Já jsem si vydělala tím, co mi bylo shůry dáno, přiznala topmodelka. Tak to teď vrací, těm nejbezbrannějším. Přečetli jsme
22.11.2019
Foto: Facebook
Popisek: Jedna z nejznámějších českých modelek, osmačtyřicetiletá Tereza Maxová žije s manželem střídavě v Praze a v Monaku. Se současným partnerem, tureckým podnikatelem Burakem Oymenem, má dvě děti, desetiletou Mínu a osmiletého Aidena. Z předchozího svazku s dánským tenistou Frederikem Fetterleinem má nejstaršího syna, devatenáctiletého Tobiase
Topmodelka Tereza Maxová rozhodně není z těch, kdo by charitu dělal jen tak na efekt. O opuštěné děti se stará už velmi dlouho a za tu dobu se jí podařilo i mnoha dětem najít rodiče. V rozhovoru pro MF Dnes popsala, proč se vlastně do této práce pustila.
Nadace Terezy Maxové funguje opravdu dlouho, modelka přitom tenkrát neprožívala zrovna snadné období, s prvním manželem jí to totiž nevyšlo: „Která modelka měla v roce 1997 svou nadaci? Pojala jsem její založení stejně odvážně jako svůj odjezd do Paříže v roce 1989. Když se na tu dobu dívám zpětně, tak nevím, jestli šlo víc o odvahu, nebo naivitu. I když odvaha vlastně bývá s naivitou spojená. Přišlo mi, že můžu pomoct a že bych to měla udělat tak, jak cítím, aby to mělo smysl. Ne tak, jak to systém očekává,“ popsala, jak její nadace vznikla. Tereza se vydala vahou svého jména přesvědčovat firmy, aby její nadaci podpořily: „Když jsem tenkrát coby pětadvacetiletá modelka přišla do velké korporátní firmy a vysvětlovala, k čemu potřebujeme peníze a že i já sama pomáhám ze svého, stávalo se, že řekli: Aha, tak když to může dělat tahle mladá holka, proč bychom to nemohli udělat i my? Vždyť je to problém celé společnosti, nás všech. Beru to tak, že jsem si vydělala tím, co mi bylo shůry dáno. Proto je mou povinností něco z toho vrátit lidem, kteří neměli takové štěstí,“ svěřila se v rozhovoru pro MF Dnes.
Tereza s dětmi z Nadace
Děti si brala i domů
Práce v nadaci ji opravdu naplňuje, děti pro ni rozhodně nejsou jen čísla, ale zná jejich osudy detailně: „Například jsem poznala, co si představit pod výrazem citově deprivované dítě. Já si to představit nedovedla, protože jsem prožila normální, šťastné dětství. Ale pak jsem měla holčičku, jejíž mamince bylo patnáct, babičce třiatřicet a obě to byly prostitutky. Protože se u nich doma střídali muži a holčička byla u toho, byla jim odebrána. Brávala jsem si ji domů. Bála se lidí. Nám všem říkala mami. Mně, mojí mámě, mému bráchovi. Chtěli jsme jí dopřát co nejvíc, tak jsme ji pořád někam vodili. Do cirkusu, na volejbal, na pizzu. Jenže ona ze všeho nejvíc chtěla být u nás doma, sedět na gauči a držet někoho z nás za ruku,“ řekla Tereza Maxová MF Dnes.
Dětem ukazuje i to špatné
Tereza je matka tří dětí, se kterými žila třeba v Monte Carlu, ale ráda jim ukazuje i stinné stránky života: „Snažila jsem se jim ukázat, že ne všechny děti mají takový život. Když byl Tobias malý, chodili jsme na Vánoce do kojeňáčku a nosili dětem dárky. A já vždycky říkala: Tobíčku, vezmi dětem něco svého, nějakou hračku,“ prohlásila. Život v Monaku byl sice luxusní, ale v současné době její rodina pendluje mezi zeměmi obou rodičů: „Časem jsme se začali v Monaku cítit trochu odtrženi od kořenů, tak se snažíme víc času trávit v Česku a v Turecku, kde má rodinu manžel.“ Její všechny tři děti jsou bilingvní, učí je ale i česky: „Když jsme tady, snažíme se, aby děti mluvily česky. Mína mluví dobře, Tobias mluví dobře, malý Aiden hůř. Ale rozumí. Když chce někoho oslnit, říká: Zítra bude mlha. Z čehož soudím, že se v českých lekcích právě učí o počasí. Doufám, že díky pobytu tady budou mluvit česky plynně,“ přála si.
Dneska děti řeknou, mami, kup mi to
Coby modelka, která cestuje po celém světě, je Tereza Maxová pochopitelně jazykově dobře vybavená: „Já jsem přizpůsobivá, kdysi jsem se naučila i dánsky. Manželovi rodiče jsou Turci, ale v Turecku dlouhou dobu nežili. Manžel je odchován mezinárodními školami, jako kluk žil v Československu, jeho tatínek byl diplomat. Tím, že od dětství s rodiči hodně cestoval, bylo pro něj i stěhování do Česka naprosto v pohodě. Bere to jako další zkušenost a líbí se mu pobyt tady stejně jako mně,“ popsala. Dnešní děti jsou zvyklé na velmi vysoký standard, málokdy po něčem touží delší dobu, což si Tereza dobře uvědomuje: „Když máte všechno, může se stát, že vynakládáte méně energie. Nemáte důvod po něčem toužit, usilovat. Dodnes si vzpomínám, kolik energie jsem vložila do toho, abych si na brigádách vydělala na plyšový kabát. Byl růžový,“ zasnila se Tereza v rozhovoru pro MF Dnes a dodala: „Dneska děti prostě řeknou: Mami, kup mi to. Ale zase na této nové generaci, což je Tobias, ale i Mína s Aidenem, vidím, že jsou mnohem uvědomělejší, co se týká přírody. Takoví jsme nebyli. Za nás bylo běžné stavět chemičky uprostřed měst, kácet stromy, všude používat plast a nikoho nezajímalo, že je to špatně. Moje děti a jejich vrstevníci automaticky třídí odpad a nedej bože, aby někdo odhodil žvýkačku na zem.“
+
Tereza je ve světě modelingu skutečně ojedinělý úkaz. V nějaké nadaci se účastní snad každá modelka, ale Tereze prostě věříte, že jí jde hlavně o pomoc dětem a že svou práci dělá opravdu s láskou. A ještě jedno plus. Ačkoliv Tereza trávila a tráví velmi dlouhý čas v cizině a angličtina je pro ni přirozená stejně jako čeština, v její mateřštině necítíte ani stopu po cizím přízvuku, což u jejích kolegyň není právě obvyklé.
-
Příběhy, které Tereza uvádí, jsou neobyčejně smutné, protože se týkají bezbranných bytostí, dětí. Tereza sama přiznává, že nezná jen samé dobré konce, někdy se osvojení nezdaří. Naštěstí ji to neotráví a svou záslužnou činnost vykonává dále.
|
Vložil: Michaela Špačková