Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myslím, že si na tom lidé budou hojit emoce, řekl herec, který si zahrál Václava Havla a bojí se...

30.11.2019
Myslím, že si na tom lidé budou hojit emoce, řekl herec, který si zahrál Václava Havla a bojí se...

Foto: FTV Prima

Popisek: Viktor Dvořák si vystřihl hlavní roli ve filmu Havel. Tam se představil rolí prvního českého prezidenta

FOTO Nedávno se natáčel film o Václavu Havlovi. Hlavní roli v něm ztvárnil Viktor Dvořák, který se našemu prvnímu českému prezidentovi výrazně podobá. Všiml si toho i Jan Kraus, který si herce pozval do své Show.

Jan Kraus nebyl zdaleka první, kdo si podoby s Václavem Havlem všiml: „Když to rozdělím do těch dvaceti let, co to slýchám, tak mi to zas tolik lidí neřeklo. Čas od času se někdo takový našel. Prvního člověka jsem si cenil, protože jsem nevěděl, jestli se to zopakuje. Byla to Jaroslava Adamová. Ještě na půdě DAMU jsme si udělali studiové představení a ona byla na premiéře. Byly tam chlebíčky, najednou mě někdo tahá za rukáv a říká, pojďte se podívat. Dovedla mě mezi své přátele a říká, on vypadá jak Havel zamlada! A já jsem ho zažila,“ vzpomínal Viktor Dvořák. Před natáčením pociťoval značnou nervozitu: „Nejhorší to bylo tři měsíce před začátkem natáčení, měl jsem několik fází, kdy jsem měl pocit, že se z toho zvencnu. Když se rozjelo natáčení, bylo to fajn. Už jsme řešili normální věci,“ přiznal Janu Krausovi.

 

Viktor Dvořák jako Václav Havel, foto Bontonfilm

Ráčkoval málem i v divadle

Václav Havel měl známou vadu řeči, ráčkoval. To se musel naučit i Viktor Dvořák: „Zdrojů je na internetu dost, pouštěl jsem si dokumenty.“ Jak se to naučil, ale v Show ukázat nechtěl: „Já jsem natočil tu postavu a už je to hotové. Já se s k tomu nechci vracet jako nějaký imitátor,“ odpověděl Janu Krausovi, který se prý ráčkování naopak zbavoval: „Já jsem měl opačný proces, já jsem strávil dost práce a času, abych se to naučil,“ konstatoval Viktor Dvořák. Ráčkování se mu pletlo i do rolí, které hraje na divadle: „To ráčkování není úplně snadné. Je to obtížné, když jíte, záleží na tom, jaká je před tím souhláska, nebo samohláska. Ráčkování je někdy jednoduché a někdy velmi obtížné. Před každou klapkou jsem si chrčel. Po natáčení jsem šel do divadla na představení a zjistil jsem, že si to zase zkouším. Já se to záměrně odnaučuju,“ připomněl na opakované přání, aby své ráčkování ukázal.

 

Viktor Dvořák v roli Václava Havla. Ta podoba zapřít nejde, foto Bontonfilm

Jsem plachý, ale léčím se

Ačkoliv jde o herce, předvádění nemá právě rád: „Já jsem plašší. Já při práci tak lehce našlapávám, jsem plašší typ,“ prohlásil. Viktor Dvořák vyzkoušel už několikrát pobyt v naprosté tmě, který má mít terapeutické účinky, na stydlivost ale prý nezabírá: „Pochvaloval jsem si to. To možná může pomoct jen po dobu, co tam jste. Vyjdete na světlo a je to zpátky.“ Pobytem ve tmě prý ale neřešil nějaká konkrétní traumata, nebo situace: „Je to komora, nebo sofistikovaná místnost se sociálním zařízením. Je tam tma. Byl jsem tam třikrát. Nešel jsem tam z momentálního psychického rozpoložení. Mně je to sympatické. Mám kamarády, kteří se těmto technikám věnují, takže jsem o tomto způsobu věděl a jednoho dne jsem došel k tomu, že bych si to vyzkoušel. Byl jsem tam týden, podruhé týden, potřetí asi třináct dnů.“ Strach zde prý necítil: „To je milosrdná tma. Od malička jsem se bál tmy. Mám to doteď, když jsem unavený, ve zředěném způsobu se mi to ozývá. Tohle je ale jiná tma. Žádný strach mi tam nenaskočil.“ Pobyt ve tmě je prý naší oblíbenou metodou: „Zjistil jsem, že Češi mají tohle nejradši. V republice je x míst, kam je možné zajít. Každopádně můžete kdykoliv odejít. Velmi rychle byste se zorientoval. Najíst se ve tmě není problém. Nejtěžší bylo dát si zubní pastu na kartáček. Poznej sám sebe. Je to velmi intenzivní hutná medicína.“

Na filmu si budou diváci hojit své emoce

Coby herec prý nemá nějaký žánr za nejpopulárnější: „Činoherní žánr mám jakýkoliv. Já mám hodně rád představení Kdo se bojí Virginie Wolfové?, které hrajeme pět let v Rokoku. Posledních pár let u nás moc komedie nejsou,“ připustil Viktor Dvořák. Film půjde do kin až v červnu, reakce se na něj dají čekat celkem bouřlivé: „Asi s tím musím počítat, ale nevím, co to bude konkrétně znamenat. Myslím, že si na tom lidé budou hojit emoce, že to budou ztotožňovat se vztahem k Václavovi Havlovi.“ K postavě se snažil dostat hlavně prostřednictvím napsaného filmu: „Během příprav jsem měl z čeho čerpat, ale pak už ne. Dostal jsem scénář, ze kterého jsem nejvíc vycházet. Byla tam figura, kterou jsem měl hrát, snažil jsem se ji poznat skrze ten scénář.“

 

Viktor Dvořák pochází z Českých Budějovic, sympatický herec začal hrát už na základní škole, chodil do kroužku. Po DAMU ale zamířil na Moravu do Olomouce, kde se představil nejen na velké tradiční scéně, ale také v alternativním Studiu Hořící žirafy. Následně odešel do Ostravy, od roku 2009 je v Městských divadlech pražských. Letos získal Thálii v kategorii Činohra - muži za roli Louise Aronsona ve hře Andělé v Americe. V seriálech jsme ho mohli vidět například v První republice, Ohnivém kuřeti, Kriminálce Anděl, VIP vraždy. Mimochodem, v Show Jana Krause byl už podruhé.

Vložil: Michaela Špačková