Měl v kapse 73 eur, ale stejně vyrazil naslepo do ČR. Teď je z něj mezinárodní hvězda v, lidově řečeno, dávání si po hubě
10.11.2019
Foto: FTV Prima (jako v celém textu)
Popisek: Machmud Muradov v Show Jana Krause
FOTO, VIDEO Ať se to někomu líbí, nebo ne, bojovníci tzv. ultimátních sportů jsou dnes prostě hvězdy. Není se čemu divit, že si Jan Kraus do své Show pozval po Karlosovi Vemolovi dalšího podobného bijce. Tentokrát šlo o Machmuda Muradova, který o sobě říká, že je Uzbekistáncem s českým srdcem. Dnes patří mezi naši špičku, žije třeba i v Las Vegas a ačkoliv začínal v Praze na stavbě, dnes je za hvězdu. A to celosvětovou.
Machmud se dnes označuje za uzbecko-českého profesionálního bojovníka. S Českem ho nepojí příbuzenské vazby, jde o čistokrevného Uzbekistánce, právě zde ale dostal šanci a zařadil se mezi ty nejlepší: „Pohybuju se mezi prvními čtyřmi zdejšími nejlepšími zápasníky. 8. listopadu to bude osm let, co tady žiju,“ připomněl Janu Krausovi. Začátky nebyly jednoduché, nešlo o chlapce z bohaté rodiny. Prostě si jednoho dne řekl, že u nás může prorazit a vypravil se sem s velmi skrovnými finančními prostředky. Oficiálním záměrem bylo studium češtiny, což dělá plno Čechů, kteří se chtějí uchytit třeba v Austrálie: „Měl jsem sedmdesát eur v kapse. Koupil jsem si zde studium, české jazykové kurzy, a přijel jsem do České republiky. Jinak se sem nedostanete, takže jsem řekl, že tady budu studovat. Dnes je to stejné, my jsme pro vás víza zrušili, ale vy pro nás ne,“ popsal současnou vízovou situaci mezi Českou republikou a Uzbekistánem. Je jasné, že i studium češtiny, byť pro forma, ho muselo něco stát, takže jeho touha vyrazit sem musela být nezměrná.

Měření sil s Janem Krausem... ten ovšem tradičně vyhrává na zcela jiném poli, než Machmud
Makal na stavbě, ve skladu…
Jeho snaha byla ale na výsost odměněna, dnes je ve špičce, pobírá pohádkové honoráře a může si dovolit cokoliv, co před osmi lety nemohl: „Dostal jsem se do UFC, to je to nejvyšší v tom, co dělám.“ K tomu, že se z něj stala taková hvězda, mu pomohl i ten nejznámější boxer na světě, Floyd Mayweather: „Pomohl mi mediálně, jak dnes lidé žijí Instagramem a Facebookem, tak na mě upoutal hodně pozornost.“
Ještě před tím se ale musel o svoji šanci pořádně zasloužit, a to opravdu tvrdou prací, nikoliv v ringu, či v tělocvičně, ale třeba na stavbě: „Když jsem sem přišel, tak jsem studoval. Těch 73 eur mi nevydrželo ani hodinu, musel jsem zaplatit penzion. Přišel jsem do školy, seznámil jsem se, potom jsem začal pracovat na stavbě. Česky pořád správně neumím, ale jde to, snažím se. Tenkrát jsem se snažil, umím dobře rusky, trochu anglicky. Pracoval jsem, tam není potřeba mluvit. Dělal jsem i úklid, ve skladech, abych zaplatil bydlení a měl peníze na jídlo,“ připomněl pořádně těžké a frustrující začátky.
Ve škole se příliš neohřál
Ve škole, ačkoliv ji měl zaplacenou, příliš nepobyl: „Přišel jsem do školy, chodil jsem tam málo, protože jsem musel vydělávat. Řekl jsem, že se omlouvám, protože nemůžu chodit tolik hodin. A pan Urban ze školy mi říká, že chápe, že nemám peníze a musím vydělávat, ale že nějaké hodiny musím chodit, jinak pojedu zpátky. Povídali jsme si a zjistili, že jsme oba sportovci. On říkal, že dělá badminton,“ zavzpomínal na to, jak si ve škole vedl.

Zkouška nanečisto?
Jeho výsledky ale nebyly vůbec špatné: „Chodil jsem aspoň dvakrát v týdnu a mluvil ze všech nejlépe. Když jsem totiž třeba přišel na trénink, tak jsem se pořád ptal, co to je a zapisoval si to. Vždycky jsem si to ukládal v hlavě. Poslouchal jsem české rádio,“ uvedl, jak se učil česky a dodal: „Paní učitelka Jana říkala, že mluvím nejlépe a ptala se, kde se učím, když nechodím do školy.“ Přitom byl neustále mezi svými krajany: „Kromě mě tam bylo několik dalších z Uzbekistánu, bydleli jsme v penzionu, který patřil někomu z bývalého Sovětského svazu.“
Kde je vypínač?
Po čase se ale vypracoval a dnes je proslulý svými kopy z výšky, není prý sám, kdo tuto techniku upotřebuje: „Dělá to také Jirka Procházka, nejlepší česko-slovenský zápasník.“ A jeho taktika na úspěch? Soupeře co nejdříve vypnout, prostě mu zamezit, aby se mohl dále bít: „Takhle se to dělá, chcete neublížit a přitom zvítězit. Ale když neublížíte vy jemu, tak vám ublíží on. Nejlepší je to do brady. Tam je vypínač. Takové tlačítko. To je ale už ublížení.“
Devětadvacetiletý Machmud Muradov je sice čistokrevný Uzbekistánec, ale přesto, jak říká, má svého českého tatínka. Tím je jeho český trenér Petr Kníže, který mu pomáhá v nejvyšší soutěži ultimátních sportů v UFC. V jeho kariéře mu výrazně pomohl boxer Floyda ‘Money‘ Mayweather, který ho označil za nejlepšího bojovníka ultimátních sportů na světě.
Machmud ulovil jednu z největších místních krásek, zpěvačku Moniku Bagárovou, dohromady se dali díky Instagramu. Monika mu popřála hodně štěstí v zápase... Svůj vztah ale rok tajili, až před zápasem v O2 Aréně se Monika na Instagramu vyznala: „Myslím, že život je jedna velká zkouška a je jen na nás, jaký postoj k věcem zaujmeme. Děkuji mým rodičům, že mě vychovali tak, abych k lidem byla laskavá, uměla odpouštět a byla dobrým člověkem. Je krásné milovat, být milován, respektovat minulost a těšit se na společnou budoucnost.“
|
Vložil: Michaela Špačková