Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podívaná to byla velmi napínavá, ale mnoha lidem se z ní udělalo nevolno. Bylo to na Řád TGM za ironii

31.10.2019
Podívaná to byla velmi napínavá, ale mnoha lidem se z ní udělalo nevolno. Bylo to na Řád TGM za ironii

Foto: Facebook

Popisek: Prezident pronášel projev raději vsedě

Víc než milion televizních diváků se rozhodlo, že namísto dalšího detektivního seriálu dá v pondělí večer přednost přímému přenosu z Pražského hradu, kde byla udělována státní vyznamenání. Podívaná to byla přinejmenším stejně napínavá jako kriminálka, ve stejnou dobu vysílaná televizí Nova. Mnoho diváků totiž zajímalo, v jakém stavu se nachází hlava státu po údajném rekondičním pobytu, s kým si vyřídí účty a které z osobností, co ho věrně hladí po srsti, tentokrát vyznamená.

Mnozí lidé, co stále ještě věří tomu, že u nás přece jenom jednou zvítězí pravda a láska, definitivně ztratilo iluze. Se znechucením sledovali jak v roce, v němž si připomínáme třicáté výročí sametové revoluce a konec zločinného komunistického režimu, zasedli mezi vyvolené hosty slavnostního ceremoniálu nejen mnozí bývalí i současní komunisté, spolupracovníci StB, ale dokonce i politici a funkcionáři podezřelí z nejrůznějších podvodů. Někteří z nich přímo v první řadě! Zabrali místa těm, kteří se nebojí říkat pravdu, kteří boji za svobodu obětovali svoje zdraví, kariéru, rodinu, a v některých případech i svoje životy. Vrcholem naprostého cynismu pak byl fakt, že vysoké státní vyznamenání získali i dva bývalí agenti státní bezpečnosti, přičemž jeden z nich byl podle dostupných dokumentů i tzv. dvojitým agentem. Podle zákona má být přitom státní vyznamenání uděleno jednotlivcům za jejich vynikající zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti (!) nebo výsledky práce, úsilí o obranu vlasti a jiné výjimečné činy. 

Urážka hrdinů?

Názory tisíců občanů na sociálních sítích jsou důkazem, že mnoho z nich seznam vyznamenaných osob šokoval nebo znechutil. Někteří se pohoršovali nad tím, že na Pražském hradě, kde vlaje standarta s nápisem Pravda vítězí, kázal o morálce prezident, přistižený při lži, i jeho kancléř, čelící podezření z dotačních podvodů. „Udělalo se mi nevolno,“ přiznal se jeden z nich. Nejvíce kritických reakcí však vyvolalo udělení Řádu bílého lva bývalému prezidentovi Václavu Klausovi. „Jak mohl Klaus dostat Bílého lva? Že se provedla transformace, je zásluha tisíců podnikavých a pracovitých lidí, kteří se dokázali prosadit díky tomu, že tento děd vševěd a egoman tu stvořil obrtunel pro skupinky bývalých komunistů nebo jejich dětí. To je urážka hrdinů, kteří tento řád nosí,“ rozhořčil se například Petr. A další se zamýšleli, zda Klaus dostal metál za osvobození podvodníků pomocí abolice nebo za rozdávání majetku v kupónové privatizaci. Je opravdu zajímavé, že se Václava Klause, na rozdíl od prezidenta Zemana, jemuž jeho voliči stále fandí, téměř nikdo nezastal.

 

Nedůstojná událost

Velmi tvrdým komentářem reagoval na letošní udělování státních vyznamenání Martin Fendrych. Ten se domnívá, že vplouváme do období Zemanovy normalizace, kdy je leccos, co bylo dříve nemyslitelné, jakoby normální. Podle něj je Řád bílého lva pro Václava Klause plivanec směrem k 30. výročí sametové revoluce. Nakonec se zamýšlí nad prezidentovým přáním, aby naše země nebyla zemí nenávisti. „Zní to krásně. Jen není jasné, jak rozumět přání nebýt zemí nenávisti, když prezident osobně nenávist až za hrob symbolizuje?“ ptá se Martin Fendrych na Aktuálně.cz.

 

Nebývalé kritický je i známý komentátor deníku Blesk. Petr Holec se v rozhovoru pro server Info.cz přiznal, že při sledování prezidenta Miloše Zemana mu bylo smutno. „Pro mě to byla nedůstojná událost.“ Zmínil přitom špatný prezidentův stav i sporná vyznamenání. „Prezidentův tělesný i mentální stav už je na pováženou,“ nechal se slyšet otevřeně. A vyslovil i překvapivý názor, že kancléř Mynář musel za prezidenta dokončit projev. Prezidentovu zmínku o nenávisti glosoval slovy: „Tohle je na Řád Tomáše G. Masaryka za ironii.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace