Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé si to nenechali pokazit politiky, vysmáli se jejich nestydatosti. Něco podobného naše země od listopadu ´89 nezažila

18.11.2019
Lidé si to nenechali pokazit politiky, vysmáli se  jejich nestydatosti. Něco podobného naše země od listopadu ´89 nezažila

Foto: Facebook / Jitka Jeslínková

Popisek: Závěr sobotní demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na kterou přišlo na 300 000 lidí

Bylo by jistě velmi zajímavé porovnat, jak by vypadaly letošní oslavy 30. výročí sametové revoluce a Dne boje za svobodu a demokracii, kdyby je s obvyklou rutinou organizovali pouze politici a nikoliv různé občanské iniciativy a spolky. Leccos prozradily ty akce, jichž se zúčastnili členové vlády či další straničtí funkcionáři. Zmohli se akorát na projevy a křečovité kladení pohřebně vyhlížejících věnců nebo dokonce letošní oslavy zcela ignorovali.

Zatímco hlava státu odpočívala v Lánech, premiér vlády, držící se u moci s podporou komunistů, se schoval do Národního muzea, kde se s pomocí svých spindoktorů rozhodl překvapit vystoupením, které mnoha lidem vyrazilo dech. Politik, nechvalně proslulý svými vulgárními a lživými výroky, se vyznal z obdivu k ikoně sametové revoluce Václavu Havlovi, přestože svého času na dochované nahrávce komentoval jeho nevýznamnější poselství ‘Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí‘ vulgárním vzkazem: „Nech dou do pí... Pravda a láska.“ Tehdy také prozradil, co si opravdu myslí o sametové revoluci a kdo koho tehdy „ojebal“.

To nevymyslíš...

Svým projevem premiér Babiš vyvolal obrovské rozhořčení na sociálních sítích. Lidé se netajili zhnusením nad skutečností, že v čele naší země stojí po třiceti letech bývalý člen KSČ a spolupracovník STB. „To nevymyslíš. Třicet let po revoluci jsou u moci komouši a estébáci. Drzý a nestydatý projev. K pozvracení. Že ho hanba nefackuje,“ glosují často. Mimochodem, když později na Albertově hovořil někdejší studentský aktivista Vlastimil Ježek, ve svém projevu překvapivě zmínil i agenta Bureše.

V rámci nesmiřitelné debaty se na sociálních sítích objevila též řada zajímavých informací, připomínající tajemnou minulost současného premiéra nebo srovnávajících Babišův projev a jeho proklamace se skutečností. Značný podiv například vyvolalo, že se distancuje od svého členství v KSČ, ale přitom vládne a prosazuje svoje zájmy jenom díky podpoře komunistů: „Jak může někdo oslavovat pád komunismu a zároveň sestavovat vládu s komunistickou podporou?“ rozčiluje se autor jednoho ze stovek názorů. Jejich zaměření přitom odpovídá aktuálním volebním preferencím, dvě třetiny jsou nesouhlasné, třetina souhlasná.

Tuplovaná vina

Premiér Babiš však nebyl jediným, jehož vystoupení většinu veřejnosti naštvalo. S hlasitým pískotem se při kladení věnců setkali i členové ČSSD, kteří sedí rovněž ve vládě, podporované komunisty. Lidé upozorňují na fakt, že nebýt sociálních demokratů a komunistů, Babišovi by se vládnout nepodařilo. Podle nich je tedy jejich vina tuplovaná. Velmi nepříjemným reakcím musel čelit i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Někteří studenti dávali najevo nesouhlas s jeho chováním na univerzitě transparenty s nápisem „Stydím se za svého rektora“. Zato disidentka Dana Němcová, patřící k nejodvážnějším bojovnicím za svobodu u nás, sklidila díky svým upřímným vzpomínkám na Albertově vůbec největší ovace.

Oslavy po svém

Navzdory nesoudným politikům oslavilo obrovské množství občanů třicet let života ve svobodné zemi s chutí a po svém. Na statisícových manifestacích na Letné či na Národní třídě, potažmo v dalších místech po celé zemi, dali najevo, co si myslí o současné situaci a že si nenechají líbit ani porušování zákonů, ani návrat někdejších komunistických prominentů na výsluní. Od listopadu 1989 něco podobného naše země nezažila.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace