Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konspirační teorii o ´sametu´ se nepodařilo vyvrátit. Spoustě věcí se dá věřit, říká režisérka

23.11.2019
Konspirační teorii o ´sametu´ se nepodařilo vyvrátit. Spoustě věcí se dá věřit, říká režisérka

Foto: ČT

Popisek: Snímek z natáčení televizního filmu Konspirace 89

Třicet let života ve svobodnější společnosti je zřejmým důvodem k bilancování. Kromě politiků tak činí i umělci. Výsledkem jejich práce je několik nových dokumentů a filmů či dokonce seriálů. Dva z nich tento týden uvedla Česká televize. Režisérka Andrea Sedláčková se pokusila ve svém novém televizním filmu, nazvaném Konspirace 89, vyvrátit všemožné konspirační teorie, spekulující nad tím, zda se na sametové revoluci podílely také různé tajné služby v pozadí, ať už šlo o naši StB, americkou CIA či ruskou KGB.

Zkušená režisérka se do hodně těžkého úkolu pustila s přesvědčením, že se jí podaří vyvrátit všechny mýty, které kolem listopadových události v Československu panují. Ostatně, s nápadem natočit dokument o množství konspiračních teorií přišel bývalý tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. A není žádným tajemstvím, že samotná Sedláčková patří k Havlovým příznivcům. Jako profesionálka se však nenechala unést svými osobními sympatiemi a dala prostor i jiným názorům, často protikladným. Sama zdůrazňuje, že nechtěla, aby stranila některé straně. Výsledek je ovšem poněkud rozpačitý. Pokud si mnozí diváci do té doby mysleli, že divoké konspirace jsou jenom výplodem senzacechtivých médií či obratných manipulátorů, jejichž cílem je odvést pozornost od skutečnosti, nakonec paradoxně po zhlédnutí tohoto filmu nabyli opačného dojmu. Tím spíše, že někteří aktéři sametové revoluce (například studentský vůdce Martin Mejstřík) jsou přesvědčeni, že Listopad 1989 byl dopředu připraven.

Spoustě věcí se dá věřit

Dokumentární snímek je ovšem cenný v tom, že v něm promluvili očití svědci dramatických událostí, kteří se nechávají slyšet jen výjimečně (například bývalý svazácký funkcionář Vasil Mohorita nebo bývalý tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš). Každý z nich si ovšem ´přihřál´ svojí polévku a interpretoval dění v listopadu 1989 po svém. A tomu odpovídá i celkové vyznění, chyběl totiž arbitr, který by byl schopen objektivně posoudit, která verze nejvíce odpovídá skutečnosti. Zaskočená byla nakonec i samotná režisérka. „Původně jsem si myslela, že konspirační teorie jsou úplná blbost. Teď už si to nemyslím. Spoustě věcí se dá věřit,“ přiznala Andrea Sedláčková v rozhovoru pro Radiožurnál. Podle ní je nejpravděpodobnější variantou, že generál Lorenc, šéf Státní bezpečnosti, který měl pod palcem celý mocenský aparát, měl obrovské ambice a chtěl do vedoucích funkcí dosadit své lidi. To si konec konců myslí i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.

Trochu puč, trochu revoluce

Sedláčková také dospěla k názoru, že nejvíce připraveni byli na změny v naší společnosti lidé z podniků zahraničního obchodu a odborníci, shromáždění kolem Prognostického ústavu, odkud, což je přinejmenším podivné, vzešli téměř všichni významní polistopadoví politici, ať už Miloš Zeman, Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Jan Mládek a další. „Prognostický ústav byl zřízený na popud Andropova, který byl dlouholetým šéfem KGB. Myslím si, že celá historie Prognostického ústavu by stála za pořádné zkoumání historiků,“ uvedl například Michal Horáček, jemuž se společně s hudebníkem Michaelem Kocábem podařilo navázat kontakt s premiérem Ladislavem Adamcem. „Byl to trochu puč, trochu revoluce, říká v dokumentu Jan Mládek. A nejspíše se nejvíce přiblížil k pravdě.

Soud nad českou cestou

Jasnější výsledek poskytl televizním divákům nový projekt režiséra Roberta Sedláčka, nazvaný Soud nad českou cestou. Ten se na formátu oblíbených reality show, v nichž fiktivní soud zkoumá vinu či nevinu, pokusil vynést verdikt nad tím, zda byl původní program Občanského fóra naplněn a zda bylo uplynulých třicet let demokracie v naší společnosti úspěchem, či nikoliv. Porota, složená ze skutečných odborníků, ekonomů, ekologů či pedagogů pečlivě zkoumala, zda u nás byly během uplynulých třiceti let realizovány smělé plány OF. A dospěl k překvapivému závěru, že až na jedinou výjimku, oblast ekologie, v zásadě ano.

Vložil: Adéla Hofmanová