Konspirační teorii o ´sametu´ se nepodařilo vyvrátit. Spoustě věcí se dá věřit, říká režisérka
23.11.2019
Autor: ČT
Popisek: Snímek z natáčení televizního filmu Konspirace 89
Třicet let života ve svobodnější společnosti je zřejmým důvodem k bilancování. Kromě politiků tak činí i umělci. Výsledkem jejich práce je několik nových dokumentů a filmů či dokonce seriálů. Dva z nich tento týden uvedla Česká televize. Režisérka Andrea Sedláčková se pokusila ve svém novém televizním filmu, nazvaném Konspirace 89, vyvrátit všemožné konspirační teorie, spekulující nad tím, zda se na sametové revoluci podílely také různé tajné služby v pozadí, ať už šlo o naši StB, americkou CIA či ruskou KGB.
Zkušená režisérka se do hodně těžkého úkolu pustila s přesvědčením, že se jí podaří vyvrátit všechny mýty, které kolem listopadových události v Československu panují. Ostatně, s nápadem natočit dokument o množství konspiračních teorií přišel bývalý tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. A není žádným tajemstvím, že samotná Sedláčková patří k Havlovým příznivcům. Jako profesionálka se však nenechala unést svými osobními sympatiemi a dala prostor i jiným názorům, často protikladným. Sama zdůrazňuje, že nechtěla, aby stranila některé straně. Výsledek je ovšem poněkud rozpačitý. Pokud si mnozí diváci do té doby mysleli, že divoké konspirace jsou jenom výplodem senzacechtivých médií či obratných manipulátorů, jejichž cílem je odvést pozornost od skutečnosti, nakonec paradoxně po zhlédnutí tohoto filmu nabyli opačného dojmu. Tím spíše, že někteří aktéři sametové revoluce (například studentský vůdce Martin Mejstřík) jsou přesvědčeni, že Listopad 1989 byl dopředu připraven.
Spoustě věcí se dá věřit
Dokumentární snímek je ovšem cenný v tom, že v něm promluvili očití svědci dramatických událostí, kteří se nechávají slyšet jen výjimečně (například bývalý svazácký funkcionář Vasil Mohorita nebo bývalý tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš). Každý z nich si ovšem ´přihřál´ svojí polévku a interpretoval dění v listopadu 1989 po svém. A tomu odpovídá i celkové vyznění, chyběl totiž arbitr, který by byl schopen objektivně posoudit, která verze nejvíce odpovídá skutečnosti. Zaskočená byla nakonec i samotná režisérka. „Původně jsem si myslela, že konspirační teorie jsou úplná blbost. Teď už si to nemyslím. Spoustě věcí se dá věřit,“ přiznala Andrea Sedláčková v rozhovoru pro Radiožurnál. Podle ní je nejpravděpodobnější variantou, že generál Lorenc, šéf Státní bezpečnosti, který měl pod palcem celý mocenský aparát, měl obrovské ambice a chtěl do vedoucích funkcí dosadit své lidi. To si konec konců myslí i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.
Trochu puč, trochu revoluce
Sedláčková také dospěla k názoru, že nejvíce připraveni byli na změny v naší společnosti lidé z podniků zahraničního obchodu a odborníci, shromáždění kolem Prognostického ústavu, odkud, což je přinejmenším podivné, vzešli téměř všichni významní polistopadoví politici, ať už Miloš Zeman, Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Jan Mládek a další. „Prognostický ústav byl zřízený na popud Andropova, který byl dlouholetým šéfem KGB. Myslím si, že celá historie Prognostického ústavu by stála za pořádné zkoumání historiků,“ uvedl například Michal Horáček, jemuž se společně s hudebníkem Michaelem Kocábem podařilo navázat kontakt s premiérem Ladislavem Adamcem. „Byl to trochu puč, trochu revoluce, říká v dokumentu Jan Mládek. A nejspíše se nejvíce přiblížil k pravdě.
Soud nad českou cestou
Jasnější výsledek poskytl televizním divákům nový projekt režiséra Roberta Sedláčka, nazvaný Soud nad českou cestou. Ten se na formátu oblíbených reality show, v nichž fiktivní soud zkoumá vinu či nevinu, pokusil vynést verdikt nad tím, zda byl původní program Občanského fóra naplněn a zda bylo uplynulých třicet let demokracie v naší společnosti úspěchem, či nikoliv. Porota, složená ze skutečných odborníků, ekonomů, ekologů či pedagogů pečlivě zkoumala, zda u nás byly během uplynulých třiceti let realizovány smělé plány OF. A dospěl k překvapivému závěru, že až na jedinou výjimku, oblast ekologie, v zásadě ano.
Vložil: Adéla Hofmanová