Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství Marka Prchala odhaleno… Milion chvilek se může jít klouzat. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.11.2019
Tajemství Marka Prchala odhaleno… Milion chvilek se může jít klouzat. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Demonstrace na Letné, které přilákaly na 300 000 lidí

Myšlenková vyprázdněnost Milionu chvilek pro demokracii je ohromná. Nenabízí řešení, jen sestavili jakési obsáhlejší desatero aktivního občana, které je, mohu-li být upřímný, většině populace zcela ukradené. Proti jejich instrukcím nejde nic namítat, jsou všeobecné, povrchní, nicneříkající a univerzálně pravdivé. Nikoho neurazí, nikoho nepopudí, nikoho ani nenakopnou na tu správnou stranu. Je to jen sepsaná charakteristika Mirka Dušína pro aktivního občana, který žije ve fiktivním světě, kde největší problém představuje trs kopřiv u zdi radnice.

K čemu vyzývá Milion chvilek? K tomu, aby se člověk vzdělával, aby sledoval důvěryhodná média, aby si ověřoval informace, aby zakládal petice, chodil na demonstrace, aby diskutoval na sociálních sítích slušně i s názorovými oponenty a pokoušel se je i chápat, porozumět jim, aby aktivně poznával své sousedy, chodil na místní akce, třeba ples hasičů, nebo nějakou trachtaci místního spolku, aby pomáhal spolkům v pořádání akcí, zapojil se do pořádání akcí, podporoval svou prací nebo penězi místní spolky nebo některé neziskové organizace. Zkrátka a dobře, aby neseděl doma a nelouskal neustále dezinformační weby a pak za svou existenci neházel vinu na ty, kteří mu jsou nesympatičtí.

Zajímám se o veřejné dění

Život každého z nás se odvíjí v širším společenském celku. Za stav společnosti proto neseme všichni svůj díl odpovědnosti.

1. Pravidelně sleduji důvěryhodná média.

2. Předplácím sobě či někomu jinému důvěryhodné médium a tím mu pomáhám udržet si nezávislost.

3. Ověřuji si informace i z jiných nezávislých a spolehlivých zdrojů, srovnávám různé pohledy na stejná témata.

4. Chodím na veřejné přednášky nebo debaty a vzdělávám se (knihy, filmy apod.).

Univerzální

Desatero o třiceti bodech, které Milion chvilek vyplodilo, je neuvěřitelně univerzální, milé, vstřícné, pravdivé, krásné a pro většinovou společnost dokonale k neužití. Úplně vidím tu schůzi při sepisování – na stole konvice čaje z nepálských plantáží, v srdci láska a před sebou úkol sepsat pravidla pravdy. A tu se ozve: „Jirko, Jirko, ještě tam dej to, že by lidi měli číst knížky!“ Chvilka ticha naplněná dumáním, a tu se ozve: „Máš pravdu Míšo, číst by lidé měli, pak budou chytřejší, tolerantnější, smířlivější a my se dočkáme toho, že budeme žít ve světě plném lásky a porozumění. Hned to tam dám – Chodím na veřejné přednášky nebo debaty a vzdělávám se (knihy, filmy apod.).“ Chvilka ticha naplněná skřípotem propisky po papíru. Míša neposedně poskakuje, přišla na něj další myšlenka a chce ji, prostě se o ni musí rozdělit: „Jirko, Jirko, poslyš, měli bychom spolu všichni mluvit bez hádek a urážení.“ Na Jirkově tváří se rozlije vítězoslavný úsměv: „Ano, Míšo, to je pravda, to je věčná a nesmrtelná pravda, hned to tam píšu – Zkouším porozumět ostatním a zjišťovat, proč jim jejich názory dávají smysl a jak k nim dospěli.“

Nebojím se projevit svůj názor

Do veřejné debaty se můžeme zapojit všichni. A skrze tuto debatu pak můžeme ovlivnit směřování celé naší společnosti.

5. Na sociálních sítích sdílím ověřené informace nebo názory z důvěryhodných zdrojů a přidám vlastní komentář.

6. Podepíšu nebo založím petici pro dobrou věc.

7. Půjdu na demonstraci nebo ji uspořádám.

8. Aktivně se zapojuji do diskuze ve veřejných debatách, na sociálních sítích nebo v médiích.

Havlovo Odcházení

Představme si místo univerzální pravdy univerzálního občana republiky. Práce od šesti do šesti, plat mizerný, všude v jeho okolí lidé v exekuci, vidí bídu, žije jednou nohou v bídě, v médiích čte o milionech korun, které neustále mizí v něčích kapsách, přičemž pro něj je milion jako suma dokonale iluzorní záležitost, na kterou si nikdy nesáhne, teče mu střechou, jeho děti neseženou bydlení, práci budou mít od šesti do šesti za mizerné peníze, partner/ka tloustne, neustále se musí honit za slevami, kdyby to nedělal, nenašetří na dovolenou v Chorvatsku, v okolí lidé kapou na rakovinu, jeho mládí vzal do pekel Kalousek s utahováním opasků, do té doby bylo jakž takž dobře, od té doby to šlo jen dolů.

Vedu dialog s ostatními lidmi

Základem demokratického společenství je různorodost, ve které díky debatě nacházíme styčné body a společné hodnoty.

9. Bavím se o politickém dění se svými blízkými, a to i v případě, když mají odlišné názory.

10. Při rozhovorech s lidmi, s kterými nesouhlasím, se učím hledat to, co máme společné.

11. Zkouším porozumět ostatním a zjišťovat, proč jim jejich názory dávají smysl a jak k nim dospěli.

 

A v okamžiku, kdy něco obdobného jede hlavou univerzálnímu občanovi, přijde Milion chvilek s univerzální pravdou a dá univerzálnímu občanovi na odiv, že je blbec, protože se po šichtě nezahloubal do Havlova Odcházení, ale hledal, kde si má vybít svou frustraci z toho, že je mu přes čtyřicet a nikdo o něm nikdy nesepíše biografii, protože je jen zbytná součástka stroje ve fabrice na peníze, kdy samotné peníze míjí jeho peněženku až snad s předsudečnou nenávistí. Desatero o třiceti bodech, které Milion chvilek vytlačilo po dýchánku s nepálským čajem, je definicí knížecí rady. Trpím pod exekucemi – tak si čti; mám prachmizerný plat – tak posekej trávu před pomníkem padlých ve své obci; mé děti nemají budoucnost – diskutuj slušně a přemýšlej, proč tvůj názorový oponent říká to, co říká. Absurdita, která by v Havlově dramatu byla zlatým hřebem vyprázdněnosti systému, který, v tomto případě, zastupují právě chvilkaři. V jejich desateru už jen chybí poučení o tom, že po použití toalety by si lidé měli mýt ruce. Pak by bylo ve své absurditě dokonalé.

Vytvářím přátelské společenství

Dobré vztahy s lidmi kolem nás působí jako nejlepší prevence lhostejnosti. Díky nim poznáváme, že k péči o společný prostor může přispět každý.

12. Poznávám své sousedy, respektuji je, chci s nimi udržovat přátelské vztahy a dokážu se s nimi bavit o společenském dění.

13. Podílím se na pořádání akcí, které spojují občany v místě, kde žiji (sousedské setkání, místní slavnosti, sportovní nebo kulturní akce).

14. Zajímám se o akce místních spolků a informuji se o tom, co dělají.

15. Pomáhám s pořádáním veřejných debat nebo shromáždění.

Demo proti Babišovi?

Demonstrace proti Babišovi je kontraproduktivní, protože univerzální občan to může chápat, a většinou i chápe, jako demonstraci proti jemu samotnému. Na rozdíl ode všech ostatních stran Babiš pochopil, kde je politický kapitál. V chudobě, v historické ublíženosti, v exekucích, tuto skupinu obyvatel politicky oslovila velmi neumětelsky pouze ČSSD. Babiš pochopil, že tito lidé nechtějí slyšet o tom, že si mají číst a pohovořit se svým oponentem pod pravidly pravdy a lásky, lidé nechtějí ideologii. Oni chtějí jídlo, trochu zábavy, pocit bezpečí. A Babiš to uměl prodat. Zbavil se veškeré ideologie a stal se čistě praktickým a pragmatickým politikem, který nesklouzl do bitev hospody a kavárny, ale nabídl jízdné ‘zdarma‘ pro studenty a důchodce, nesklouzl do moralizování oponentů, ale přiškrtil svým EET živnostníky (což zaměstnance těší, protože živnostník = zloděj), cíleně odmítl být politikem aktivistou, ale navýšil minimální mzdu i mateřskou, a dokonale to vykomunikoval na veřejnost.

Zapojuji se do politického dění

Politika, to není jenom parlament a debaty v televizi, ale každá aktivita, která může napomáhat rozkvětu obce nebo státu, ve kterém žijeme.

16. Volím zodpovědně, před volbami si přečtu programy stran a zjistím si co nejvíc informací o jednotlivých kandidátech.

17. Respektuji politiky, kteří svou práci dělají zodpovědně a pro veřejné blaho.

18. Zajímám se o problémy obce, kde žiji.

19. Orientuji se v tom, jak fungují úřady, jaké jsou jejich kompetence, a sleduji, aby byla dodržována pravidla.

20. Oslovuji své zastupitele na místní i vyšší úrovni, kladu jim otázky, sdílím s nimi své zkušenosti a dávám jim konstruktivní zpětnou vazbu.

21. Stanu se příznivcem politické strany nebo do ní vstoupím.

22. Budu kandidovat v místních, krajských nebo celostátních volbách.

 

Ostatní strany? Kalousek se dojímal nad tím, že na Národní třídě řvalo několik desítek lidí: „Míra na Hrad,“ přičemž kdyby si stoupl před celou republiku, v daleko hlasitějším a koordinovanějším chóru by znělo: „Míra na hrad Mírov.“ Piráti jsou zabalení do ideologie, Okamura nemlich to samé. To, co předvádí představitelé STANu ve svých vyjádřeních, je ideologický boj par excellence. Vymezování se až za hranice možného. ODS je zdiskreditovaná minulostí i současnou snahou rozkročit se na co největší škále od levice až po pravici, KDU-ČSL prostě jede svou tradiční menšinovou ideologii o spasení (což většina populace chápe nikoliv jako spasení duše, ale spasení kont veřejného rozpočtu). Ale hlavně, všichni chtějí ke korytu, u kterého se rochní Babiš.

Podporuji veřejně prospěšné aktivity a organizace

Pečovat o věci veřejné znamená směřovat svůj zájem i do oblastí, kam státní správa nedosáhne.

23. Dávám veřejně prospěšným organizacím konstruktivní zpětnou vazbu a dávám najevo, že si cením jejich práce.

24. Pravidelně finančně podporuji neziskovou organizaci, s jejíž činností souzním.

25. Zapojuji se do veřejně prospěšné činnosti, dávám k dispozici svůj čas, své schopnosti a dovednosti.

26. Dobrovolně se podílím na zlepšování veřejného prostoru a péči o něj (park, náves, veřejné budovy).

27. Finančně podporuji kulturní akce, veřejně prospěšnou instituci nebo stavbu.

28. Zajímám se o problémy slabších (lidí s postižením, seniorů, sociálně slabých) a usiluji o jejich začlenění a podporu.

29. Při svém podnikání zohledňuji okolí a pomáhám posilovat místní společenství.

30. Podnikám s respektem k přírodě a pomáhám kultivovat místní krajinu.

Babiš

Jen Babiš v tom všem trčí, odmítá zapadnout do jakékoliv škatulky a šmelí budoucnost republiky za trochu delší mandát na postu premiéra země. On maká, jeho strana maká, maká od nevidím do nevidím, mzdu za to nebere, minimální plat zvýšil, živnostníky podusil, ale hlavně – vymezil se proti minulým vládám v čele s Kalouskem, který se stal, chuděra nejspíš ani nevěda proč a jak, synonymem pro promarněnou příležitost této republiky. Perfektní marketing a žádná ideologie. Babiš to umí uchopit a politicky využít ve vlastní prospěch. Což knížecí rady Milionu chvilek nemají šanci nabourat. To je jako pokusit se nabourat válku mafií tím, že si stoupnu doprostřed vřavy vraždících se mafiánů s příručkou skautingu a budu předčítat o tom, že máme být všichni kamarádi.

Pokud by měly probíhat demonstrace, tak ne proti Babišovi, ale proti chudobě, exekucím, proti nedostupnosti bydlení, proti špatnému školství, zanedbanému zdravotnictví, proti rozprodeji hmotných rezerv státu, proti špatné politice Babiše, která nás dovede až do stavu, kdy si nás prostě někdo koupí, protože budeme sakra levní, měly by probíhat demonstrace proti už teď poničené budoucnosti obyvatel republiky. Takové demonstrace Babiš nemusí ustát, protože ho budou nutit k politické činnosti a výsledkům. Což hesly, mediálním tlakem a teatrálními gesty dělat nejde. A pokud by to přesto dokázal a odevzdal republiku v lepším stavu, než v jakém ji podědil po těch poděsech minulých vlád, fajn, v tu chvíli bychom mohli říct – máme šikovného premiéra. Ale podle kroků Babiše jde vidět, že jsme se dopracovali jen k další úrovni bídy. Babiš opravdu není řešením... ale Kalousek a spol. už vůbec ne. Jinak řečeno - milí politici, nemám koho volit, pomozte. Opravdu netíhnu k extrému, chci rozumnou a pragmatickou stranu, které bude možné věřit. Zatím tu není. Klaus mladší je jen jiná verze Babiše s prvky Okamury. Ten rozhodně neztělesňuje světlo na konci tunelu... ten ztělesňuje spíš další politický tunel této země.

 

Vložil: Štěpán Cháb