Havel, Klaus, Zeman, ti všichni jsou tváří zlodějské minulosti. Komentář Štěpána Chába
komentář
24.10.2019
Foto: Hans Štenbera
Popisek: Památník 17. listopadu na Národní třídě
Podle průzkumu NMS Market Research a Post Bellum 38 % obyvatelstva naší republiky vzpomíná na komunistický režim před rokem 1989 s nostalgií a tvrdí, že jim, i samotné společnosti, bylo lépe. V dobrém vzpomínají hlavně na sociální jistoty, lidé prý byli slušnější a povinnost pracovat byla pro všechny, jinak kalupem do kriminálu za příživu.
Komunistická vláda před rokem 1989 byla soupisem toho nejhoršího a nejneschopnějšího, co jsme u kormidla mohli mít. Bez Sovětského svazu (na věčné časy a nikdy jinak) si naši zarudlí papaláši ani neuprdli. Ekonomika kolabovala, svoboda ryla rypákem v hlíně, na lidi padala taková ta normalizační šeď, která, ano, v jistém smyslu spojovala, ale zároveň rozkládala. Jenže člověk měl své jisté. To teď není.
Nostalgie? Kritika
Ale považovat oněch 38 % obyvatel za komunisty? Výsledky voleb podle toho nevypadají, komunisti mají nakročeno dostat se demokratickou cestou přímo do stoupy. Určitá část věčně křičících se hned pozvedla a ječí, že jsme národem zápecnických komunistů, kterým by se neměl dát prostor v médiích, v průzkumech a vůbec ani v životním prostoru, protože prý nás takoví lidé vedou na východ. Toliko pochopení kritiky polistopadové éry, která je, promiňte mi, v lecčems až tragicky nezvládnutá. Oněch 38 % respondentů totiž apriori netvrdí, že jim bylo za bolševika lépe, ale tvrdí, že jim je po Listopadu hůře. Není to nostalgie, ale rozčarování. Dlouhotrvající a nemizející.
Však v závěru devadesátých let Václav Havel neustále mluvil o ‘blbé náladě‘, která se rozlévá společností. A už v ten okamžik se politici měli zastavit a prozkoumat důvody té ‘blbé nálady‘. V tu chvíli totiž začali lidé pociťovat, že na nich systému až tolik nezáleží, že stát se přerodil do něčeho, co jim nepomáhá, co jim nepřináší nic pozitivního. Naopak, přerodil se v něco obludného, co je kárá, umravňuje, co jim, ústy samozvané elity, neustále říká – do fabriky s tebou, na pracák s tebou, do stoupy s tebou, nejsi nic, nejsi pro systém důležitý, jsi nula, statistický údaj, který projedeme ždímacím strojem na prachy a zbylé torzo vyflusneme do škarpy. Při ždímání je pak člověk povinován poslouchat morální majáky uměleckých dotačních závisláků a mrávokárců, kteří jsou dokonale odtržení od reality.
Tohle není nostalgie, to je vážně míněné kopnutí do varlat všem těm, kteří to tady celých třicet let likvidovali a teď se na nás na výročí sametu chtějí z balkonu culit a tvrdit nám, že milion chvilek pro demokracii jsme propásli my, plebs. Ne, nepropásli. Skutečně nepropásli.
Je nám lépe?
Proč jsme tak euroskeptičtí? Protože vidíme, že naši politici z naší země udělali bezvýznamnou montovnu, na jejímž názoru a postoji nezáleží a která je v samotné unii jen do počtu, bez hlasu, bez vlivu. Proč jsme tak ekoskeptičtí? Protože v okamžiku, kdy jsme byli ekologii většinově naklonění, nastartovali neschopní politici solární tunel, který budeme ještě dvacet let platit v řádu desítek miliard. Přičemž už solární dluh splácíme dobrých deset let. Kdo by s tímhle chtěl zachraňovat zemi, když z logiky věci vychází, že se akorát vyloupne ze společnosti dalších několik desítek nařvaných dotačních milionářů, kteří si s životem společnosti vytírají den co den zadek a kteří naše prachy projedou vlastním kontem a zbytek pošlou do zahraničí? A že nám bude po Listopadu lépe? Uvěřili jsme, ale už nevěříme. Lépe s exekucemi, lépe s tunely, lépe s neschopnou a krádeže umožňující politickou ‘elitou‘, lépe v montovně, lépe neustále na chvostu zemí Evropské unie, lépe s kolabujícím zdravotnictvím a školstvím… lépe s vidinou toho, že se nic nezmění, že jsme prostě vinou politiků neustále ve stavu z ruky do huby, s vidinou toho, že před volbami zase naprší na chodníky politické sliby, z kterých už zase bude jen kocovina. Stále vidíme období První republiky, kdy jsme byli na špici, teď jsme za neschopné otloukánky. Máme srovnání. Současný krach prakticky všeho. A před sto lety? Vystavěný nádherný, bohatý a svobodný stát.
Lidi už nebaví sledovat ten nekonečný souboj o jejich vlastní peněženky. A tak svou bezmoc řeší tím, že v průzkumu řeknou, že jim za bolševika bylo lépe. A víte proč? Ne proto, že by komunisti byli tak fajn, ale protože u moci od sametu jsou lidé, kteří nejsou ale vůbec fajn. Vytvořili kmotrovsko-parazitický kapitalismus, který normálního člověka opravdu zlikviduje, zadupe do podlahy. Havel, Klaus, Zeman, ti všichni jsou tváří zlodějské minulosti, kteří, ano, vytvořili mnoho dílčích dobrých kroků, museli, zřízení je k tomu delegovalo, ale výsledný celek nereflektuje to, že drtivá většina společnosti jsou prostě normální lidi s normální prací a normálními starostmi, kterým ovšem není dobře. Kteří cítí, že na ně systém kašle, když má být k ruce, ale který je zneužívá až do krve, když jim chce sebrat prachy z peněženky. Jednou se právě ti normální lidé rozzuří a může přijít okamžik, kdy Letnou zaplní oni. To pak nebude hra na další havlovské moralizování těch ‘blbečků‘ dole a pokračující souboj o korýtka. To pak půjde o hubu.
Přesně to, a mnoho dalšího, by zaznělo v odpovědi pro průzkum, kdyby otázky nesměrovaly pouze k možnostem uvést ano, ne a nevím. Ale takovou odpověď nejde zařadit do chlívečku, což ve výsledku dává prostor... komu? Zase dalším velkohubým mravokárcům, kteří budou do éteru cintat o tom, že 'blbeček' se stále ještě nesmířil se svou minulostí a je třeba počkat, než vymře. Nevymře. Problémy porostou dál a dál, pomalu, postupně, žádná hysterie, žádný mediální nátlak. Dokud to nepraskne a Letná se nezalije konečně opodstatněným vzdorem. Ten rozhodně nebude volat po znovunastolení Husákovské normalizace, bude křičet - neserte na nás. Podívejte se na to asi takto: V jihoamerickém Chile právě probíhají masivní protesty, které v mnoha městech vedly až k zákazům vycházení a mnoha zraněným a mrtvým. Jaký je důvod? Prozaický - stát zvedl ceny jízdenek na metro a v lidech to prostě bouchlo. Jak jde vidět, stačí jedno poslední šťouchnutí a teče krev. Ve Francii začaly žluté vesty chodit do ulic jen proto, že se vláda pokusila zavést ekologické daně na pohonné hmoty. Stačí jediné šťouchnutí.


Vložil: Štěpán Cháb