Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát platí televizní kampaň proti alkoholu. Na nejsledovanějším kanále však teče proudem. V Česku je totiž stále normální pít

08.11.2019
Stát platí televizní kampaň proti alkoholu. Na nejsledovanějším kanále však teče proudem. V Česku je totiž stále normální pít

Foto: TV Nova

Popisek: Typická scéna z Ulice, rodinné setkání se neobejde bez vína… Na snímku vpravo matador této ´mýdlové opery´, jenž účinkuje v oblíbeném nekonečném seriálu od samého počátku před bratru 15 lety, Míla Pešek, v podání Rudolfa Hrušínského ml. se svou ženou Amálií (Dana Syslová). Zleva pak jeho sestra Marie (Jitka Smutná), která je v seriálu mnohem novější posilou. Uprostřed její dcera Blanka v podání Lindy Rybové…

Ministerstvo zdravotnictví nedávno spustilo (především na obrazovkách České televize) kampaň, nazvanou Nepít je normální. Bylo by to jistě chvályhodné, kdyby souběžně s tím nevysílala privátní televize Nova seriály, v nichž je pití zcela normální a téměř žádná scéna se neobejde bez alkoholu. Premiérové díly i reprízy nekonečného seriálu Ulice se dokonce vysílají několikrát denně a veřejnoprávní spoty tak snadno zastíní.

Cílem aktuálních spotů v ČT je upozornit na rizika a škodlivost pití alkoholu, především u žen a dětí. Ač se tomu nechce věřit, v České republice začínají děti pít již od dvanácti let, často přímo ve své rodině. I další fakta jsou hrozivá. Téměř milion lidí spadá do kategorie rizikového pití, avšak jen málokdo si je to ochoten přiznat. Denně přitom konzumuje alkohol až 600 tisíc osob, z toho nejméně 100 tisíc nadměrně. V pití jsou Češi tradičními přeborníky, v současné době jsme v počtu vypitých litrů alkoholu druzí v Evropě a co týče dětí a mladistvých dokonce první! Nejhorší jsou ovšem dopady této závislosti, podílí se totiž na vzniku nebo rozvoji 250 různých chorob, některá onemocnění jsou přitom fatální, jako například nádory jater, slinivky břišní a prsou. Alkoholismus se tak již stal příčinou každého dvacátého úmrtí v naší zemi. Nezanedbatelný je též negativní dopad na vztahy v rodině a pracovišti, alkoholismus je velmi častou příčinou domácího násilí a v důsledku toho i rozvodů. Alarmující je rovněž kriminalita a dopravní nehodovost, způsobená pod vlivem alkoholu. Na video se můžete podívat ZDE. 

Mylná tolerance

Osvětová kampaň je proto velmi důležitá, tím spíše, že náklady státu na důsledky alkoholismu dosahují již neuvěřitelné částky kolem šedesáti miliard ročně. Navíc z různých průzkumů vyplývá, každý druhý Čech si rizika, spojená s pitím, nepřipouští nebo vůbec neuvědomuje. Drtivá většina dotázaných respondentů se mylně domnívá, že škodit zdraví mohou až více než tři piva či dokonce tři ´panáky´ tvrdého alkoholu denně. Určité množství alkoholu sice odborníci tolerují, avšak rozhodně by se alkohol neměl pít denně. Pro ženy navíc platí mnohem přísnější limity. Ministerstvo zdravotnictví proto kromě televizní kampaně připravuje i návrh zákona na regulaci reklamy, propagující alkoholické výrobky. Podle něj by měl být nabízen jako produkt bez přítomnosti lidí, kteří umocňují pohodovou atmosféru.

 

Opilecké zápletky

Jenže výrobci alkoholu ví, jak podobné zákony obejít. Příkladem je právě seriál Ulice, v němž jeho hrdinové pijí při každé příležitosti pod oblíbeným heslem, že důvod se vždy najde. Řada scén se odehrává přímo v restauracích, přičemž nechybí ani nejrůznější opilecké zápletky. Jejich častým aktérem je například bodrý zedník Miloš, jenž svým spoluhráčům dává najevo, že pít je normální, a často je k tomu nakonec zláká. V pozadí nezůstávají ani ženské postavy, smutným příkladem je seniorka Vilma a její kamarádky, rovněž vítající každou záminku, jak se společně napít. Ještě razantnější je reklama na sociálních sítích v podání různých celebrit. Ty se dokonce snaží svým fanouškům tvrdit, že je pití alkoholu zdraví prospěšné.

 

Vadí - nevadí?

Je ovšem docela možné, že se tzv. product placement na alkohol v televizních seriálech a filmech objevuje také z jiného důvodu. Podle výzkumů veřejného mínění totiž vadí více než polovině Čechů v televizi nejvíce přímá reklama na alkoholické nápoje. Proti skryté propagaci na něj v televizních seriálech ale nijak neprotestují. Možná by proto mělo ministerstvo zdravotnictví svoje spoty spíše nasměrovat do nich, aby nešlo o další vyhozené peníze.

Vložil: Adéla Hofmanová