Vážený pane Gregare, máte naprostou pravdu, oslavit pád komunismu můžeme všichni sami, soukromě, nebo na návsi i té nejposlednější vesnice. Jde přeci o oslavu pádu komunismu. Jen je tu malý nedostatek takového pojetí, kdy je potřeba reflektovat pojmy jako lokální, s téměř žádným dopadem, a pojem celorepublikový, který definuje celé oslavy sametové revoluce. To, co se odehraje na Václavském náměstí, je definicí oslav sametové revoluce s dopadem na celou republiku. To, co se odehraje na návsi vesnice a bude streamováno přes mobil na Facebook neexistujícímu publiku, je bez faktického významu. Přičemž PR vám k tomu bude dělat Česká televize a Český rozhlas. Považuji tedy za komické něco takového vůbec navrhovat. Samotnou sametovou revoluci také nedefinovalo pár protestujících třeba v Pelhřimově, ale právě Václavské náměstí, posléze i Letenská pláň.
Kde je ‘můj‘ řečník?
Pokud máme my všichni slavit pád komunismu, a tyto oslavy se umístí na Václavské náměstí, je nesmírně důležité, aby na takové oslavě zazněl hlas, který bude mluvit i za mě (opět zdůrazňuji, že můj pohled sdílí mnoho lidí, jistě víc, než kolik lidí sdílí pohled váš, o čemž svědčí výsledky voleb, které vy svým výběrem řečníků i protagonistů ignorujete, což je ona privatizace sametové revoluce).
Zeman na Václaváku
Například představa, že by na Václavském náměstí vystoupil Miloš Zeman, mi přijde naprosto absurdní. Předpokládám, že by pak následovala jeho hospitalizace s vážnými zraněními. Zkuste si, pane Gregare, představit, že stojíte na pódiu a ohlašujete – a nyní předávám slovo prezidentovi republiky, Miloši Zemanovi. Jde na vás z té představy kopřivka? Miloš Zeman by přesto hovořil za 52 % voličů, kteří mu dali svůj hlas. Nemám žádné zábrany u představ toho, že byste na pódium pozvali Jiřího Drahoše. Ten by do výběru řečníků naopak zapadl perfektně a sklidil by potlesk. Není na tom něco špatně? Vždyť Miloš Zeman byl jednou z ústředních postav sametové revoluce a polistopadového vývoje. A místo toho, aby se postavil do čela 30. výročí, tak se ze strachu před vámi ukryje doma a zapálí si jen svíčku… jako my všichni ostatní, kteří si smíme, děkuji za povolení, zastreamovat na Facebooku, ale kteří nebudeme připuštěni, ve formě názorově spřízněného řečníka, na Václavské náměstí. Protože tam, my burani z vesnic, podle vás nepatříme. Není na tom skutečně něco ale hrubě špatně?
A není právě ta představa Miloše Zemana jako řečníka na Koncertu pro budoucnost směrodatná? Ano, můžete namítat, že by si jej publikum nepřálo, vypískalo by ho, a můžete tím získat dojem, že právě to je demokracie, vyjádření postoje. Dovolím si tvrdit, že je to naopak důkaz zprivatizovaných oslav sametové revoluce, kdy na koncert přijdou jen stoupenci jednoho politického smýšlení, protože těm ostatním se výběrem řečníků vzkázalo, že pro ně na oslavách není místo. Bojí se mít svůj názor a nahlas jej v kruhu vaší jednonázorové oslavy vyjádřit. Vzbuzujete strach… neděsí vás to? A ano, hned předejdu vaší námitce, že na pódium nezvete politiky ve službě. Miloše Zemana uvádím jako příklad, na mysli mám řečníka, který není aktivní v politice, přesto jeho názory souzní právě s Milošem Zemanem.
Václavské náměstí jako středobod
Zároveň se snažíte marginalizovat oslavy na Václavském náměstí s poukazem na to, že jsou stovky oslav po celé republice. Ano, v každém městě budou oslavy, ale ten středobod je vždy na Václavském náměstí. Úhlavní bod našich dějin, úhlavní bod našeho hlavního města. Kdo obsadí Václavské náměstí, ten definuje celé oslavy. Ale vy je nedefinujete, ale privatizujete prostě proto, že ignorujete hlas, který je u každých voleb slyšet, ale s kterým nesouhlasíte.
Volil jsem Miloše Zemana
Píšete, cituji: „Na podiu padnou slova a myšlenky, ta skutečná diskuze přichází poté, v naší reflexi, rozhovorech nebo i přímé reakci.“ Nevidíte v tom trochu nedostatek už jen proto, že tam budou padat obdobná slova a myšlenky? Je nutné podotknout, že stran řečníků a jejich shody ve světonázoru jsem měl dát více důraz na jejich vztah k Miloši Zemanovi, Andreji Babišovi nebo Václavu Havlovi. Tam ta shoda bude 100%. Ani ve snu si nedokážu představit, že by byl byť jediný řečník na Koncertu pro budoucnost schopný a ochotný pronést – volil jsem Miloše Zemana. V tu chvíli by mu nejspíš šlo o život, rozhodně by si tím ovšem ohrozil svou kariéru. Tam je, pane Gregare, velký problém, který, nevím proč, nevidíte. Protože Miloš Zeman se na Hrad nedostal za pomoci puče, ale v demokratických volbách, které dvakrát vyhrál. Přesto na Václavském náměstí nevystoupí jeho zastánci. Proč?
Česká televize?
A Česká televize? Česká televize nemá na protivládní demonstraci, která se skrývá za oslavy výročí sametové revoluce, co dělat. Dokud tam nebude polovina řečníků a protagonistů z opačného názorového spektra, tak se jedná o protivládní demonstraci, která sice nebude klást požadavky a ultimáta, jako Milion chvilek pro demokracii, ale která donutila Miloše Zemana zapálit si ze strachu doma svíčku a nezúčastnit se žádné veřejné akce.
Dovolím si ještě jednu výhradu. Cituji vaše slova: „...a různorodých neprůhledných webech vycházejí texty s více méně stejnými názvy i obsahem, vzájemně se kopírují, až z toho ztrácím přehled." Krajské listy mají zcela transparentní vlastnickou strukturu, všichni, kdo na Krajské listy píší, se pod své články podepisují. Zároveň u toho mi dovolte vytvořit na své tváři úsměv nad tím, že za neprůhledný web označujete i Info.cz, který má také transparentní vlastnickou strukturu a redaktoři se pod své texty podepisují. Na tom jde, pane Gregare, vidět, že prostě své oponenty, lidi s jiným názorem a pohledem na věc, sypete do stejného pytle s nálepkou 'neprůhledných webů'. To je na pováženou. Protože obdobnou nálepku jste dal i lidem, kteří nezastávají vaše názory a postoje, a tím jste je vytěsnili z pódia Koncertu pro budoucnost. A tím jste si privatizovali celé oslavy. Nejspíš to, jak sleduji, nebude záměr, ale prostá neochota vidět a snažit se pochopit.
|