Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Gregar: Cháb? Po rychlém Google Search jsem zjistil, že zcela renomovaný novinář to asi nebude... Vaše dopisy

06.11.2019
Jan Gregar: Cháb? Po rychlém Google Search jsem zjistil, že zcela renomovaný novinář to asi nebude... Vaše dopisy

Foto: Facebook

Popisek: Kolektiv Festivalu svobody hledal na Facebooku dobrovolníky a své hledání ilustroval touto fotografií

Text našeho komentátora, kde se věnoval výběru řečníků na Koncertu pro budoucnost, se nesetkal u pořadatelů festivalu s kladným přijetím. Ba naopak. Náš komentátor se pozastavil nad tím, že celý koncert budou prolínat řečníci i moderátoři, kteří jsou zaměření proti prezidentovi republiky i proti předsedovi vlády. S čímž pořadatelé rozhodně nesouhlasili. Napsali ostrý dopis s titulkem 'Jak se připravuje „zprivatizovaná“ oslava sametové revoluce?' s tím, abychom jej publikovali. Činíme tak v sekci 'Vaše dopisy', u které vždy, jak je u nás zvykem, následuje odpověď redaktora, kterého se dopis týká. V tomto případě tedy Štěpána Chába.

„Blíží se 17. listopad, letos navíc 30 let od sametové revoluce. Protože jako každý rok se objevuje celá řada exkluzivních až skandálních článků, kdo koho platí, nebo kdo zařídí komu jaké vystoupení, rozhodli jsme se Vás oslovit přímo. Reagujeme tímto také na článek, který na tomto serveru vyšel s názvem ‘Zprivatizovaná Sametová revoluce a Česká televize za hranou. Komentář Štěpána Chába.‘

Mé jméno je Jan Gregar. Mám na starosti dramaturgii řečníků v rámci Koncertu pro budoucnost, jedné z akcí tradičně připomínající výročí 17. listopadu. Jako osoba zodpovědná za výběr řečníků jsem byl jemně řečeno v šoku, když se ke mně dostal článek pana Chába. Osobně ho sice neznám, ale po rychlém Google Search jsem zjistil, že zcela renomovaný novinář to asi nebude, čemuž i odpovídá obsah článku, na který reaguji. Nevěřím, že používání slov a spojení vyvrhel, maj držet hubu, už je v álejích nablito, apod. je součástí kvalitní novinářské práce. Ostatně o něčem napovídá i úroveň gramatických schopností autora, protože sametová revoluce, byť pro nás významná, se stejně jako druhá světová válka píše s malým s.

Jak to teda privatizujeme?

Koncert pro budoucnost jsme poprvé s naší organizací Nerudný fest uspořádali v roce 2016 (existujeme od 2008 a věnujeme se primárně kultuře a podpoře mladých českých umělců – máme na svědomí festivaly Mladí ladí jazz, Praha Žije Hudbou či Student Fest).

Každopádně k té dramaturgii řečníků. Píšu tyto řádky jako osoba, která řečníky už od začátku vybírá. Každý rok se v tomto směru radíme s celou řadou osobností i našich partnerů, protože vytvořit takový seznam je velká odpovědnost a poměrně složitá věc. Prostor je omezený, většinu času hrají skvělé kapely. Řečníky vybíráme i s ohledem na to, aby dodržovali charakter akce, tzn. zbytečně nerozdělovali, neútočili na konkrétní politiky, protože 17. listopad patří nám všem. Letos jsme se již od ledna věnovali diskuzi, kdo by měl vystoupit, jak vyvážit muže a ženy, pestrost řečníků ve vztahu k oblastem, které zastupují, a hlavně obsáhnout co nejvíce důležitých témat pro občanskou společnost. Nevím, jestli byl autorův záměr zkreslit pohled na vybraná jména, ale opomenout tolik skvělých osobností, to mi přijde až podivné. Letos jsme pozvali 18 řečníků a řečnic, více či méně známé. Škoda, že pan autor nějak (ne)úmyslně ignoruje většinu pozvaných řečníků, protože se mu tzv. nehodí do krámu. U kapel píše, že je teda vlastně nezná, posuďte sami rozhled autora.

Kdo vystoupí

Za kapely: Mig 21 | Tata Bojs | Buty | Vypsaná fiXa | Aneta Langerová | Vltava | Už jsme doma | Lenka Dusilová | Poletíme? | Bára Zmeková | Thom Artway | Circus Brothers | Skety

Za řečníky: Lída Rakušanová | Michael Žantovský | William Luers (US) | Šimon Pánek | Anna Hogenová | Jiří Přibáň | Václav Malý | Petr Pavel | Nora Fridrichová | Tomáš Halík | Jáchym Topol | Jan Kysela | Martin Mejstřík | Hynek Čermák | David Klimeš | Eva Dudová | Rosťa jr., Rosťa sr. a Šimon Novákovi | Lucie Smolková

Jak tlačíme soukromé zájmy – lekce první

Pokud chcete někoho pomluvit, řekněte, že ho platí tenhle a že mu diktuje tohle. Nepotřebujete na to důkaz, stačí spekulace. Proto bych rád zareagoval na nesmyslné tvrzení autora, že nám diktuje pan Luděk Sekyra, kdo u nás vystoupí. Pro Vaši informaci, drazí čtenáři, nadace Sekyra Foundation je jedním z našich podporovatelů, a to ani ne ten největší. Řečníky neovlivňuje jakýkoli náš donor nebo přispěvatel. Rozhodně si ale nemyslete, že z jiných stran nemusíme odolávat různým jiným tlakům, ale to už jsme si zvykli a takovým tlakům neustupujeme.

Dle autora článku jsou „dosazení“ řečníci pánové Přibáň, Halík a Žantovský, kteří jsou mimo jiné členové správní rady nadace Sekyra Foundation (což je jeden z našich podporovatelů). Abych Vám to dal do kontextu, profesora Halíka jsme zvali zcela poprvé již v roce 2016 (tenkrát mezi partnery nadace Sekyra Foundation ani nebyla) a pana profesora zveme každý rok. Jedná se totiž o jednu z největších českých duchovních osobností, jež je známá napříč světem. Duchovní, který byl v době komunistického režimu tajně vysvěcen v Německu, hovořil na Letné v roce 1989 a z nedávné historie obdržel jako první Čech Templetonovu cenu pro významné mezinárodní osobnosti. Michael Žantovský patřil také ke klíčovým osobnostem roku 1989, byl tiskovým mluvčím Občanského fóra, posléze i tiskovým mluvčím Václava Havla, dlouholetým diplomatem ve službách České republiky. Dnes jako ředitel Knihovny Václava Havla a jeho blízký spolupracovník promluví i v rámci připomenutí odkazu Václava Havla. Poprvé v historii Koncertu pro budoucnost vystoupí profesor Jiří Přibáň, který působí již desetiletí na prestižní Cardiff Law School, a já osobně jsem rád, že přijal naše pozvání.

Začínáme 17. listopadu v 16:30 na Václavském náměstí, součástí bude i velký videomapping na budovu Národního muzea. Nenechte se znechutit a přijďte oslavit sametovou revoluci do ulic!“

 

S velkým zájmem jsem se podíval na video, kde pan Gregar při loňském výročí 17. listopadu říkal na Václavském náměstí, cituji: „Rozšiřme debatu od rodinných obědů, hospodských stolů či těchto náměstí a pojďme rozdmýchat občanskou diskusi.“ ZDE Snad jsem pochopil dobře, že diskusi může vést i člověk, který se neetabloval v největších mediálních domech, i ten může vnést téma do debaty. Rád jsem tak v dobré víře udělal. Želbohu jsem se nesetkal s velkým úspěchem. Chápu, že člověkem, který nezastává vlivné místo a jeho mediální dosah je svým způsobem mizivý, nemá vlastně cenu se příliš zabývat. Rozumím tomu, vždyť jsem vlastně bezvýznamný. Rozhodně pro oslavy znovunabytí svobody 17. listopadu 1989. Jen mě tak napadá, a že se vracím hloupě k mému původnímu textu, že právě to je ten nedostatek celé akce Koncertu pro budoucnost, kdy na Václavském náměstí nebude vlastně nikdo, kdo by reprezentoval právě takového člověka, jakým jsem já, člověka, který nedostává psotník při vyslovení jmen jako Zeman, Babiš, Okamura, nebo třeba v poslední době Klaus.

Výběr osobností

Vím, Tomáš Halík dostal Templetonovu cenu, Michael Žantovský se stal porevoluční šedou eminencí a Jiří Přibáň učil ve škole v USA. Ale mohu-li poznámku, výše zmíněné tři pány jsem pouze zmínil jako zastánce té jedné pravdy, kterou názorově reprezentuje třeba právě Knihovna Václava Havla. Vypsal jsem více řečníků. Ale naprosto jsem si v textu nestěžoval na to, že jsou to lidé, kteří v životě něco dokázali… etablovali se na těch správných místech, v té správné době, u těch správných lidí a s těmi správnými názory. Jen jsem poznamenal, že všichni jsou zastánci té jedné pravdy. U tohoto jsem měl jednu výhradu, možná hloupou, ale v rámci diskuse je snad někdy možné utrousit i hloupou výhradu. Možná ne, nevím, v Praze nežiju. Oslava 17. listopadu tak vlastně proběhne pod diktátem jednoho světonázoru, s kterým ne každý souhlasí (výsledky voleb to jasně ukazují, ty prezidentské dokonce ukazují, že více než polovina voličů by svůj souhlas s takovouto formou oslavy 17. listopadu nejspíš nedala).

Jsem nadšen, ale...

Ještě teď jsem plný nadšení z toho, jak Jan Gregar vyzývá občany k diskusi. Tak to má být. Diskutujme. Ale ne prosím jen ti, co spolu souhlasí. Diskuse mezi Tomášem Halíkem a Jiřím Přibáněm by byla jistě podnětná a dechberoucí, ale přišlo-li by na přetřes téma porevolučního vývoje České republiky, zjistili bychom, že spolu ti dva páni souhlasí téměř ve všem a jejich diskuse nás ve výsledku nikam neposouvá. Kdybychom takto posadili k diskusi všechny řečníky Koncertu pro budoucnost, dočkali bychom se stejného výsledku. Soulad názorů, jedna pravda, jeden pohled na věc = stagnace. Možná mi skutečně chybí ta zkušenost velkých mediálních domů, vlivných známých a nesplatitelné hypotéky v Praze, ale já v tom prostě diskusi nevidím. Stejně, jako v tom nevidím nestrannost a nadstranickost, kterou Festival svobody ve svých materiálech slibuje. Jen tak namátkou – proč není ve výčtu řečníků třeba nikdo z Institutu Václava Klause? I lidé kolem něho byli hlavními postavami revoluce. I oni mají co říct. A rozhodně jsou v politickém smýšlení voličů zastoupeni více, než mnozí jiní, kteří na Václaváku svou řeč pronesou.

Nevzpomínám na normalizaci s nostalgií

Nemám snahu vyvracet smysl Festivalu svobody, ani já s nostalgií nevzpomínám na normalizaci a vím, že 17. listopad rozhodně stojí za to oslavit. Jen ne takto. Přijde mi, že jsou pak celé oslavy zkalené tím, že v nich chybí onen duch svobody a demokracie. Protože v demokracii a svobodě má být prostor i pro názory, které mi nevyhovují. Stejně, jako pro ty, které nevyhovují pořadatelům Festivalu svobody. Vím (i podle odpovědi pana Gregara), že můj názor je pro pořadatele festivalu zanedbatelný až marginální, jen nevím, jestli je moudré ho ignorovat. Není to totiž jen můj názor. Z toho, a jedině z toho, usuzuji, že si pořadatelé festivalu zprivatizovali 17. listopad jako svůj svátek. Rád budu slavit svobodu, rád bych ji slavil i s pořadateli festivalu, ale ne pouze po jejich.

Omyl - záměna webů

Co se týká estébáka Sekyry, který podpořil Festival svobody, to je trochu vedle. Tuto kartu vytáhl server Info.cz ZDE. Já ne, já si jen stěžoval na nevyváženost a nadržování té jediné názorové straně v diskusi. To se pan Gregar trochu zmýlil. Ale to je v pořádku, já také hloupě psal sametovou revoluci s velkým ‘S‘. Mýlit se můžeme, horší je, když se za to začneme urážet.

Česká televize

Jen ještě poznámka. Pan Gregar se ve své odpovědi vůbec nezabýval druhým úhelným kamenem mého původního textu. Tím byla kritika toho, že do Festivalu svobody jsou zapojeny dvě moderátorky České televize (jedna jako řečnice, druhá jako moderátorka celého festivalu), což by mělo být podle kodexu ČT i z morálního hlediska nepřípustné...

První nás s výhradami a žádostí o poskytnutí prostoru pro reakci oslovil Petr Meškán, který dělá festivalu PR. Zde je původní e-mail Petra Meškána: „Právě jsem dočetl komentář Štěpána Chába o akcích Festivalu svobody. Rád bych vás požádal o možnost vyvážení tohoto v podstatě hanlivého komentáře. Ctím autorovu nezávislost a svobodnou možnost se vyjádřit. Mrzí mě ovšem, že jeho komentáře je výrazně zaměřený proti jednotlivým aktérům a celkově proti aktivitám Festivalu svobody, jehož členové si zakládají na nadstranickosti a jsou součástí občanských iniciativ bez politických přesahů. Prosím tedy tímto o možnost se vůči tomuto komentáři vyjádřit ve stejném rozsahu, jaký dostal text Štěpána Chába."

A jaké překvapení, Petr Meškán také dělá pro Českou televizi, pro změnu kulturního redaktora ZDE. Třetí zaměstnanec České televize. Petr Meškán ovšem sedí v řadách pořadatelů festivalu.

Poděkování

Tímto chci ještě na závěr Janu Gregarovi poděkovat za to, že se s takovým zápalem vrhl do spolupořádání oslav 17. listopadu. Je skutečně co slavit. Jen by to chtělo trochu širší záběr. Přenos koncertu budu sledovat. S poznámkovým blokem po ruce.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace