Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oldřich Fischer: Slovo parkoviště je určitě od slova park, jinak si to nedokážu vysvětlit. Vaše dopisy

26.11.2019
Oldřich Fischer: Slovo parkoviště je určitě od slova park, jinak si to nedokážu vysvětlit. Vaše dopisy

Foto: Facebook

Popisek: Primátor Prahy Zdeněk Hřib vyhlásil, že vysází (nechá vysázet) jeden milion stromů, ne vždy se mu to, podle starousedlíků, daří

Uděláme Prahu zase zelenou, budeme vysazovat stromy, vrátíme do města rozumnější mikroklima. To jsou hesla, která už zní z Magistrátu hlavního města Prahy, a obzvláště před volbami na magistrát, stejně často, jako americký popík v českých rádiích. A výsledek je tristní, jak nám napsal Oldřich Fischer, který na dopady takové politiky musí denně koukat. Posuďte sami:

„Je krásné, kolik nám pan primátor vysadil stromů,“ Píše Oldřich Fischer. „Dle novin asi 26 hektarů. Na zemědělské půdě. Jestliže tu bude teď les, udělala se též změna v Katastrálním úřadě, v pozemkových knihách? Pokud je mi známo, tak pozemky lesa mají menší hodnotu, než pozemky polí. V případě, že se nebude dařit a stromy uschnou, tak vlastně se z nich stanou pozemky s půdou – ostatní. Jejich cena jde dále dolů. Co bude pak? Nestanou se z nich snadno získatelné a celkem laciné pozemky pro vynětí a zastavění? Teď se ukazuje, že budou dotace na každý, byť jednotlivý strom. Budou-li jednotlivé stromy od sebe trochu vzdálené, tak se budou tyto dotované stromy kontrolovat za růstu, jestli má vysaditel nárok na dotaci. V případě vzdálenějších stromů by se mohlo stát, že na kontrolu už třeba pěti stromů by byl potřeba jeden dotační státní úředník.

Milion stromů

Pan primátor slíbil, že vysadí milion stromů. Budou dotace na všechny vysazené stromy? Nebo jen na takové ty protekční? Můj příspěvek několika novinám k práci a ceně založení a správě lesa nepadl nikde na úrodnou půdu. Pokud nám nestačí, že vyrostou jen náletové akáty, tak se musíme hodně starat a platit.

Celý program se vlastně vymkl v kloubech. Byl původní záměr: městské betonové krabice proložit zelení. Ne, dále zahušťovat dalším betonem město a zalesnit pole, daleko za městem. Takže teď se všichni političtí velikáni opájejí stavem, kdy si vlastně udělali ze záměru legraci a ještě se tím vytahují. Co všechno pro občany neděláme! Jediným příkazem vyřešili – VŠE! A je vymalováno.

Stačí vlastnit jedny oči a dívat se

Stačí jet jednou tramvají a vidíme co se dnes děje. Ortenovo náměstí: drahá úprava parku na náměstí znamenala jeho zmenšení na polovinu. Druhá se změnila na vydlážděné parkoviště. Zřejmě je parkoviště od slova park. Potom oblast Manin. Lidově ‘mokřad‘. Tam a na Libeňském ostrově, snad díky zázraku Pražského jezulátka, se ze zátopové oblasti staly stavební pozemky. Vyrostly tam v podstatě věžáky. V případě, že by voda stoupla třeba byť snad o metr, potom se kanalizace musí ucpat. Tuhé exkrementy budou snad i v sedmém patře.

Náměstí Palmovka bylo též odstroměno. Rovněž na náměstí Balabenka vyrostla obr budova. Tráva okolo ní se jen bojí. O stanici dál, ulice Ocelářská, místo trávníčku asi 90x50 metrů je teď asi osmipatrový šišatý věžák. Po travičce ani zblo. V okolních asi čtyřpatrových domech budou mít po celý rok, ve dne v noci, v podstatě tmu. Podél ulice Kolbenova byla obrovská zahrádkářská kolonie. Po kontrarevoluci se musela hned celá zlikvidovat. 25 let tam v trávě v létě hořely ohýnky bezdomovců. Sem tam se vylíhla i mrtvola. Těch ovocných stromů a desítky nadšených zahrádkářů co muselo zmizet. V současnosti tam vyrůstá sídliště. Snad si vzájemně můžou počítat nudle v polévce. Tak blízko jsou paneláky u sebe.

Je nastěhována pouze část nájemníků. Už teď nemají kde parkovat. Zaautovávaj i starou zástavbu Hloubětína. O stanici dál, na křižovatce, stanice Kbelská, je v zájmu výstavby domů zabráno asi dvě třetiny parku. Jako perlu zástavby vidím stavěný, šíleně obludný obchoďák ve Veletržní ulici. Nad Parkhotelem. To se postaral snad sám Ďábel. Atd., atd. Nejen pražský magistrát, ale i všechny radnice všech městských částí se bojí i sebemenší travnaté plochy jako čert kříže. Pod cílem: Jakékoliv trávě, a parkům zvláště, zmar, zmar, zmar!

Vážený pane Fischere, tématu jste se chopil po česku, s humorem vytříbeným a prýštícím. A mně nezbude nic jiného, než mlčet, protože není co dodat. Kam ustoupit není, buďto se bude bydlet, nebo střihat trávník. Obojí najednou očividně nejde. To to zase moudří lidé naplánovali při zvucích rádia Jerevan.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb