Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komunisté se v listopadu 1989 tak báli papeže, že udělali něco nebývalého. Zapomněli tehdy na dávné proroctví?

14.11.2019
Komunisté se v listopadu 1989 tak báli papeže, že udělali něco nebývalého. Zapomněli tehdy na dávné proroctví?

Foto: Youtube / repro

Popisek: Oslava svatořečení Anežky české v katedrále svatého Víta s českým primasem Tomáškem, která se konala 25. 11.1989, měla obrovský ohlas a přenášela ji i Československá televize. Obraz, který v katedrále visel, byl ten samý, jenž byl i na samotné kanonizaci ve Vatikánu…

Události, odehrávající se v listopadu 1989, připomínají, jak neuvěřitelně rychle se tehdy valily dějiny. Zatímco 9. listopadu padla Berlínská zeď a potažmo s ní i železná opona, v naší zemi se ještě komunisté snažili zabránit zásadním společenským změnám. Když hrozilo, že by měl Prahu navštívit kvůli kanonizaci Anežky České papež Jan Pavel II., v panice se rozhodli pro řešení, které považovali za méně nebezpečné.

Než připustit přítomnost oblíbeného papeže, straničtí funkcionáři raději nechali vycestovat tisíce našich věřících do Říma, aby byla uctívaná česká světice svatořečená tam. Podobná velkorysost byla do té doby něco nemyslitelného, stejně jako fakt, že normalizační Československá televize tehdy odvysílala přímý přenos velkolepého církevního ceremoniálu z vatikánské baziliky Svatého Petra.

 

Svatořečení Anežky české ve Vatikánu, kam vyrazilo na tuto obrovskou událost tisíce českých poutníků, foto L'Osservatore Romano

Předehra k revoluci

Právě proto se tato událost považuje za předehru k sametové revoluci. A je téměř neuvěřitelné, jak se tehdy (alespoň načas) potvrdilo proroctví, že v Čechách nastane klid a mír, až bude svatořečena Anežka Přemyslovna. Mnoho věřících si toto proroctví uvědomovalo a jejich aktivita postupně výrazně vzrůstala. Na jejich roli v období normalizace se přitom často zapomíná. Komunistický aparát již před Listopadem 1989 s nelibostí zjišťoval, že v kostelech výrazně narůstá počet náboženských obřadů, (ať už šlo o svatby nebo křty) a jednotlivé řády, působící na našem území (např. jezuité, premonstráti, františkáni), naopak s potěšením kvitovaly příliv příznivců do svých řad. Několik statečných kněží, například Tomáš Halík nebo Petr Piťha, se rovněž zapojilo do činnosti disentu.

 

Reliéf Anežky Přemyslovny na Klášteře svatého Jiří na Pražském hradě. Anežka bývala jeho abatyší

Odvážný primas Tomášek

Jejich vůdčí osobností se stal právě pražský primas František kardinál Tomášek. Právě on se zásadním způsobem zasadil o svatořečení Anežky České a spoluinicioval program Desetiletí duchovní obnovy. Postavil se i za petici kněze Augustina Navrátila, nazvanou „Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů v Československu“, požadují obnovení náboženských svobod, kterou podepsalo více než půl milionů signatářů. Již v roce 1988 poslal komunistickému premiérovi Lubomíru Štrougalovi dopis, v němž vyzval vládu k navázání dialogu a uvolnění státního dohledu nad církvemi. A jako jedna z prvních respektovaných osobností podpořil listopadové studentské demonstrace. Ačkoliv byl již nemocný (a z tohoto důvodu v roce 1990 rezignoval), podílel se téhož roku na přípravě historické návštěvy papeže Jana Pavla II. v Praze.

 

Další snímek z oslavy svatořečení Anežky české v katedrále svatého Víta. Právě díky kardinálu Tomáškovi měla tehdy církev obrovský kredit…

Živý sen

Díky kardinálu Tomáškovi se stalo Československo, po Polsku, druhou východoevropskou zemí, kam papež Jan Pavel II. přijel na návštěvu. Pro věřící to byl okamžik, na který čekali tisíc let, protože to bylo vůbec poprvé, co k nám Svatý otec zavítal. Předchozí pokusy vždy ztroskotaly na nevůli komunistických institucí, ale v dubnu 1990 to Jan Pavel II. národu vynahradil. Jeho příjezd v legendárním ´papamobilu´ byl vskutku impozantní, ulice Prahy lemovaly nadšené tisícové davy věřících i bezvěrců. Jan Pavel II. poté odsloužil mši na místě masových demonstrací, na Letné, a na Pražském hradě, druhý den nato na posvátném Velehradě a v Bratislavě. I když se dnes východoevropští politici předhánějí, kdo se více zasloužil o pád komunistického režimu, zapomínají na to, že právě Jan Pavel II. byl první, kdo předpověděl brzký krach totalitního systému, jenž většinu z nich zaskočil.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace