Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od 21. srpna 1968 zastřelili sovětští vojáci 137 lidí. Podle komunistického poslance to byly jen oběti autonehody. Přečetli jsme

26.10.2019
Od 21. srpna 1968 zastřelili sovětští vojáci 137 lidí. Podle komunistického poslance to byly jen oběti autonehody. Přečetli jsme

Foto: ČT

Popisek: Okupaci 21. srpna 1968 si teď budeme připomínat jako významný den

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič pro Český rozhlas v rozhovoru vyjádřil své přesvědčení, že okupace v srpnu 1968 nebyla okupace, ale že to jen nebyl správný moment. Zároveň u toho tvrdil, že oběti na životech civilistů, které okupaci ‘spřátelených vojsk‘ následovaly, byly jen obětmi dopravních nehod...

„Každého promarněného života je třeba litovat a mít ho v úctě. Já bych ale poprvé řekl, že základní premisa z našeho pohledu je, že se nejednalo o okupaci. Byl to tragický moment, nebyl správný… ale taky nijak nebyla odzbrojena československá armáda nebo likvidována státní moc, jak tomu bylo v případě okupace nacistickým Německem,“ řekl Grospič v rozhovoru. Poslanecká sněmovna v uplynulém týdnu schválila, že se 21. srpen stane významným dnem naší republiky, kdy si budeme připomínat vpád armád Varšavské smlouvy, který u nás nastartoval období normalizace a upevňování vlády jedné strany.

Oběti? Jen dopravní nehody

„Vedení tehdejší KSČ v čele s Alexandrem Dubčekem danou situaci nezvládlo. A oběti? To byly vesměs oběti dopravních nehod. Myslím, že si zaslouží vyjádřit úctu, ale nebyly to oběti žádných aktivních ozbrojených bojů, to je třeba říci,“ prohlásil Grospič.

Na to konto reagoval poslanec ODS Pavel Žáček: „Komunisté jsou hluboko ve stranické minulosti, protože i reformní část KSČ to tehdy jako okupaci posoudila. Za porušení mezinárodního práva, jako akt, který byl naprosto neoprávněný a který žádný československý orgán ani žádný stranický orgán nevyvolal a ani neschválil. To je urážka všech obětí, a to od srpna 1968 až do června 1991. Jsou tam oběti zabité střelnou zbraní a těch zavražděných bylo daleko víc. Nejen při přejezdu a průchodu zejména sovětských vojsk, ale i když někteří vojáci se zbraní v ruce dezertovali a stříleli na československé občany. Sovětská armáda s komunistickými bezpečnostními orgány na ně pak pořádaly hony. Nebo skoro každý velký výjezd obrněných vozidel z míst, kde až do roku 1991 (Sověti) byli, znamenal, že taky tank projel rodinným domem a zajel půlku rodiny včetně malých dětí.“

Co na to místopředseda KSČM Stanislav Grospič? „Žáček trpí hlubokým, úzkým a vypjatým antikomunismem, který rozděluje naši společnost… Taky Ústav pro studium totalitních režimů je pro mě naprosto nepřijatelná, vysoce tendenční instituce.“

Zdá se, že legenda o studeném ohni v KSČM stále žije. Oběti okupace nebyly, byly to jen oběti dopravních nehod, které se čirou náhodou ochomýtali na tom nesprávném místě. Krátký výčet dopravních nehod: Miroslav Beránek – zastřelen sovětským vojákem, Josef Bulík – rozdrcen pod pásem tanku, kdy ten převálcoval trafiku, v které muž prodával, Vladimír Hnulík – zastřelen u budovy rozhlasu, nalezen s utrženou rukou, Marie Charousková – zastřelena sovětskými okupanty při přecházení po přechodu pro chodce, Jan Jenšovský – zastřelen v noci 21. srpna sovětským vojákem, Milan Lamper – zastřelen u budovy rozhlasu, Jindřich Krahulec – zastřelen při jízdě do práce sovětským vojákem, Karel Němec a Karel Parišek – oba zastřeleni bezdůvodně sovětským vojákem, Bedřich Řepa – zastřelen sovětským vojákem. Bezprostředních obětí 21. srpna 1968 je samozřejmě daleko víc; Celkem si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných, uvádí ÚSTR. Jen Stanislav Grospič prostě tvrdí, že to byly oběti dopravních nehod. Nejsem si vědom toho, že by se v tehdejší době jezdilo místo aut na samopalech.

Ale co je hlavní, okupace zahájila éru normalizace, kriminálů plných lidí, kteří jen nesouhlasili a nechtěli se podílet na chodu společnosti, kde vládla jedna strana. Celá okupace byla zahájením dvacetiletého znásilňování naší republiky. Což bylo podle Stanislava Grospiče nejspíš fajn epocha našich dějin. Nebyla. Patří k těm nejčernějším.

+

Zaplať Pánbu a všichni svatí, že KSČM je před vypadnutím z parlamentu.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb