Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebál se. Té konečnosti se nebál vůbec. Dokumentaristka natočila film o Karlu Gottovi. Otevřela Pandořinu skříňku?

01.12.2019
Nebál se. Té konečnosti se nebál vůbec. Dokumentaristka natočila film o Karlu Gottovi. Otevřela Pandořinu skříňku?

Foto: Facebook

Popisek: Karel Gott v posledních dnech svého života

Filmová dokumentaristka Olga Malířová Špátová natáčela již druhý dokument o Karlu Gottovi, bohužel natáčení probíhalo v ten nejsmutnější moment, protože Karel Gott už tušil, že je nevyléčitelně nemocný. V rozhovoru pro Lidové noviny hovořila dokumentaristka i o tom, že si uvědomuje, že osud její a Ivany Gottové je do jisté míry podobný…

Ke zpěvákovi měla Olga Špátová v posledních momentech jeho života dost blízko, a tak jeho i jeho rodinu dokáže představit v poněkud nečekaném světle, třeba coby rodinu, která měla blízko k víře: „Jeho žena Ivanka je věřící. A své dcery vychovávají k víře. Karel nikdy o sobě neřekl, že je nevěřící. Vlastně si uvědomuju, že jsme si spolu o pánubohu nikdy moc hluboce nepovídali. Ale v tom, jak se choval, jsem poznala, že k tomu měl minimálně hodně blízko. Myslím, že nejvíc věřil v osud. Věřil, a já v to taky věřím, že naše cesty jsou předem naplánované. I ten náš film. Já jsem jednou říkala svému muži: „Honzí, já bych si tak přála s Karlem Gottem ještě někdy točit. Abych ho mohla líp poznat.“ A za dva měsíce mi zavolala Ivanka, jestli bych o něm nechtěla udělat druhý film. Myslím ale, že hlavní Karlovo životní krédo bylo nečekat jen na osud, ale jít mu vstříc. A když vám osud něco nabídne, okamžitě to přijmout. Nepustit to. Nebát se riskovat,“ prozradila v rozhovoru pro Lidové noviny.

Stihl se s rodinou rozloučit

Karel Gott už v okamžiku natáčení tušil, že se jeho život ubírá ke konci. Olga Špátová ho vidí jako neuvěřitelně smířeného člověka, který si zde ještě dokázal uspořádat své záležitosti. Mrzelo ho jen, že by měl opustit své dcerky takto malé. Karel Gott je měl totiž skoro v sedmdesáti: „Nebál se. Té konečnosti se nebál vůbec. A musím se přiznat, že od jeho smrti na to pořád myslím: že až se to jednou bude týkat i mě, chtěla bych si vzpomenout, jak statečně uměl odejít. Jediné jeho obavy se týkaly toho, že opouští své holky,“ potvrdila Olga Špátová.

Olga Malířová Špátová

Jeho odchod byl prý klidný, podle plánu a díky tomu byl zpěvák se vším smířený: „On totiž dostal od osudu dar – ještě dostatečný čas, aby stihl všechno uspořádat. Byl si toho moc dobře vědom. Měl ještě dost dlouhý čas na rozloučení se svou rodinou. Se svou ženou, s níž byl dvacet let a na kterou bulvár pořád útočí. Přitom ona toho pro něj tolik udělala. Vidět je spolu v těch posledních měsících byl pro mne jeden z nejsilnějších zážitků. A taky vnímat humor, který jim tu osudovou situaci pomáhal nést a který je neopouštěl, i když věděli, že společného času už moc nemají,“ obhajovala Olga Špátová Ivanu Gottovou, která v bulváru nemá zrovna dobré jméno.

Chtěla bych, aby mu bylo méně

Olga Špátová si vzala o pětatřicet let staršího slavného kamaramana Jana Malíře, mimochodem předtím byla Olga dlouholetou partnerkou Anety Langerové. Stejně jako Ivana Gottová i Olga Špátová si s Janem Malířem pořídila dítě. A ani ona tedy nemůže čekat, že se se svým partnerem budou jednou těšit z vnoučat… Jejich osudy jsou si tedy překvapivě podobné a také propletené: „Už můj táta (kameraman, režisér a dokumentarista Jan Špáta) kdysi o Karlovi točil film. Pak mě oslovila televize, která nevěděla, že táta takový film dělal. Pak jsem si vzala Honzu, který se s Karlem má tak rád, pak mě Gottovi oslovili – je to všechno tak zvláštně propojené. A ještě ke všemu máme s Ivankou podobnou partnerskou situaci, kterou jsme si záměrně nevybraly. Mám prostě Honzu ráda. Samozřejmě bych si přála, aby mu bylo méně, ale co s tím nadělám? Do toho rizika jsem šla. I proto mi Karlova rodina byla tak blízká,“ popsala podobnou situaci Olga Špátová.

Mají prý stejný vztah jako Gottovi

Tento dokument je tedy pro režisérku velmi osobní: „Všechny ty situace, které natáčím, se mě velmi, velmi týkají. Ten film je pro mě tak osobní! Vlastně v něm chci také vyjádřit svůj názor. Kolikrát člověk kolem sebe vidí lidi, kteří jsou mladí, a nechovají se k sobě hezky. Jejich vztah má šanci trvat dalších padesát let – ale za nic to nestojí. A na druhé straně vidím, co spolu zažili Gottovi, kolik legrace, jaký barevný, napínavý, dobrodružný a láskyplný život měli. A stejné to mám já se svým Honzou. Těšíme se na sebe, nepanuje mezi námi žádný strach, fandíme si navzájem. Tak teď, z tohoto pohledu, kdy mám zdravou šťastnou rodinu – a hned ťukám do stolu –, bych opravdu neměnila,“ tvrdila v rozhovoru pro Lidové noviny.

Nevybral si lehčí cestu

Natáčení dokumentu je velmi důvěrná záležitost a snadno se může stát, že tvůrce překročí určité hranice, což se prý stalo i Olze Špátové: „Někdy jsem chtěla víc a úplně zapomněla na to, že bych měla mít pořád ohled na jeho únavu. Jednou mi to dokonce už řekl, že je unavený. A já si to pak tak vyčítala! Vtom slyším Ivanku, jak mu vedle v pokoji říká: „Karle, Olince je to moc líto...“ A on hned chtěl, abych za ním přišla, a omlouval se mi, že to tak nemyslel, že je rád, že jsme to natočili! Asi si nedokážeme představit, jak moc ho ta nemoc vyčerpávala. A přesto se mi omlouval, přesto řekl, že to za to stálo. Přitom by mu nikdo nemohl vyčítat, kdyby už chtěl jen odpočívat. To byl celý on: nikdy si nevybral tu lehčí cestu,“ konstatovala Olga Špátová.

+

Bude jistě zajímavé podívat se, jaký dokument v tak pohnutých chvílích vznikl. Prvnímu dokumentu se vyčítalo určité klanění se Gottově osobnosti, podařilo se tentokrát Olze Špátové vytvořit skutečně zajímavé dílo, které Karla Gotta přiblíží nikoliv jako modlu, ale jako obyčejného člověka?

-

Olga Špátová velebí Ivanu Gottovou a má proč, právě ona ji k natáčení dokumentu přizvala. Na druhou stranu si nelze neuvědomit, že osobnost Ivany Gottové je kontroverzní a že je určitě mnoho lidí, kteří s ní nemají dobré vztahy…

Vložil: Michaela Špačková