Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Gregar: Tvrdit o občanské iniciativě, že si zprivatizovala 17. listopad, má opodstatnění v čem? Vaše dopisy

17.11.2019
Jan Gregar: Tvrdit o občanské iniciativě, že si zprivatizovala 17. listopad, má opodstatnění v čem? Vaše dopisy

Foto: Facebook

Popisek: Prezident Zeman a prezidentka Slovenské republiky Čaputová si u Univerzity Komenského v Bratislavě připomněli studentskou demonstraci, která se konala 16. listopadu 1989... Miloš Zeman je, ať se nám to líbí, nebo ne, důležitou osobou sametové revoluce

Jan Gregar, spolupořadatel Koncertu pro budoucnost, který se odehraje 17. listopadu na Václavském náměstí na oslavu výročí sametové revoluce a pádu komunismu, poslal odpověď na argumenty našeho komentátora. Celou diskusi zahájil Cháb svým poukázáním na to, že oslavy jsou zprivatizované a že se povezou na vlně jednoho politického smýšlení. S čímž pořadatelé ostře nesouhlasili. A rozvinula se diskuse, která má dnes své pokračování. Jan Gregar se opět vymezil vůči Chábově argumentaci. A stejně jako minule poněkud urážlivě, ale co už. A co na to Štěpán Cháb, kterého urážky nechávají v klidu? Posuďte sami...

„Milí čtenáři Krajských listů,“ píše Jan Gregar. „Reaguji na výzvu pana Chába (více ZDE). Přiznám se, že pomalu v předvečer 17. listopadu nemám k dispozici tolik času, abych se pečlivě věnoval všem článkům. I přesto jsem zvažoval odpověď na Chábův komentář naší odpovědi na původní Chábův článek o privatizaci oslav. Nakonec jsem se rozhodl více do toho ‘nezabrušovat‘. Nicméně když už je to žádáno.

Můžete streamovat na mobilu svou oslavu

Možná jsme se nepochopili, v čem je jablko sváru – komentovat může každý, ale diskuze, zvlášť když má být vedena novinářem, má svá pravidla. Například že se vyhnete vulgaritám, zesměšňování či urážkám. Nebo taky manipulacím, neověřeným nařčením, případně lžím. Tvrdit o občanské iniciativě, že si zprivatizovala 17. listopad má opodstatnění v čem? Někdo Vám zakázal zrealizovat vlastní občanskou akci? Psal jste, že v Praze nežijete. Tak proč nesvoláte shromáždění do svého města či vesnice (omlouvám se, nevím, z jak velké obce jste), nepozvete řečníky podle své vůle? V dnešní době můžete založit událost a celé odstreamovat na mobil.

Nicméně si beru k zamyšlení pro příští rok Váš názor a při tvorbě dramaturgie jej budu mít na paměti jako názor, který může být obohacující. Je možné, že se asi neshodneme na konkrétních jménech, pro obsazení podobné akce máme nejspíš rozdílná kritéria, ale to je lidské.

Být ve Vaší kůži, asi bych se zbytečně nesrážel označením, že jste bezvýznamný. Nikdo není bezvýznamný. Moje ohrazení prostě berte tak, že jsem chtěl uvést na pravou míru celou řadu tvrzení Vašeho textu. V tomto směru tedy i zareaguji na Váš komentář na mou odpověď:

Proč reagovat na komentář o České televizi?

K mojí 'nereakci' na Vaše komentáře k České televizi. Upřímně, proč reagovat? Nejsme politická akce, ale oslava výročí sametové revoluce. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize či Český rozhlas. Rádi jsme oslovili Zuzanu Tvarůžkovou, jako zkušenou moderátorku, aby se této role ujala u příležitosti letošního velkého výročí po boku Jindřicha Šídla (zase jiný zkušený moderátor). Noru Fridrichovou jsme pozvali jako zástupkyni veřejnoprávního média, což je instituce, která je pro zachování demokracie a svobody klíčová a určitě by toto téma mělo 17. listopadu zaznít, zvlášť když jedním z klíčových momentů revoluce byl pád cenzury 25. listopadu.

Proto bych rád napravil i související mylnou informaci. Náš mluvčí Petr Meškán od roku 2015 nepracuje v České televizi, naopak od roku 2018 spolupracuje s námi. Předpokládám, že jste opíral toto tvrzení o web ČT, kde ho mezi všemi těmi zaměstnanci zapomněli smazat. Ovšem asi znáte zlaté pravidlo žurnalistiky, že si informaci ověřujeme alespoň u 3 nezávislých zdrojů, a to proto, aby novinář nepublikoval nepravdivou informaci.

Oslav probíhají desítky

Oslava 17. listopadu neproběhne v diktátu jednoho světonázoru, ale jen v Praze na desítkách míst různým způsobem. Koncert pro budoucnost je jednou z těchto akcí. Jaký máte například problém s výběrem Lídy Rakušanové, Dalajlámy, Evy Dudové, Williama Luerse, Jáchyma Topola, Martina Mejstříka, Anny Hogenové, Lucie Smolkové či Rosťů Nováků? Proč si myslíte, že jsou to zastánci jedné pravdy? V této souvislosti bych rád zareagoval přímo na konkrétní citaci z Vašeho druhého článku: „Diskuse mezi Tomášem Halíkem a Jiřím Přibáněm by byla jistě podnětná a dechberoucí, ale přišlo-li by na přetřes téma porevolučního vývoje České republiky, zjistili bychom, že spolu ti dva páni souhlasí téměř ve všem a jejich diskuse nás ve výsledku nikam neposouvá. Kdybychom takto posadili k diskusi všechny řečníky Koncertu pro budoucnost, dočkali bychom se stejného výsledku“. Pokud znáte mnou výše zmíněná jména, určitě nemůžete s čistým svědomím tvrdit, že by se v diskuzi o porevolučním vývoji shodli. Pokud byste dal dohromady všechny řečníky Koncertu pro budoucnost, míra neshody by podle mě ještě vzrostla. Nicméně může být novým zajímavým programovým bodem uspořádat diskuzi všech řečníků, abychom si mohli dovolit tvrdit, jestli se shodnou nebo ne.

Zároveň nevím, proč by se naše diskuze či polemiky měly omezovat na podium na Václavském náměstí. Diskuze je o vyslechnutí názoru a o reakci. Například vy, pane Chábe, pokud budete sledovat Koncert pro budoucnost, tak máte možnost reagovat, napsat článek, zveřejnit výzvu, napsat otevřený dopis, výzvu danému řečníkovi, či souhlasně mlčet. Nikdo Vás na rozdíl od dob komunismu v tomto neomezuje, tak prosím netvrďte opak. Na podiu padnou slova a myšlenky, ta skutečná diskuze přichází poté, v naší reflexi, rozhovorech nebo i přímé reakci.

Jestli jsem zaměnil informace z dvou různých článků, tak se omlouvám. Je to možné, protože už jsem těmi články trochu zmatený - na různorodých neprůhledných webech vycházejí texty s více méně stejnými názvy i obsahem, vzájemně se kopírují, až z toho ztrácím přehled.

Závěrem bych Vám chtěl, pane Chábe, poděkovat, že jste i přes opačné názory, oproti svému prvnímu textu výrazně ubral na zbytečných urážkách. Jsem zároveň rád, že se 17. listopadu budete dívat na stream Koncertu pro budoucnost, pro rychlou orientaci, budeme vysílat na profilu Festivalu svobody na youtube i na Facebooku. Myslím, že se dozvíte mnoho zajímavého. Zároveň se koukněte na www.festivalsvobody.cz, možná nějaký člen Festivalu svobody organizuje akci přímo ve Vašem městě, možná v blízkém okolí.“

Vážený pane Gregare, máte naprostou pravdu, oslavit pád komunismu můžeme všichni sami, soukromě, nebo na návsi i té nejposlednější vesnice. Jde přeci o oslavu pádu komunismu. Jen je tu malý nedostatek takového pojetí, kdy je potřeba reflektovat pojmy jako lokální, s téměř žádným dopadem, a pojem celorepublikový, který definuje celé oslavy sametové revoluce. To, co se odehraje na Václavském náměstí, je definicí oslav sametové revoluce s dopadem na celou republiku. To, co se odehraje na návsi vesnice a bude streamováno přes mobil na Facebook neexistujícímu publiku, je bez faktického významu. Přičemž PR vám k tomu bude dělat Česká televize a Český rozhlas. Považuji tedy za komické něco takového vůbec navrhovat. Samotnou sametovou revoluci také nedefinovalo pár protestujících třeba v Pelhřimově, ale právě Václavské náměstí, posléze i Letenská pláň.

Kde je ‘můj‘ řečník?

Pokud máme my všichni slavit pád komunismu, a tyto oslavy se umístí na Václavské náměstí, je nesmírně důležité, aby na takové oslavě zazněl hlas, který bude mluvit i za mě (opět zdůrazňuji, že můj pohled sdílí mnoho lidí, jistě víc, než kolik lidí sdílí pohled váš, o čemž svědčí výsledky voleb, které vy svým výběrem řečníků i protagonistů ignorujete, což je ona privatizace sametové revoluce).

Zeman na Václaváku

Například představa, že by na Václavském náměstí vystoupil Miloš Zeman, mi přijde naprosto absurdní. Předpokládám, že by pak následovala jeho hospitalizace s vážnými zraněními. Zkuste si, pane Gregare, představit, že stojíte na pódiu a ohlašujete – a nyní předávám slovo prezidentovi republiky, Miloši Zemanovi. Jde na vás z té představy kopřivka? Miloš Zeman by přesto hovořil za 52 % voličů, kteří mu dali svůj hlas. Nemám žádné zábrany u představ toho, že byste na pódium pozvali Jiřího Drahoše. Ten by do výběru řečníků naopak zapadl perfektně a sklidil by potlesk. Není na tom něco špatně? Vždyť Miloš Zeman byl jednou z ústředních postav sametové revoluce a polistopadového vývoje. A místo toho, aby se postavil do čela 30. výročí, tak se ze strachu před vámi ukryje doma a zapálí si jen svíčku… jako my všichni ostatní, kteří si smíme, děkuji za povolení, zastreamovat na Facebooku, ale kteří nebudeme připuštěni, ve formě názorově spřízněného řečníka, na Václavské náměstí. Protože tam, my burani z vesnic, podle vás nepatříme. Není na tom skutečně něco ale hrubě špatně?

A není právě ta představa Miloše Zemana jako řečníka na Koncertu pro budoucnost směrodatná? Ano, můžete namítat, že by si jej publikum nepřálo, vypískalo by ho, a můžete tím získat dojem, že právě to je demokracie, vyjádření postoje. Dovolím si tvrdit, že je to naopak důkaz zprivatizovaných oslav sametové revoluce, kdy na koncert přijdou jen stoupenci jednoho politického smýšlení, protože těm ostatním se výběrem řečníků vzkázalo, že pro ně na oslavách není místo. Bojí se mít svůj názor a nahlas jej v kruhu vaší jednonázorové oslavy vyjádřit. Vzbuzujete strach… neděsí vás to? A ano, hned předejdu vaší námitce, že na pódium nezvete politiky ve službě. Miloše Zemana uvádím jako příklad, na mysli mám řečníka, který není aktivní v politice, přesto jeho názory souzní právě s Milošem Zemanem.

Václavské náměstí jako středobod

Zároveň se snažíte marginalizovat oslavy na Václavském náměstí s poukazem na to, že jsou stovky oslav po celé republice. Ano, v každém městě budou oslavy, ale ten středobod je vždy na Václavském náměstí. Úhlavní bod našich dějin, úhlavní bod našeho hlavního města. Kdo obsadí Václavské náměstí, ten definuje celé oslavy. Ale vy je nedefinujete, ale privatizujete prostě proto, že ignorujete hlas, který je u každých voleb slyšet, ale s kterým nesouhlasíte.

Volil jsem Miloše Zemana

Píšete, cituji: „Na podiu padnou slova a myšlenky, ta skutečná diskuze přichází poté, v naší reflexi, rozhovorech nebo i přímé reakci.“ Nevidíte v tom trochu nedostatek už jen proto, že tam budou padat obdobná slova a myšlenky? Je nutné podotknout, že stran řečníků a jejich shody ve světonázoru jsem měl dát více důraz na jejich vztah k Miloši Zemanovi, Andreji Babišovi nebo Václavu Havlovi. Tam ta shoda bude 100%. Ani ve snu si nedokážu představit, že by byl byť jediný řečník na Koncertu pro budoucnost schopný a ochotný pronést – volil jsem Miloše Zemana. V tu chvíli by mu nejspíš šlo o život, rozhodně by si tím ovšem ohrozil svou kariéru. Tam je, pane Gregare, velký problém, který, nevím proč, nevidíte. Protože Miloš Zeman se na Hrad nedostal za pomoci puče, ale v demokratických volbách, které dvakrát vyhrál. Přesto na Václavském náměstí nevystoupí jeho zastánci. Proč?

Česká televize?

A Česká televize? Česká televize nemá na protivládní demonstraci, která se skrývá za oslavy výročí sametové revoluce, co dělat. Dokud tam nebude polovina řečníků a protagonistů z opačného názorového spektra, tak se jedná o protivládní demonstraci, která sice nebude klást požadavky a ultimáta, jako Milion chvilek pro demokracii, ale která donutila Miloše Zemana zapálit si ze strachu doma svíčku a nezúčastnit se žádné veřejné akce.

Dovolím si ještě jednu výhradu. Cituji vaše slova: „...a různorodých neprůhledných webech vycházejí texty s více méně stejnými názvy i obsahem, vzájemně se kopírují, až z toho ztrácím přehled." Krajské listy mají zcela transparentní vlastnickou strukturu, všichni, kdo na Krajské listy píší, se pod své články podepisují. Zároveň u toho mi dovolte vytvořit na své tváři úsměv nad tím, že za neprůhledný web označujete i Info.cz, který má také transparentní vlastnickou strukturu a redaktoři se pod své texty podepisují. Na tom jde, pane Gregare, vidět, že prostě své oponenty, lidi s jiným názorem a pohledem na věc, sypete do stejného pytle s nálepkou 'neprůhledných webů'. To je na pováženou. Protože obdobnou nálepku jste dal i lidem, kteří nezastávají vaše názory a postoje, a tím jste je vytěsnili z pódia Koncertu pro budoucnost. A tím jste si privatizovali celé oslavy. Nejspíš to, jak sleduji, nebude záměr, ale prostá neochota vidět a snažit se pochopit.

Vložil: Štěpán Cháb