Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co chce Milion chvilek? A proč já nechci demisi Babiše, a to ani smykem? Přečetli jsme

19.11.2019
Co chce Milion chvilek? A proč já nechci demisi Babiše, a to ani smykem? Přečetli jsme

Autor: Facebook / Jitka Jeslínková

Popisek: Letná, sobota 16. listopadu 2019

V Praze na Letenské pláni byla v sobotu, v předvečer svátku 17. listopadu, ohlášená demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii, bezpochyby největší protestní akce od samotného Listopadu ´89 (protestu se podle odhadů policie ČR zúčastnilo 250 tisíc lidí, Milion chvilek to odhaduje výše, na 300 tisíc). Spolek zde vyhlásil, že požaduje, aby premiér Andrej Babiš buď vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se všech spojení s holdingem Agrofert a médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, anebo aby sám odstoupil. Téhož dne, ještě v sobotu večer, mi dorazila na mail také zpráva Milionu chvilek. Protože jsem signatářka.

„Milí a vzácní přátelé, na Letné jsme představili dlouhodobou vizi Milionu chvilek spojenou s novou podpisovou výzvou. Dosud jsme hodně říkali, proti čemu jsme, nyní přišel čas říct, pro co jsme. Dosud jsme hodně říkali, co nechceme, nyní přišel čas říct, co chceme?“ píše se zde.

A prohlášení, podepsané předsedou Mikulášem Minářem, pokračuje:

CO CHCEME

MY, NÍŽE PODEPSANÍ,

1. Chceme mít politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů.    

2. Chceme být občany, kterým záleží na druhých lidech, zajímají se o stav společnosti a převzali za ni svůj díl zodpovědnosti.   

3. Chceme žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.   

Pokud to chcete také, připojte svůj podpis pod následující prohlášení:

ZÁLEŽÍ MI NA DEMOKRACII, NAJDU SI PRO NI CHVILKU A V PŘÍPADĚ POTŘEBY JI BUDU BRÁNIT.

TUTO VÝZVU MŮŽETE PODEPSAT ZDE.

Tato nová výzva je pozitivní, dlouhodobá a nezávislá na konkrétních figurách. Babiš tu za pár měsíců nemusí být. Tento program však zůstane platný. Čím více lidí ji podepíše, tím větší a silnější budeme HLÍDACÍ PES. Tím lépe budeme moci bránit čtyři červené čáry. Pojďte ji proto spolu s námi šířit dál mailem, na sociálních sítích, letáky, telefonicky či osobně. Trvá to jen chvilku, ale je to velice důležité. Každý podpis má totiž velký smysl! Pomozte nám prosím oslovit další lidi. Kdy jindy budou lidé ochotnější něco pro demokracii udělat? A jaký lepší dárek můžeme naší demokracii k třicetinám darovat, než se zavázat pro ni dlouhodobě něco malého dělat a v případě potřeby ji bránit? Odkažte je na www.milionchvilek.cz. Pokud nebudeme ochotni obětovat pro demokracii vůbec nic, budeme mít demokracii na nic. Pokud si však dostatek lidí najde chvilku a postaví se na její obranu, pak ze současné zatěžkávací zkoušky vyjde naše demokracie nejen vítězně, ale dokonce silnější a zdravější než kdy dřív.“

 

+

Prohlášení, které dorazilo po demonstraci, je prostě dokonalé. Podepsat ho může každý slušný člověk (také má již statisíce signatářů), je totiž, dokonale poučeno všemi dosavadními petičními nezdary, naformulováno chytře, správně, přesně, promyšleně, nekonfliktně, přesněji, negeneruje konflikty, naopak – smiřuje, ukazuje směr, není dlouhé ani krátké, ale přesně akorát (3 artikuly) a vytváří prostor pro pozitivní energii, pro skutečné ANO (takové, jaké občané chtěli a chtějí, ale Babiš se svým Prchalem vytvořil jeho pouhé zdání bez skutečného obsahu). Očividně není třeba sebešikovnějšího marketingového mága (Marka Prchala), aby – když to myslíte vážně, chtěla jsem napsat upřímně, ale i toto slovo jeden šikula zdevalvoval, a nejste hlupák, za vámi šly statisíce lidí. Pane Mináři a spol., bravo!

-

Co se týče požadavku na demisi Andreje Babiše. Já bych nejraději, aby zmizel v paralelním vesmíru a nikdy nebyl. Protože ale nežijeme v SF, nýbrž v realitě, je naprosto nutné, aby neodstoupil, ale byl poražen politicky, ve volbách. V tuto chvíli se to zdá, při pohledu na volební průzkumy, jako čirá utopie. Protože mám ale na krku ´Route 60´, jak to pěkně vyjádřil kamarád Charypar, nasbírala jsem nějaké ty zkušenosti a ty mi říkají: Vývoj nejde po spirále, ale po schodech. Jak to tedy vidím? Zpočátku to vypadá, jako že se nic neděje a nic nestane, ať už na Babiše vylézá jedna odpudivá kauza za druhou, nebo ať už komanči přes pragolaktos na svých rudých tvářích nevidí ani malinkou myšku, abych se vrátila k našemu výročí. Jenže. Ono se to někde, patrně v intergalaktickém prostoru, nebo nějakých neviditelných škvírách sbírá, kapku po kapce. Až dosáhnou kritického množství. A pak se začnou dít věci. Jako třeba studentská demonstrace 17. listopadu 1989, spoluorganizovaná SSM, nebo jak to přesně bylo. Nikoho z nás, kterým tehdy bylo 25+, ani ve snu nenapadlo, že by  se NĚCO mohlo stát, natožpak… No, vy víte, zbytek je historie.

Stejně tak, kapku po kapce, se sbírá odpor k Babišovi, kterému slovo morálka a pravda nic neříká, je zcela mimo jeho zorné pole. A až dosáhne kritického množství, nespasí ho ani deset Prchalů. Zda to bude již příští sněmovní volby (neboť on neodstoupí, a to je paradoxně dobře), nebo až ty další – nevím. Že se to ale stane, vím. A pokud bude poražen ve volbách, a já doufám, že výrazně, konečně se ho zbavíme. Kdyby odstoupil, jen by u těch svých (dosud) 30 % podporovatelů podpořil aureolu mučedníka, vyhnaného zlou Prahou. A to je přesně to, co nepotřebujeme. Příkopy musíme zasypávat, nikoli prohlubovat.  

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace