Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ben Cristovao: Kamkoliv jsme přijeli, tam na nás házeli půllitry, banány... Problémy s pletí se vždy nedají řešit hydratačním krémem

17.11.2019
Ben Cristovao: Kamkoliv jsme přijeli, tam na nás házeli půllitry, banány... Problémy s pletí se vždy nedají řešit hydratačním krémem

Foto: Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Ben Cristovao

FOTO, VIDEO Zpěvák Ben Cristovao je dnes mezi mladými uznávaným idolem. Přitom si toho coby dítě a mladistvý prošel peklem, dokonce mu šlo o život, bylo to pochopitelně kvůli tomu, že je jeho pokožka o několik odstínů tmavší, než je zde zvykem. Jeho tatínek je totiž Angolan. V 13. komnatě České televize vzpomínal nejenom na tyto okamžiky, ale i na to, jak se vyrovnal se slávou.

Africká Angola byla portugalskou kolonií, dodnes se zde hovoří portugalsky, stejně jako tak mluvil Benův táta, se kterým ale Ben žil jen do dvou let. V jednom svém klipu Ben tento jazyk používá a daří se mu velmi dobře: „Je otázka, jestli to umím kvůli tátovi, nebo protože jsem se obecně hodně učil jazyky,“ uvažoval Ben v 13. komnatě. Jeho jméno tady mimochodem čteme všichni špatně, portugalská výslovnost je úplně odlišná od té české: „Já nemůžu lidem ani říkat, jak se ve skutečnosti čte, to nemá smysl,“ říká Ben.

Kvůli barvě pleti přišel o holku

Jeho tatínek ho opustil celkem záhy, rodina jeho matky mu ale vše vynahrazovala: „Dědeček se mnou procestoval české i zahraniční hory, tenkrát jsem ještě jezdil na lyžích. První snowboard jsem dostal ve třinácti letech. To bylo jedno z nejlepších období mého života. Lidi dlouho ani nevěděli, kdo jsem, jen že jsem vysoko vyskočil a roztočil se. Měl jsem obdiv, lidi mě dokázali pochválit i přes to, jaký jsem,“ vzpomínal na své dětství a rané mládí.

Tak růžové to ale nebylo: „Ve spoustě etapách jsem se styděl, že jsem černý, to nebylo něco, co chceš. Vždycky jsem chtěl být jako ty normální děti, nechtěl jsem tyhle problémy.“ Ben se zcela naivně snažil proti své barvě kůže bojovat: „Spousta vtipnejch pokusů, abych nebyl černý. Kupoval jsem si opalovací krémy, abych nebyl černý, chodil jsem po stínech, nechtěl jsem chodit na sluníčko si hrát.“ Nejvíce se ho tato odlišnost dotkla, když se prvně zamiloval do jisté Natálie: „Řekli jsme si, že spolu budem chodit, byl jsem šťastný. Další den přišla do třídy jen její sestra a řekla, že jejich táta zakázal Natálce chodit s černochem. Tehdy jsem se za svoji barvu nejvíce styděl. S tím se člověk musí poprat,“ povzdechl si.

Ve škole měl sice svoji partu, jeho okolí se ale na něm popáslo: „To, že to bylo ve škole v pohodě, neznamená, že si tady člověk něco nezažil, hlavně v tomhle věku. Začali se tady prohánět fašouni, člověk věděl, kterým místům se vyhýbat. Mamka investovala hodně peněz do dobrých bot,“ narážel na to, že mnohokrát musel zkrátka a dobře hodně rychle utíkat.

Skákali po něm a šlapali

Některé útoky byly pěkně drsné: „O život jsem se bál až v osmnácti, kdy nás pánové z hospody chytili a řekli, že mě pustí jen, když si kleknu na kolena a řeknu, že se stydím, že jsem černej. Bylo jich víc, takže po mně skákali a šlapali, než přijela policie,“ popsal nebezpečnou situaci. Bohužel i v jeho partě kamarádů došlo k tragické události: „S kamarády jsme byli velká parta, zažili jsme spolu první pití alkoholu a podobně. Petr skočil 23. ledna z Nuseláku, to byla velká změna v mém životě. Chodil jsem k psychoterapeutce, aby mi pomáhala poskládat vše zpátky, aby se mi nehnaly hlavou špatné myšlenky, nechalo to ale stopu do budoucna. Vracel jsem se k tomu v rámci své tvorby,“ přiblížil své pocity. Nuselským mostem nyní projíždí se zvláštními pocity: „Je to takové místo, kde se mi vždy zastaví čas, nesmím tam používat telefon, mluvit, nic. Mlčky přemýšlím nad životem… Mám z toho radost, že nám, co jsme pokračovali dál, se to povedlo.“

Proslavila ho SuperStar

Už jako teenager byl Ben známý ve světě snowboardistů, byl nejlepší v republice. Kromě toho tančil a rozhodl se prorazit i jinak, a to díky show SuperStar. Bohužel si myslel, že zde bude hlavně tancovat a méně zpívat: „Myslel jsem, že to byla talentová show. Nekoukali jsme na televizi, mamka to neměla ráda, bylo to tabu a já to tedy nevěděl. Šel jsem tam s připravenou choreografií,“ připomněl, jak ho porota překvapila žádostí o zpěv. Přesto se mu zadařilo a postoupil do finálových kol. „To byly začátky. Skončila SuperStar a já jsem chtěl dát ven nějaký song, klip, který bude jiný než všechny ostatní v Čechách. Stálo mě to ale všechno, co jsem měl, dokonce jsem si půjčoval. Stálo to za to, dostal jsem se do podvědomí lidí,“ vyprávěl o svých zpěváckých začátcích.

Házeli po nich lahve

Ačkoliv měl spoustu fanoušků, našlo se i dost těch, kteří mu dávali antipatie jasně najevo: „Kamkoliv jsme přijeli, tam z nás měli lidi Vánoce, házeli půllitry, banány, vše, co se dá házet. My jsme se ale naučili uhýbat. Ke konci náš tanečník chytil láhev a napil se z toho. Lidi, co nás neměli rádi, z nás měli respekt. Na Slovensku na nás vystřelili z plynovky, myslel jsme, že jsem umřel,“ konstatoval Ben Cristovao v 13. komnatě.

Ačkoliv byl úspěšný, přes to ho přepadl smutek: „V průběhu roku zaklepala deprese na dveře, věci najednou neměly smysl. Musel jsem udělat radikální změnu. Jakmile jsem se zamiloval do jiu-jitsu, jako bych se znovu narodil. Je to natolik fyzicky i psychicky náročný sport, že je to pro mě i meditace,“ říká Ben, který dnes kromě zmíněného sportu vypustil maso a živočišné produkty, alkohol a kouření a žije jen sportem a muzikou.

Ben Cristovao se narodil před 32 lety v Plzni. Maminka je z Čech, tatínek z Angoly. Jeho sestra Bianca se proslavila coby stand-up komička. Před deseti lety mu pomohla prorazit soutěž SuperStar, jako jeden z mála jejích účastníků popadl příležitost pořádně za pačesy, začal si psát vlastní písničky a vybudoval si i díky své prezentaci na sociálních sítích velkou základnu fanoušků.

V roce 2013 s klipem Bomby zabodoval ve Slavíkovi, zpívá jak anglicky, tak česky. Snaží se i o šíření dobrých myšlenek, před několika lety byl tváří projektu Seznam se bezpečně. Ten odstartoval videem, které budilo dojem pravosti a které se rozšířilo po sociálních sítích. Ben se v něm ukázal skoro nahý, video mělo varovat před tím, aby děti sdíleli intimní fotografie a videa s neznámými lidmi.

Vložil: Michaela Špačková