Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když Praha nevypoví vyděračskou smlouvu s Veolií, přijde o 13 a půl miliardy! Občanské sdružení píše primátorovi

18.08.2013
Když Praha nevypoví vyděračskou smlouvu s Veolií, přijde o 13 a půl miliardy! Občanské sdružení píše primátorovi

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Občanské sdružení Občané za svá práva v Praze zaslalo primátorovi „oprávněný požadavek na vypovězení smlouvy s Veolií na provozování pražské vodovodní infrastruktury na období 2013 - 2028, která má skončit ke dni 5.11.2013 podle stejného privatizačního projektu jako Úpravna vody Želivka.“ Odmítáme zdražit vodu v Praze na každého občana o 10. 000 korun, píší.

Podle privatizačního projektu byla délka pronájmu pražské vodovodní infrastruktury zahraniční vodárenské společnosti stanovena na 15 let, to je na období 1998 – 2013. Podle stejného privatizačního projektu se také privatizovala i Úpravna vody Želivka. Proto také Rada hl.m. Prahy dne  28. 8. 2012 svým usnesením č. 1281 rozhodla, že vypoví smlouvu s Veolií a od 5. 11. 2013, přesně v souladu s privatizačním projektem, si bude Úpravna vody Želivka sama provozovat úpravnu vody prostřednictvím svojí dceřiné společnosti.

Podle primátora hl.m. Prahy RNDr. Tomáše Hudečka Ph.D. ušetří hl.m. Praha touto výpovědí desítky milionů Kč a hlavně „správa této strategické suroviny by měla být pod křídly města“

Kořínková schválila, Kořínková dostala flek ve Veolii

Při privatizaci pražské vodovodní infrastruktury zahraniční vodárenské společnosti nejprve v červnu 2002 nechal tehdejší finanční náměstek primátora ing. Jiří Paroubek (ČSSD) ocenit prodej 34% PVK v souladu s privatizačním projektem do roku 2013. Následně, v srpnu 2002, se setkal se zástupcem zahraniční vodárenské společnosti a dohodl s ním, že na období dalších 2013 – 2028, to je na příštích 15 let, daruje provozování této společnosti ZADARMO. Toto prodloužení smlouvy ZADARMO zrealizovala předsedkyně dozorčí Rady VIVENDI (dnes VEOLIA), předsedkyně návrhového výboru zastupitelstva hl.m. Prahy a současně zastupitelka za ČSSD Ing. Květoslava Kořínková na skandálním zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy dne 3. října 2002, při kterém byly porušeny všechny zákonné postupy.

Ztráty, které by hlavnímu městu Praha vznikly v případě, že nepřijme stejný model provozování pražské vodovodní infrastruktury jako u Úpravny vody Želivka  5.11.2013, to jest podle vládního privatizačního projektu, jsou následující - 7,5 miliardy Kč. Veolia  vykazuje roční zisk za provozování pražské vody cca 500 milionů Kč ročně, do roku 2028, to je za příštích 15 let,  činí tato ztráta pro hlavního město Prahu tuto částku.

Deset tisíc navíc pro každého Pražana

Dále 6 miliard Kč za to, že EU odmítla financovat Ústřední čistírnu odpadních vod z důvodu příliš dlouhé smlouvy s firmou Veolia (do roku 2028), čímž by podle pravidel EU došlo k finanční podpoře soukromé společnosti.

Ztráty pro občany hlavního města Prahy při době trvání smlouvy do roku 2028 mohou dosáhnout částky vyšší než 13,5  miliard Kč. Znamená to, že každý obyvatel hl.m. Prahy včetně kojenců a seniorů zaplatí NAVÍC za vodné a stočné více jak 10.000 Kč!

„Na závěr proto Primátorovi hl.m. Prahy, Radě a Zastupitelstvu hl.m. Prahy proto předkládáme oprávněný požadavek na vypovězení Rámcové smlouvy o provozování vodovodů a   kanalizací ve vlastnictví hlavního  města Prahy, uzavřené se společností Pražské   vodovody a   kanalizace  a.s. (PVK)  ke dni 5. 11. 2013.  Tím, že Veolia nezaplatila na období 2013 – 2028 ani korunu za akcie, má Zastupitelstvo hl.m. Prahy povinnost zrušit smlouvu s PVK (Veolia) a soud je povinen sdělit Veolii, že nemá právo na náhradu za investici, kterou vůbec neuskutečnila. Současně upozorňujeme pražské  zastupitele na trestní odpovědnost, kterou mají podle §§ 35 a 36 zákona o hlavním městě Praze a judikátu Nejvyššího soudu, který řeší trestní odpovědnost za každého jednotlivého zastupitele podle toho, jak hlasoval. Na závěr sdělujeme, že se nenecháme zastrašit vydíracím a výhružným dopisem, který nám zaslala  Předsedkyně Dozorčí rady Veolie  ing. Květoslava Kořínková (ČSSD) prostřednictvím svého podřízeného managementu,“ končí občanské sdružení svůj dopis primátoru Hudečkovi.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová