Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát platí televizní kampaň proti alkoholu. Na nejsledovanějším kanále však teče proudem. V Česku je totiž stále normální pít

08.11.2019
Stát platí televizní kampaň proti alkoholu. Na nejsledovanějším kanále však teče proudem. V Česku je totiž stále normální pít

Foto: TV Nova

Popisek: Typická scéna z Ulice, rodinné setkání se neobejde bez vína… Na snímku vpravo matador této ´mýdlové opery´, jenž účinkuje v oblíbeném nekonečném seriálu od samého počátku před bratru 15 lety, Míla Pešek, v podání Rudolfa Hrušínského ml. se svou ženou Amálií (Dana Syslová). Zleva pak jeho sestra Marie (Jitka Smutná), která je v seriálu mnohem novější posilou. Uprostřed její dcera Blanka v podání Lindy Rybové…

Ministerstvo zdravotnictví nedávno spustilo (především na obrazovkách České televize) kampaň, nazvanou Nepít je normální. Bylo by to jistě chvályhodné, kdyby souběžně s tím nevysílala privátní televize Nova seriály, v nichž je pití zcela normální a téměř žádná scéna se neobejde bez alkoholu. Premiérové díly i reprízy nekonečného seriálu Ulice se dokonce vysílají několikrát denně a veřejnoprávní spoty tak snadno zastíní.

Cílem aktuálních spotů v ČT je upozornit na rizika a škodlivost pití alkoholu, především u žen a dětí. Ač se tomu nechce věřit, v České republice začínají děti pít již od dvanácti let, často přímo ve své rodině. I další fakta jsou hrozivá. Téměř milion lidí spadá do kategorie rizikového pití, avšak jen málokdo si je to ochoten přiznat. Denně přitom konzumuje alkohol až 600 tisíc osob, z toho nejméně 100 tisíc nadměrně. V pití jsou Češi tradičními přeborníky, v současné době jsme v počtu vypitých litrů alkoholu druzí v Evropě a co týče dětí a mladistvých dokonce první! Nejhorší jsou ovšem dopady této závislosti, podílí se totiž na vzniku nebo rozvoji 250 různých chorob, některá onemocnění jsou přitom fatální, jako například nádory jater, slinivky břišní a prsou. Alkoholismus se tak již stal příčinou každého dvacátého úmrtí v naší zemi. Nezanedbatelný je též negativní dopad na vztahy v rodině a pracovišti, alkoholismus je velmi častou příčinou domácího násilí a v důsledku toho i rozvodů. Alarmující je rovněž kriminalita a dopravní nehodovost, způsobená pod vlivem alkoholu. Na video se můžete podívat ZDE. 

Mylná tolerance

Osvětová kampaň je proto velmi důležitá, tím spíše, že náklady státu na důsledky alkoholismu dosahují již neuvěřitelné částky kolem šedesáti miliard ročně. Navíc z různých průzkumů vyplývá, každý druhý Čech si rizika, spojená s pitím, nepřipouští nebo vůbec neuvědomuje. Drtivá většina dotázaných respondentů se mylně domnívá, že škodit zdraví mohou až více než tři piva či dokonce tři ´panáky´ tvrdého alkoholu denně. Určité množství alkoholu sice odborníci tolerují, avšak rozhodně by se alkohol neměl pít denně. Pro ženy navíc platí mnohem přísnější limity. Ministerstvo zdravotnictví proto kromě televizní kampaně připravuje i návrh zákona na regulaci reklamy, propagující alkoholické výrobky. Podle něj by měl být nabízen jako produkt bez přítomnosti lidí, kteří umocňují pohodovou atmosféru.

 

Opilecké zápletky

Jenže výrobci alkoholu ví, jak podobné zákony obejít. Příkladem je právě seriál Ulice, v němž jeho hrdinové pijí při každé příležitosti pod oblíbeným heslem, že důvod se vždy najde. Řada scén se odehrává přímo v restauracích, přičemž nechybí ani nejrůznější opilecké zápletky. Jejich častým aktérem je například bodrý zedník Miloš, jenž svým spoluhráčům dává najevo, že pít je normální, a často je k tomu nakonec zláká. V pozadí nezůstávají ani ženské postavy, smutným příkladem je seniorka Vilma a její kamarádky, rovněž vítající každou záminku, jak se společně napít. Ještě razantnější je reklama na sociálních sítích v podání různých celebrit. Ty se dokonce snaží svým fanouškům tvrdit, že je pití alkoholu zdraví prospěšné.

 

Vadí - nevadí?

Je ovšem docela možné, že se tzv. product placement na alkohol v televizních seriálech a filmech objevuje také z jiného důvodu. Podle výzkumů veřejného mínění totiž vadí více než polovině Čechů v televizi nejvíce přímá reklama na alkoholické nápoje. Proti skryté propagaci na něj v televizních seriálech ale nijak neprotestují. Možná by proto mělo ministerstvo zdravotnictví svoje spoty spíše nasměrovat do nich, aby nešlo o další vyhozené peníze.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace