argentinském pobřeží. Kdyby Rudá armáda nebyla za rohem, Němci by s Vlasovci nejspíš vytřeli podlahu. Nebýt tedy Koněva, který se hnal šturmem na Prahu, pozice Vlasovců při Pražském povstání by byla nejistá. A ano, Koněva se děsili Němci, stejně tak i Vlasovci. A, kupodivu, jak Němci, tak i Vlasovci měli jediný cíl, dostat se za demarkační linii k Američanům, protože věděli, že sovětské zajetí nejspíš žádný med nebude.

Vlasovci vstoupili do bojů o Prahu 7. května, Rudá armáda do Prahy vjela 9. května. To rozhodně nejsou varšavské tři měsíce plné krve a cynického přihlížení rudoarmějců. Možná, a možnost to skutečně je, že by ty dva dny pražští povstalci hradby proti Němcům uhájili. Být na Novotného místě, jdu přesto s kontroverzí ještě o kus dál, a nechám vybudovat pomník Vlasovcům a Rudé armádě v bratrském objetí (a jak si představuji, že znám Novotného, tak nejlépe při homosexuálním styku). To by se nakrkli ale úplně všichni. Ale zase, politické body by z toho netrčely, takže něco podobného je vepsí. Já nevím, nebylo by lepší stavět pomníky, když tedy máme puzení, někomu, u koho se většina z nás shodne na tom, že si to zaslouží a že se ten pomník nebude stavět na úkor někomu? Co takhle Švejkovi? Medvědům z Kolína? Pipi Dlouhé punčoše? Nebo třeba padlým samoživitelkám? Možná lepší, než je stavět téměř osmdesát let starým svárům a vytvářet tím upachtěně sváry nové.

 

Vložil: Štěpán Cháb