Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Demokracii ohrožuje všechno, vážený pane Hamáčku. Stačí jedno zdražení rohlíků a máme na ulici krev. Přečetli jsme

16.11.2019
Demokracii ohrožuje všechno, vážený pane Hamáčku. Stačí jedno zdražení rohlíků a máme na ulici krev. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Ministr vnitra v Babišově vládě, Jan Hamáček

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček při setkání k 30. výročí znovuobnovení ČSSD a listopadových událostí roku 1989 v Lidovém domě varoval před negativy, která s sebou přináší sociálních sítě. „Facebook je dnes obrovské nebezpečí pro demokracii,“ uvedl Hamáček.

Podle Hamáčkových slov mají sociální sítě primárně za cíl společnost co nejvíce fragmentovat kvůli lepšímu zacílení reklamy. „Facebook je dnes obrovské nebezpečí pro demokracii,“ míní ministr vnitra. Nejsou to však jen sociální sítě, před kterými varoval. „Fenomén řetězových e-mailů je ještě horší než Facebook,“ dodal předseda ČSSD Hamáček.

Na setkání promluvila také bývalá ministryně školství za ČSSD Petra Buzková, která varovala před šířením dezinformací. „Svět nám utíká pod rukama. Lidé přestávají mít jistotu, o co se můžou opřít a čemu mohou věřit,“ konstatovala Buzková.

Demokracii ohrožuje všechno. Stačí jedno zdražení rohlíků a máme na ulici krev. Může být, ve Francii se chystali zvednout cenu benzínu o tři koruny a systém začal pod náporem Žlutých vest kolabovat. To samé v Chile, kde je prakticky občanská válka, která má původ v nepatrném zdražení jízdného na veřejnou dopravu. Demokracii ohrožuje i debata o klimatické změně, která přechází často k diskusím o změnách režimů. Demokracii může ohrozit i jeden špatně přijatý imigrant, který se dopustí obzvláště nepěkného zločinu. To pak se lidé mohou rozzuřit. Však sametovou revoluci nakopla teprve vylhaná smrt studenta Šmída. Protože na děti my si sahat nenecháme. I to ohrožuje demokracii.

Facebook demokracii chrání

Ale na druhou stranu Facebook? Facebook naopak demokracii chrání. Absurdní? Ani ne tolik. Protože okamžik, kdy mohlo dojít k jisté radikalizaci společnosti, nastal ve chvíli, kdy jeden nešťastně přišedší imigrant znásilnil na Litoměřicku mladou dívku. V tu chvíli to tady bylo trochu na vážkách. Ale vztek odklonil Facebook, kde stačilo publikovat třeba obrázek mešity a frustrace se každý zbavil po svém v komentáři plném slov, která se v kostele neříkají. Kdyby nedošlo u velké části společnosti k možnosti se vyřvat na sociální síti, zurážet tam půl světa a zhádat se s tou druhou, možná by v nich frustrace narůstala a narůstala. Pak už by stačilo jen trochu popostrčit a začne nám tu být trochu horko. Sociální sítě jsou tak jistou psychickou očistou.

Síla demokracie

Demokracie je naopak tak silná, jak silní se dostanou do vrcholné politiky lidé. Pokud slyší to, co obyvatele trápí a kde je největší problém, a dokáží ten problém i řešit, pak upevňují demokracii jako takovou. Upevňují důvěru v demokracii. Ale jakmile se do vlády dostanou lidé, u kterých obyvatelé necítí zastání, pak začínají docházet k přesvědčení, že dílčí části demokracie nefungují. Může to dojít třeba až k vytváření domobran… které ministerstvo vnitra nedávno zakázalo. A tady je ten problém. Vláda dopustila, abychom došli do stavu, kdy má část společnosti pocit, že problémy jde řešit už jen založením domobrany. A místo toho, aby začala pracovat na tom, aby zmizela příčina vzniku domobrany, začne rušit domobrany samotné. Nic proti, aby tu po ulici pochodovaly ozbrojené osoby, o to asi stojí málokdo. Ale přesto, ze strany vlády je zákaz domobrany chybou. Neřeší příčinu, řeší důsledek. Příčina jen metastázuje jinam, do jiné oblasti, stáhne se více do šedé zóny, kam zákon nemůže. Vláda tak vytváří odboj, disent, a tím podkopává důvěru v demokracii. Zatím odboj pro většinu lidí úsměvný, ale i ten úsměvný se může přelít do něčeho nepříliš dobrého.

Teprve v okamžiku, kdy vznikne definice slov dezinformace, fake news a názor nebo politické přesvědčení, teprve v tom okamžiku by měli politici o těchto pojmech mluvit. Dokud tak neučiní, vyvolávají hysterii.

+

Sociální sítě i internet mění společnost. A mění i politiku, která musí reagovat. Prvním impulzem, a nutno říci, že tím pudově primitivním, je touha dupnout. Začne to stížnostmi na to, že sociální sítě jsou nebezpečné pro demokracii, a může to vést k pokusům o to je očesat. Co ohrozí společnost víc – diskuse, kde jsou i ty ‘špatné‘ názory, nebo cenzura, která ty názory vyžene na periferii, kde mohou vybobtnat? Naštěstí nežijeme v Číně, kde by podobné prohlášení ministra vnitra vedlo k utužení cenzury, ale v České republice, kde většina populace střihá metr do dalších parlamentních voleb, u kterých se ukáže, jestli volební průzkumy jsou udělané dobře a ČSSD skutečně utrží tolik, aby ji to nechalo pod 5 %. Věčná škoda, rozumnou levicovou stranu tu potřebujeme jako sůl. ČSSD se na rozumu trochu, no, pominula.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb