Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S útrapami stáří se vyrovnat nedokázala. Nejprve léčila neduhy alkoholem, pak úplně rezignovala. Tajnosti slavných

01.11.2019
S útrapami stáří se vyrovnat nedokázala. Nejprve léčila neduhy alkoholem, pak úplně rezignovala. Tajnosti slavných

Foto: repro/archiv ČT/Přiba Mrázová

Popisek: Jana Drbohlavová v televizní inscenaci stejnojmenné hry Williama Shakespeara Dva šlechtici z Verony

Před kamerou stanula více než dvěstěkrát, patřila ke slavné herecké generaci, která vytvářela historii Městských divadel pražských. Diváci si ji ale budou navždy pamatovat především jako ‘zubatou‘ učitelku Peškovou z Dívky na koštěti.

„Hlodejte si, soudružko učitelko, hlodejte!“ Vzpomínáte na tuhle nesmrtelnou hlášku z legendární ‘čarodějnické komedie‘ Václava Vorlíčka Dívka na koštěti? Neodolatelné králičí zoubky tehdy rekvizitáři sehnali pro krásnou Janu Drbohlavovou. A půvabná herečka, která mimořádně zářila na jevištích pražských divadel v hudebních komediích, se náhle dočkala nečekané popularity. „Vidíte, co takové zuby dokážou? Koho by tehdy napadlo, že vstoupí do povědomí lidí?“ komentovala před lety jednu z řadových postav slavného filmu, která bezesporu zastínila všechny ostatní.

S Františkem Smolíkem v roce 1960 na jevišti Národního divadla, v Molièrově poslední hře Zdravý nemocný

S Františkem Smolíkem v roce 1960 na jevišti Národního divadla, v Molièrově poslední hře Zdravý nemocný
(foto – repro/vis.idu.cz/Jaromír Svoboda)

Nic jiného než divadlo

Při výčtu jejích příbuzných, kteří se nějakým způsobem zapsali do české kultury a historie, nelze než smeknout. Bývalá manželka herce Ladislava Županiče, dcera významného českého fotografa Karla Drbohlava a matka uznávaného historika Jana Županiče se narodila 22. listopadu 1940 v Praze. Díky tatínkovi, který se specializoval na divadelní fotografii, měla odmalička k divadlu velmi blízko, a tak nikoho ani nepřekvapilo, když si herectví zvolila za svůj celoživotní úděl. Úspěšně složila přijímací zkoušky na DAMU, kde patřila do slavného ročníku profesora Miloše Nedbala. Již během studia hostovala dokonce na jevišti naší nejvýznamnější scény, pražského Národního divadla, a brzy také bylo všem jasné, že mají před sebou mimořádný a výrazný komediální talent.

Začínala v operetě

Po absolutoriu začínala v nuselské operetě rolí Sladké Irmy a odvedla tak skvělý výkon, že jí bylo vzápětí nabídnuto stálé angažmá. Po pouhém roce ale přijala nabídku Oty Ornesta do Městských divadel pražských, kde pak působila půl století. Dívčí půvab a komediální talent ji předurčily především pro žánr veselohry, který nejlépe vyhovoval její představě o herecké profesi. „Mám ráda ohlas diváka, kterému něco sděluji nebo kterého něčím potěším. Herci jsou tady pro publikum,“ říkávala. Současně natáčela pro film i televizi, kde vytvořila hruba dvě stovky rolí. Do povědomí diváků se ale navždy zapsala především jako soudružka učitelka Pešková ve Vorlíčkově nesmrtelné ‘Saxaně‘. Léta také spolupracovala i s dabingem. V šedesátých letech svůj hlas propůjčila indiánské dívce Nšo-či v sérii o Vinnetouovi, později k nám jejím hlasem promlouvala například profesorka McGonagallová ve slavné čarodějnické sérii o Harry Potterovi.

Soudružka učitelka Pešková ve slavné pohádkové komedii režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti

Soudružka učitelka Pešková ve slavné pohádkové komedii režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti
(foto – repro/youtube.com)

Ideální exmanželé

S Ladislavem Županičem sice byli manželé pouhých pět let, jako přátelé si ale rozuměli a vycházeli spolu přímo nadstandardně. Dokonce jim nepůsobilo ani potíže hrát manželský pár. Před kamerou se takhle sešli například v legendárním seriálu Arabela jako manželé Hermannovi. „Jana mi dokonce na společné scény půjčovala snubní prstýnek, který jsem nosil, když jsme byli manželé,“ přiznal po letech pobaveně Županič Blesku. V roce 2007 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství a před kamerou stanula naposledy v roce 2012 v komedii podle scénáře Tomáše Magnuska Školní výlet, už tenkrát ale chodila o holi, protože ji stále víc trápily bolesti kyčelních kloubů.

Nevítané stěhování

Její stav se rychle horšil, postupně ztrácela nejen síly, ale také dobrou náladu. S nepřízní osudu se zkrátka nedokázala vyrovnat. Uzavřela se do sebe, nezajímalo ji, co si oblékne, nebrala telefony… Nakonec vzdala i dabing. Před čtyřmi lety prodělala mozkovou mrtvici, po níž se její zdravotní stav velmi zhoršil. Špatně chodila, už se nedokázala o sebe sama postarat a zaměstnaný syn celodenní péči o ni časově nezvládal. Nakonec souhlasila, že se přestěhuje do domu s pečovatelskou službou Slunečnice v pražských Bohnicích, i když se jí ani trochu nechtělo. Nové prostředí, nová pravidla, noví lidé… S takovou radikální životní změnou se nedokázala psychicky vyrovnat.

Jako Carmen Caravellová v roce 2009 v dramatizaci slavného humoristického románu Leonarda Q. Rosse Pan Kaplan má třídu rád 

Jako Carmen Caravellová v roce 2009 v dramatizaci slavného humoristického románu Leonarda Q. Rosse Pan Kaplan má třídu rád
(foto – repro/mestskadivadlaprazska.cz)

Sama mezi lidmi

Kdysi krásná a energií nabitá dáma se najednou cítila uprostřed lidí čím dál tím více sama. „Nedalo se to v tom domově vydržet, tak jsem se občas napila,“ přiznala před třemi lety deníku Aha! Problém prý spočíval v tom, že po pár skleničkách začala být i vůči personálu tak nesnesitelná, že se nakonec rozhodli její stále častější koketování s alkoholem řešit a byla převezena na léčení do bohnické psychiatrické léčebny. „Ona se totiž taky nenormálně chovala a s napitím to bylo ještě horší. Na personál byla protivná. Změnila se nám ta Janička,“ konstatoval tehdy její kolega, herec Jan Skopeček, který žije ve stejném domově. „Jana pila, tak se nemůže divit, že ji foukli k bláznům.“ S alkoholem se sice nakonec vypořádat dokázala, chůze jí ale působila stále větší obtíže a v posledních měsících už se neobešla bez chodítka.

Rozhodla se odejít

Počátkem letošního léta jakoby najednou rezignovala na život i celý svět. Přestávala jíst, doslova se ztrácela před očima, a tak ji syn okamžitě nechal převézt do Nemocnice pod Petřínem. „Ládovali ji tam kapačkami a snažili se ji alespoň trochu rozpohybovat,“ prozradil exmanžel Županič. Veškerá snaha ale byla marná, chodit už nezačala. A její stav se dál horšil. „Začaly jí už vypovídat službu životní funkce, její organismus už byl moc slabý. Byl jsem za ní ve Slunečnici před týdnem a to už jen ležela, nehýbala se, a když se pokusila promluvit, nebylo jí už vůbec rozumět. Říkal jsem si, jestli mě vůbec poznává. Myslím ale, že ještě trochu vnímala,“ svěřil se Županič médiím. Poslední tři dny strávila v Nemocnici pod Petřínem, to už ale prý okolní svět vůbec nevnímala. Jedinečná herečka a komička Jana Drbohlavová zemřela ve spánku v noci z 28. na 29. října 2019. Poslední rozloučení se uskuteční příští středu v úzkém rodinném kruhu v pražských Strašnicích a odpočívat bude na hřbitově v Úvalech, kde žije její syn.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace