Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zprivatizovaná Sametová revoluce a Česká televize za hranou. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.11.2019
Zprivatizovaná Sametová revoluce a Česká televize za hranou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Nořina běžná činnost, Andrej Babiš v pozadí

Tak 17. listopadu nás čeká údernický Koncert pro budoucnost. Budou proneseny důležité proslovy, v kterých řečníci odpřisáhnou svou věrnost svobodě a demokracii, zatímco my, skřeti a vesničtí burani, budeme doma bezmocně osnovat plány na připojení se k Sovětskému… ééé k Rusku a mlátit u toho figurínu imigranta.

Věrnost svobodě a demokracii přijde odpřisáhnout zpoza řečnického pultíku i takový vyvrhel proti svobodě slova, jakým je Šimon Pánek, šéf neziskovky Člověk v tísni, kterážto si pod hastagem #jsmetu osobuje právo na umlčování lidí na sociálních sítích, kteří si myslí něco jiného, než Šimon Pánek. Což, pravda, nezní moc svobodně, ale v očích Šimona Pánka je to naprosto v pořádku… protože bojuje proti nenávisti. Že u toho likviduje i opozici je jen příjemným bonusem. How dare you. Za tohle snad Havel umíral?

Nenávist jako pojítko

David Klimeš, Jiří Přibáň, Jan Kysela, Jáchym Topol, Michael Žantovský, Martin Mejstřík, Tomáš Halík. Ti všichni vstoupí před řečnický pultík a budou deklarovat svou věrnost. Přitom je zajímavé, že jejich sjednocujícím ukazatelem je nenávist k Zemanovi a Babišovi. Je to oslava Sametové revoluce? Ono to tak trochu vypadá, že nikdo jiný nemá přístup. Že je to oslava jen pro kruhy, které se dost hlasitě přihlásily k odkazu Václava Havla a k nenávisti k Zemanovi a Babišovi. Ostatní jsou popel. A hudební doprovod? Žel bohu neznám všechny, ale ty, které znám, svou nenávist k Zemanovi a Babišovi deklarovali stejně hlasitě, jako jejich předřečníci, kteří ve své věrnosti pojedou za pultíkem v projevech a capella.

Zprivatizováno pro budoucí generace

Nedá mi to a dovolím si podotknout, že Sametová revoluce je braná s povděkem i z opačné strany barikády. Jen málokdo by se rád vrátil do normalizace. A přesto volili jak Zemana, tak i Babiše. Nebo třeba Okamuru. Což je to, co jsme si vycinkali a za co vlastně ten zatrolený Havel umíral. Abychom si tu mohli dávat do skonání věků hezky po demokraticku přes držku. Tak proč nebude na Václaváku zastoupena i druhá strana barikády? Demokracie pro všechny, nikoliv jen pro úzkou skupinu dostatečně nahlas deklarujících a politicky se vymezujících.

Čété

Záměrně jsem ve výčtu řečníků neuvedl Noru Fridrichovou, která jde vystoupit před obecenstvo jako zástupkyně nestranné České televize. Té televize, která má svůj kodex, jenž zavazuje zaměstnance, obzvláště ty mediálně na výsluní, aby drželi hubu, co se týká jejich politického smýšlení. Tak co proboha bude dělat na té antibabišovské a antizemanovské sešlosti? Není to přes čáru? Veřejně vystupovat na demonstraci, a ne, jinak tomu říkat nejde, která je zaměřená proti vládnoucím politikům a tedy proti části společnosti, která je do vlády delegovala svými hlasy?

Třešnička Tvarůžková

Celou show budou navíc moderovat Jindřich Šídlo a Zuzana Tvarůžková. Jindřich Šídlo tak zběsile nenávidí Zemana a Babiše, až si na tom založil svou glosátorskou kariéru v televizi Seznam. A Zuzana Tvarůžková? Další moderátorka České televize, která bude naprosto nestranně a neveřejně nenávidět s ním a všemi, které povede špalírem moderátorské vaty k řečnickému pultíku. A pak, to bude obzvláštní čurina, celý další rok budou chodit zmínění řečníci do České televize před tvář Nory Fridrichové a Zuzany Tvarůžkové a nadávat na skřety a vesnické burany, že rozdělili svou existencí společnost. No, máme to ale v álejích nablito… a to ještě ani neproběhl slibovaný mejdan.

 

Vložil: Štěpán Cháb