Úžasná atmosféra přilákala k televizi miliony diváků. Zaujal je i šokující Toman. A co se odehrálo mezi čtyřma očima?
20.11.2019
Foto: ČT 24 / repro a Hans Štembera (platí pro všechny snímky v článku)
Popisek: Národní muzeum. Videomapping se opravdu povedl, sklidil velký úspěch
FOTO Víkendové oslavy 30. výročí sametové revoluce se mimořádně vydařily. Kdo nevyšel slavit do ulic v Praze nebo některém dalším místě po celé zemi, mohl sledovat přímý přenos bohatého programu na několika televizních stanicích. Výrazný nárůst zájmu zaznamenal dokonce i zpravodajský kanál ČT 24, který v průběhu neděle zaujal více diváků než obvykle.
Program ČT 24, sestavený z přímých přenosů a vstupů z různých akcí, které se k 30. výročí sametové revoluce konaly, zajímavých rozhovoru s přímými účastníky demonstrací v listopadu 1989 i unikátních archivních záběrů, dokázal během dnes přilákat jeden milion a 758 tisíc diváků. Během sváteční neděle se mohli až do půlnoci dívat na strhující záběry z metropole, především z Národní třídy, Václavského náměstí nebo Vyšehradu, ale i z dalších měst a obcí v celé zemi.
Atmosféra na Národní třídě 17. listopadu 2019
Strhující podívaná
Atraktivní podívanou, které se nabízela: zaplněné ulice a náměstí, magické pomníky z tisíců hořících svíček, jásající a tančící davy, sledující koncerty nebo fascinující videomappingy, promítané na fasády historických domů na Národní třídě či na průčelí Národního muzea, vysílaly i další televizní stanice, například Televize Seznam. A nejsledovanější zpravodajský pořad u nás, Televizní noviny na Nově, se staly důkazem, že úžasná atmosféra Festivalu svobody strhla i její reportéry a moderátory.
Bez čápů se to ani tady neobešlo :-)
Šokující Toman
Ne všechny vysílané televizní pořady, však byly důvodem k euforii. Česká televize uvedla v neděli večer premiéru šokujícího historického dramatu Toman. Ten na příběhu jedné z temných postav naší historie, šedé eminence tajných služeb Zdeňka Tomana, připomněl strašlivou éru komunistické totality. Mimo jiné prozradil tajemství, jak nehorázným způsobem získávali komunisté prostředky pro volební kampaň a jak drastickým způsobem nakládali nejen s nepohodlnými lidmi, ale i s řadou spolustraníků. Je jen škoda, že ČT neodvysílala tento velmi závažný snímek najednou, ale rozdělila ho na dvě části. Tím bohužel částečně ztratil na napínavosti a naléhavosti. Přesto ho dohromady zhlédly statisíce diváků.
A úchvatná světelná show v podvečer...
Poslední hurá
A pro mnohé z nich byla šokující i sobotní repríza epizody dokumentární série České televize České století, nazvaná Poslední hurá. Scenárista Pavel Kosatík a režisér Robert Sedláček v ní nechali nahlédnout do zákulisních jednání, odehrávajících se v listopadu 1989 mezi Občanským fórem a komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem. I tento pohled přinesl lecjaká překvapení. Například, že na sametovém průběhu listopadové revoluce měl zásluhu i Adamec, jenž za žádnou cenu nechtěl dopustit krveprolití a svou vstřícností umožnil, že byly všechny podmínky zástupců OF nakonec splněny, i když to znamenalo jeho politickou smrt.
Mezi čtyřma očima
Autoři také autenticky zrekonstruovali jedno často tabuizované jednání mezi čtyřma očima, tedy mezi Václavem Havlem a obratným komunistou Marianem Čalfou, který Havlovi zajistil, že byl do funkce prezidenta hladce zvolen i hlasy členů KSČM. O tom, co ti dva spolu tehdy skutečně domluvili, se dodnes vedou spory, ale když v neděli večer ČT 24 vysílala velmi zajímavý rozhovor s bývalými aktéry té doby, Václavem Klausem, Petrem Pithartem a Zdeňkem Jičínským, Pithart důvěrnou schůzku Havla a Čalfy mezi čtyřma očima potvrdil a dokonce se přiznal, že k ní nepříliš ochotného Havla sám nabádal.
Vložil: Adéla Hofmanová