Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soudruzi ho strkali na výsluní, měl se stát idolem a vzorem. Jenže národ z něj měl srandu. Tajnosti slavných

25.10.2019
Soudruzi ho strkali na výsluní, měl se stát idolem a vzorem. Jenže národ z něj měl srandu. Tajnosti slavných

Foto: repro/youtube.com

Popisek: Pavel Liška

AUDIO/VIDEO Byl označován za zpívajícího vyslance socialistického přátelství a díky tomu projel nejen křížem krážem Sovětský svaz, ale také pořádný kus světa. Pak za svou ‘slávu‘ sklidil odsouzení veřejnosti, a navíc si na něj krutě došlápl i osud.

Za socialismu vděčili někteří umělci za úspěch svému kumštu, jiní zase vládnoucí straně a vládě. K těm druhým se řadil Pavel Liška, nejkřiklavější příklad takzvané socialistické hvězdy sedmdesátých a osmdesátých let. Při zpěvu skladeb o zářivé budoucnosti, především z dílny sovětských autorů, přímo sršel optimismem, zažil období nebývalé slávy, stovky nabitých koncertů a miliony prodaných desek, především v zemích Sovětského svazu. A pak se celý jeho ‘umělecký‘ svět rázem navždy zhroutil jako domeček z karet.

To byl žert:

Kluk z Tatrovky

Narodil se 31. července 1941 v Praze a zpíval už od dětství i díky dědečkovi, herci Janu Liškovi, a otci, zpěvákovi kvarteta Nezbední bakaláři. Po škole se vyučil ve smíchovské Tatrovce univerzálním soustružníkem pro laboratorní přístroje a později ještě odmaturoval na dopravní průmyslovce. Po dvouleté základní vojenské službě udělal konkurz do divadélka Paradox, ze kterého odešel zpívat do populárního baru Alhambra. Z něj poté přešel do skupiny Karla Dudy, a pak působil v řadě skupin. „Do Sovětského vztahu jsem jel poprvé zpívat v roce 1967 na setkání mládeže ČSSR a SSSR. O dva roky později jsem dostal nabídku od Richarda Adama, abych s ním odjel do Ruska na turné a dělal mu předskokana. Až po návratu domů jsem se dozvěděl, že jsme byli jedni z prvních československých umělců, kteří vyjeli do Ruska po okupaci naší země jejich armádou,“ zavzpomínal před lety v jednom rozhovoru.

Odešla jsi s létem:

Do ‘svazu‘ jezdil rád

V roce 1973 nabídl spolupráci dívčímu vokálnímu triu Jezinky Bobiny Ulrichové. S Jezinkami zažil období své největší slávy, projel křížem krážem skoro všechny země Sovětského svazu, ale také Kubu, Vietnam, Laos, Mongolsko, Sýrii, Řecko a řadu dalších zemí. „Do tehdejšího Sovětského svazu jsem jezdíval rád a na rozdíl od některých kolegů, které jsem tam střídával, mi to nikdy nevypadlo z paměti,“ nechal se například kdysi slyšet v článku, který o něm vyšel v týdeníku Květy. V roce 1984 se podruhé oženil právě s Bobinou a v roce 1991 se jim narodil syn Pavel. To už ale jeho někdejší ‘slávě‘ definitivně odzvonilo. Na bývalou socialistickou hvězdu už po listopadu 1989 nikdo nebyl zvědavý, a pokud na jeho dřívější výkony snad došla řeč, zpravidla byly provázeny posměchem.

Půjdu cestou
(s manželkou Bobinou Ulrichovou):

Zachránila ho restituce

Během kariéry mu vyšla celá řada singlů a první album mu vydala v roce 1971 v Rusku tamní firma Melodia. O rok později vyšly u nás Písničky pro každý den, poté Navždy chci s písní žít, Třicátý máj už rozkvétá a jeho poslední album Báječný víkend spatřilo světlo světa v roce 1979. V novém showbyznysu už ale neměl sebemenší šanci, a tak logicky pověsil zpívání na hřebík a začal se věnovat podnikání. Situaci manželů, kteří byli v minulém režimu postrkováni vpřed jako vzory moderní socialistické kultury, nakonec vyřešila restituce. „Bobina zdědila po mámě činžovní dům na Smíchově a zřídili jsme si v něm denní bar,“ prozradil kdysi Liška v jednom rozhovoru s tím, že později si v domě zřídili ještě kosmetický a kadeřnický salon.

Já se toulám:

Invalidní důchodce

V roce 1995 si na něj došlápl osud. Postihla ho mozková příhoda, ochrnul na levou polovinu těla a přišel o hlasivky. Rázem z něj byl invalidní důchodce, upoutaný na invalidní vozík a odkázaný na péči druhých. A s šestitisícovým důchodem mu moc do zpěvu nebylo. Nakonec díky rehabilitacím a oddané péči manželky Bobiny začal opět chodit, finanční situaci rodiny zachraňoval smíchovský činžák, takže syn nakonec mohl vystudovat v zahraničí a hrát závodně tenis. Jen tomu novému světu Pavel nějak nemohl přijít na chuť. „Je mi smutno, proč jsou lidé na sebe dneska tak zlí,“ posteskl si jednou médiím na oslavě narozenin Miroslava Štěpána, bývalého člena ÚV KSČ, vedoucího tajemníka Městského výboru KSČ v Praze a velitele pražských Lidových milicí.

Báječný víkend:

Konečně cédéčko

V době své slávy mu vycházely písničky ještě na vinylových deskách a od vydání posledního alba si musel počkat déle než tři desetiletí, než konečně držel v ruce své první cédéčko Báječný víkend. V roce 2011 ho vydalo Hudební vydavatelství Producentské centrum Františka Rychtaříka a nabídlo na něm dvacet Liškových největších hitů z let 1971 až 1979, od titulního Báječného víkendu přes Ty nejsi typ na dlouhou pouť, Vrať se zpátky či Čokolino až po Tisíc sluncí nebo Odešla jsi s létem. A samozřejmě na něm s Pavlem zpívala dívčí vokální skupina Jezinky, v čele s jeho manželkou Boženou alias Bobinou. Ta o něj také oddaně pečovala celých třiadvacet let. Nejvýraznější prototyp socialistické kultury zemřel o vánočních svátcích roku 2018 a pohřben je v rodinné hrobce na pražském Vyšehradě.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace