Stát utratil za lepší tabulku v excelu téměř čtyři miliardy. Další tunel, který nemá obdoby. Přečetli jsme
10.11.2019
Foto: Facebook
Popisek: Tunel, ilustrační obrázek
Obecně prospěšná společnost Kverulant se zabývá hlídáním a odhalováním tunelů a korupcí ve státní sféře. A už v roce 2013 upozornila na takzvaný CRAB. Co je CRAB? Centrální registr administrativních budov. Tedy jinak řečeno seznam státem vlastněných budov. Výhoda CRABu je, že veškerý nemovitý majetek státu má být zaevidovaný na jednom místě. Což by se dalo zvládnou s jednou excelovou tabulkou ve Windows a to zcela bez výdajů. Stát na registr vyčlenil již bez mála čtyři miliardy korun a ze 40 000 budov do ní zanesl jen mírně přes 3 800 budov.
„Kverulant nově odhalil, že pořízení, rozvoj a podpora ISMS jehož je CRAB součástí stálo celkem 1,55 miliardy korun. Za pořízení, rozvoj a podporu CRABu utratil ÚZSVM částku 718 milionů korun a 1,583 miliardy utratil majetkový úřad za provoz souvisejících systémů nezbytných pro provoz systému ISMS/CRAB. Celkem tedy stál CRAB rekordních 3, 851 miliard korun,“ píše Kverulant a upozorňuje, že ve věci podal už několik trestních oznámení a stížností, leč bezúspěšně. Peníze v CRABu se točí dál, přitom vytvoření podobného software, když by tedy stát nechtěl využít excel, by stál pár tisícovek u každého, i průměrně zdatného programátora.
Kolik toho má program registrovat
Stát vlastní po celé republice na 40 000 administrativních budov. Do roku 2014 stačil do registru zanést 3 820 budov. Ale, jak zjistil Kverulant, dochází v registru k záhadnému jevu. Místo toho, aby záznamy o budovách v registru přibývaly, začaly ubývat. „V roce 2014 obsahoval údaje o 3 820 budovách. Dnes už je to jen 2 458 objektů v registru. Uvážíme-li, že CRAB stál 3,851 miliardy korun, pak jednoduchým dělením dojdeme k závěru, že pouhá možnost zanést do CRABu jednu budovu stála vskutku impozantních 1 567 018 Kč korun,“ popsal Kverulant stát v roli řádného hospodáře.
+
Podívejme se na to asi takhle – hranice vesmíru začíná sto kilometrů nad povrchem Země. Od 160 kilometru až 2 000 kilometru obíhá naši planetu většina satelitů. A kdybychom naskládali na sebe kostky másla nakoupená za oněch protunelovaných 3 851 000 000 korun, výška máslového sloupu by sahala 3 200 kilometrů do vesmíru od povrchu Země.
Případně bychom si mohli za protunelovanou sumu nakoupit něco málo přes 120 000 000 čokoládových potěšení, takže by si tuto pochoutku mohl, jednu ráno, dát každý obyvatel naší republiky, a ještě by zbylo na bratry Slováky, sousedy Němce, Rakušany a nejspíš i Maďary.
Na druhou stranu bychom za tu cenu mohli (a měli) nakoupit a rozdat všem obyvatelům přes 16 000 000 análních kolíků s falešným diamantem na té části, která nebude uvnitř, ale vně análu. To abychom věděli, že takto náš stát jedná se svým obyvatelstvem. Navenek s pozlátkem falešného diamantu, ale funkce je stále stejná.
–
Žel bohu šly peníze na software CRAB, takže z toho nebudeme mít nic.
|

Vložil: Štěpán Cháb