Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tanky odjíždějí, Stouni přijíždějí. Velkolepý polistopadový koncert, na který si Mišík, jako předskokan, zapomněl vzít kytaru

09.11.2019
Tanky odjíždějí, Stouni přijíždějí. Velkolepý polistopadový koncert, na který si Mišík, jako předskokan, zapomněl vzít kytaru

Foto: repro

Popisek: Václav Havel s Rolling Stones

VIDEO Čím více se blíží třicáté výročí sametové revoluce, tím více je tomuto mezníku našich novodobých dějin věnováno pozornosti. Některé články či rozhlasové a televizní pořady přinášejí mnoho dosud neznámých informací, jiné zase připomínají události, na které jsme během uplynulých třiceti let často zapomněli nebo je mnozí ještě nezažili. Patří k nim i další speciál ČT 24, tentokrát věnovaný třiceti letům svobody na scéně.

Současná mladá generace, která má možnost navštěvovat koncerty největších hudebních hvězd, ať u nás nebo kdekoliv za hranicemi (a bohatě toho využívá), si umí jen těžko představit, jak mimořádnou událostí se stal například koncert Rolling Stones, konaný v srpnu 1990. Stouni se s několika kamiony přivalili do Prahy a na Strahově předvedli strhující show, jakou hlavní město dosud nezažilo. Samotní členové kapely byli děním v tehdejším Československu zaskočeni a prozradili, že už nepočítali s tím, že by kdy Prahu spatřili. Byl to právě Mick Jagger, kdo napsal Václavu Havlovi, že si ho velmi váží a že by Rolling Stones u nás chtěli vystoupit.

Video, na kterém se Mick Jagger učí vyslovovat 'Kameny se valí do Prahy'

Zaskočený předskokan

Díky bohatému archivu České televizi mohli diváci speciálu spatřit i unikátní dokumentární záběry, na nichž se Mick Jagger (ještě během koncertu ve Vídni) učil proslulou větu „Kameny se valí do Prahy.“ Mimochodem, poutavé plakáty zvaly na koncert sloganem: ‘Tanky odjíždějí, Stouni přijíždějí.‘ Na legendární koncert Rolling Stones v ČT zavzpomínal i Vladimír Mišík. Ten popsal, jakou shodou okolností se stala jeho kapela ETC předskokanem této kultovní britské kapely.

„Jaggerovi se nejvíce líbilo Dvacet deka duše, které jsme tenkrát zrovna dotočili.“ Když se dozvěděl, že by měl před touto skupinou s ETC hrát, původně si myslel, že se jedná o nějakou srandu. Naštěstí ne. Jakmile se jeli s Olinem Nejezchlebem představit produkci Stounů, ptali se jich, zda nebudou mít strach vystoupit před statisícovým publikem (koncertu se nakonec zúčastnilo 130 tisíc fanoušků a stále drží návštěvnický rekord!). Mišík suverénně odpověděl, že se nebojí a pochlubil se, že nedávno, v rámci listopadových demonstrací, vystupoval před milionovým davem. Nakonec byl ale tak nervózní, že na pódium přišel s prázdným futrálem od kytary.

Superstar na Hradě

Připomněl rovněž, že Rolling Stones věnovali čistý výtěžek ze vstupného, přibližně čtyři miliony korun, Nadaci Olgy Havlové (vstupenka na koncert tehdy stála 250 korun). Tehdejší první dáma koncert sledovala společně s prezidentem Václavem Havlem. Prezidentský pár členy kapely také přijal na Pražském hradě a zamávali fanouškům, kteří se shromáždili na nádvoří. I když poté Rollling Stones koncertovali v Praze ještě několikrát, výjimečná atmosféra strahovského koncertu se již neopakovala. Mimo jiné proto, že se u nás vystoupení slavných světových zpěváků a kapel stala postupně běžnou záležitostí. Své idoly mohli na vlastní oči spatři fanoušci Tiny Turner, Paula McCartneyho, Michaela Jacksona, Madonny, Stinga a mnoha dalších superstar.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace