Nemůžeme se chytnout kolem ramen a být happy, naše demokracie je nemocná, říká ´chvilkař´ Minář. Přečetli jsme
12.11.2019
Foto: Seznam / repro
Popisek: Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář ve Výzvě Seznamu
Demonstraci, jež se uskuteční v předvečer 17. listopadu, hájí, že nechce ukrást výročí sametové revoluce. Demokracie je však podle něj nemocná, a tak nelze slavit jen s úsměvem. Byť několikrát ve videu řekl, že co slavit je… Hostem pořadu Výzva na serveru Seznam byl předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.
Organizátoři demonstrace na Letné chtějí vyzvat prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odešli z politiky. „Jak jinak oslavit 30. výročí sametové revoluce než tak, že znova pozvedneme hlas a nebudeme mlčet k aktuálním problémům. A těch aktuálních problémů je dneska víc, než jich bylo v létě. Ty problémy z léta trvají, ale k tomu se přidalo to, že mezitím pan prezident nerespektoval Ústavu, ústavní žaloba na pana prezidenta byla zase díky vstřícnosti z hnutí ANO a pana premiéra neschválena a hned nato pan prezident přislíbil panu premiérovi abolici, prezidentskou milost v případě, že by došlo na znovuobnovení kauzy Čapí hnízdo,“ uvedl k celé věci Minář. Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.
Hurá, svoboda, demokracie – všechno happy?
Demonstrace na Letné tak bude dle jeho slov zároveň opravdovou demonstrací, ale zároveň také oslavou. Podle Mináře totiž je co slavit. „Jsme rádi, že jsme v demokracii, jsme vděční za to, co se stalo před 30 lety. Na druhou stranu jsme teď svědky toho, že demokracie je nemocná. Je v nějaké krizi, jsou tady právě jevy, které jsem vyjmenoval, které ukazují, že není vyhráno, že tady jsou nějaké další hrozby a myslím si, že nelze se jenom chytnout kolem ramen a říct hurá, svoboda, demokracie – všechno happy, jsme happy,“ dodal.
Poznamenal, že kdy jindy se za demokracii postavit než v tento symbolický čas. „Já si myslím, že to je ten nejnáležitější způsob oslavy,“ dodal. Účast na Letné si však netroufá odhadnout. Spolek Milion chvilek pro demokracii chce opětovně požádat o naplňování Ústavy, chce, aby tu byla nezávislá justice. A zároveň Minář v rozhovoru trval také na tom, že nechtějí trestně stíhaného premiéra. I když Babiš v tuto chvíli trestně stíhaný není, je podle Mináře možné, že zase bude.
Kauza Babiš není uzavřená
„Ale na stránkách máte ´trestně stíhaného premiéra v Česku nechceme, sháníme milion podpisů, přidáte se?‘ Tak to vypadá jako aktuálně, že nechcete trestně stíhaného premiéra, který už trestně stíhaný není,“ napomínala Mináře redaktorka. „Ta kauza není uzavřená, pokud nejvyšší státní zástupce potvrdí vlastně to, že všechno bylo v pořádku, respektive – on státní zástupce neřekl, že všechno bylo v pořádku. On v podstatě řekl, bylo to ze strany pana Babiše účelové jednání, dokonce firma Agrofert s Čapím hnízdem byly propojené,“ odvětil Minář a dodal, že 16. listopadu bude představena nová podpisová výzva.
Závěrem se pak Minář vyjádřil k tomu, jak na výročí 21. srpna roztrhal ústavu. „Jsem tu ústavu roztrhal proto, abych reflektoval, co dělá náš prezident. Něco jiného je roztrhnout kus papíru, papírový výtisk, a něco jiného je, když jako nejvyšší ústavní činitel neposloucháte, co vám Ústava nařizuje. Takže to jsem vlastně chtěl ukázat tímto symbolickým jednáním,“ poznamenal Minář, jenž k tomu dodal, že nyní už si myslí, že to byla z jeho strany chyba a podruhé by to už neudělal.
+
Nemyslím si, že je naše demokracie nemocná. Důkazem toho je ostatně i fakt, že existuje spolek Milion chvilek, má velkou podporu a pořádá masové demonstrace. Nemyslím si ani, že spolek jedná nedemokraticky, jak je mu z opačné části spektra často vyčítáno, že prý chce dělat politiku ulice a nedbá svobodných voleb. Součástí naší demokracie (a ústavy) je právo shromažďovací, takže demonstrace ´chvilkařů´ jsou zcela v pořádku (ostatně, oni sami a pan Minář obzvláště, hlídají velice pečlivě, aby nepřeťápli lajnu a zůstali ve sféře občanského postoje / odporu). Kdo tvrdí, že ne, patrně naši ústavu nečetl… Čímž říkám jenom tolik, že nemusíte s Milionem chvilek souhlasit, natožpak chodit na jejich demonstrace, ale nelze jim právo na vyjádření názoru upřít, TO by bylo nedemokratické.
-
Jiná věc je, že ta naše demokracie je křehká. Ne nemocná, ale mladá a křehká jak skleněná vánoční ozdoba. A to je to, z čeho mají ´chvilkaři´ očividně obavy. Nakonec, Hitler se také dostal k moci díky svobodným volbám. A pak již nikdy žádné nevypsal. I komunisté v Československu vyhráli v roce 1946 volby… A oběma historickým událostem předcházelo, jak v Německu, tak i u nás, hluboké rozdělení společnosti. Takže ostražitost je namístě, dle mého skromného názoru.
|
Vložil: Anička Vančová