Komunisté se v listopadu 1989 tak báli papeže, že udělali něco nebývalého. Zapomněli tehdy na dávné proroctví?
14.11.2019
Autor: Youtube / repro
Popisek: Oslava svatořečení Anežky české v katedrále svatého Víta s českým primasem Tomáškem, která se konala 25. 11.1989, měla obrovský ohlas a přenášela ji i Československá televize. Obraz, který v katedrále visel, byl ten samý, jenž byl i na samotné kanonizaci ve Vatikánu…
Události, odehrávající se v listopadu 1989, připomínají, jak neuvěřitelně rychle se tehdy valily dějiny. Zatímco 9. listopadu padla Berlínská zeď a potažmo s ní i železná opona, v naší zemi se ještě komunisté snažili zabránit zásadním společenským změnám. Když hrozilo, že by měl Prahu navštívit kvůli kanonizaci Anežky České papež Jan Pavel II., v panice se rozhodli pro řešení, které považovali za méně nebezpečné.
Než připustit přítomnost oblíbeného papeže, straničtí funkcionáři raději nechali vycestovat tisíce našich věřících do Říma, aby byla uctívaná česká světice svatořečená tam. Podobná velkorysost byla do té doby něco nemyslitelného, stejně jako fakt, že normalizační Československá televize tehdy odvysílala přímý přenos velkolepého církevního ceremoniálu z vatikánské baziliky Svatého Petra.
Svatořečení Anežky české ve Vatikánu, kam vyrazilo na tuto obrovskou událost tisíce českých poutníků, foto L'Osservatore Romano
Předehra k revoluci
Právě proto se tato událost považuje za předehru k sametové revoluci. A je téměř neuvěřitelné, jak se tehdy (alespoň načas) potvrdilo proroctví, že v Čechách nastane klid a mír, až bude svatořečena Anežka Přemyslovna. Mnoho věřících si toto proroctví uvědomovalo a jejich aktivita postupně výrazně vzrůstala. Na jejich roli v období normalizace se přitom často zapomíná. Komunistický aparát již před Listopadem 1989 s nelibostí zjišťoval, že v kostelech výrazně narůstá počet náboženských obřadů, (ať už šlo o svatby nebo křty) a jednotlivé řády, působící na našem území (např. jezuité, premonstráti, františkáni), naopak s potěšením kvitovaly příliv příznivců do svých řad. Několik statečných kněží, například Tomáš Halík nebo Petr Piťha, se rovněž zapojilo do činnosti disentu.
Reliéf Anežky Přemyslovny na Klášteře svatého Jiří na Pražském hradě. Anežka bývala jeho abatyší
Odvážný primas Tomášek
Jejich vůdčí osobností se stal právě pražský primas František kardinál Tomášek. Právě on se zásadním způsobem zasadil o svatořečení Anežky České a spoluinicioval program Desetiletí duchovní obnovy. Postavil se i za petici kněze Augustina Navrátila, nazvanou „Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů v Československu“, požadují obnovení náboženských svobod, kterou podepsalo více než půl milionů signatářů. Již v roce 1988 poslal komunistickému premiérovi Lubomíru Štrougalovi dopis, v němž vyzval vládu k navázání dialogu a uvolnění státního dohledu nad církvemi. A jako jedna z prvních respektovaných osobností podpořil listopadové studentské demonstrace. Ačkoliv byl již nemocný (a z tohoto důvodu v roce 1990 rezignoval), podílel se téhož roku na přípravě historické návštěvy papeže Jana Pavla II. v Praze.
Další snímek z oslavy svatořečení Anežky české v katedrále svatého Víta. Právě díky kardinálu Tomáškovi měla tehdy církev obrovský kredit…
Živý sen
Díky kardinálu Tomáškovi se stalo Československo, po Polsku, druhou východoevropskou zemí, kam papež Jan Pavel II. přijel na návštěvu. Pro věřící to byl okamžik, na který čekali tisíc let, protože to bylo vůbec poprvé, co k nám Svatý otec zavítal. Předchozí pokusy vždy ztroskotaly na nevůli komunistických institucí, ale v dubnu 1990 to Jan Pavel II. národu vynahradil. Jeho příjezd v legendárním ´papamobilu´ byl vskutku impozantní, ulice Prahy lemovaly nadšené tisícové davy věřících i bezvěrců. Jan Pavel II. poté odsloužil mši na místě masových demonstrací, na Letné, a na Pražském hradě, druhý den nato na posvátném Velehradě a v Bratislavě. I když se dnes východoevropští politici předhánějí, kdo se více zasloužil o pád komunistického režimu, zapomínají na to, že právě Jan Pavel II. byl první, kdo předpověděl brzký krach totalitního systému, jenž většinu z nich zaskočil.
Vložil: Adéla Hofmanová