Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kterak se stal Ovčáček katem humoru. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.10.2019
Kterak se stal Ovčáček katem humoru. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Prezident Zeman minulý týden vyrazil na ‘rekondiční pobyt‘ do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Nafedrovat se krví panen a požít něco živé vody. Logicky, za chvíli tu máme 28. říjen, pak přijde 17. listopad, v alejích bude zase nablito, k tomu je potřeba mít v roli hlavy státu síly jako za mlada. Prezident Miloš Zeman si užívá požehnaného věku 75 let a ustát ten veletoč prázdných politických i hysterických proklamací bude ozlomkrk.

Šumperská nemocnice se rekondičního pobytu pana prezidenta chopila velmi elegantně tím, že napsala na svůj Twitter: „Jste zdraví, cítíte se dobře, ale uvažujete o krátkém ‘rekondičním pobytu‘ v nemocnici? Pak jsme tím správným místem. Zdravé pacienty máme nejradši! Těšíme se na vás, náš tým lékařů i sester.“ Nemůžu si pomoci, ale je to vtipné, něžně vtipné, trochu kousavé, ale vtipné. Rozhodně to není z ranku rudé úderky, kterou předvedl v reakci Jiří Ovčáček, tohoto času trochu nervózní mluvčí prezidenta republiky. Ovčáček v odpovědi napsal: „Že se nechutně chovají opoziční politici a někteří novináři, to už je konstanta. Ale aby se neeticky chovala nemocnice, to je skandál. Co na to říká ministr zdravotnictví?“

Ovčáček volá po prověrkách

Chápu rozkacenost pana mluvčího, je hlídacím psem prezidenta republiky, ňafá za něj, a když je potřeba, tak za něj i kouše (do protivníků, nikoliv do večeře). A že je míst, kam musí ňafat a kousat, požehnaně. Ale volat po tom, aby si na nemocnici došláplo ministerstvo zdravotnictví? Označovat humorný špílec za skandál? Důstojnost majestátu císaře pána Miloše Zemana nesmí být poskvrněna? Začne se za humor trestat? Ano, chápu, nemocnice je veřejná služba, má být apolitická, ohleduplná, má si hledět nemocí svých pacientů a nevymýšlet nekorektní krávoviny stran prezidentova zdraví. Je to něco na způsob toho, kdyby vězeňská služba na svém Twitteru napsala, že David Rath se dostavil na rekondiční pobyt do ruzyňské věznice. Stejně nekorektní a nevhodné. Protože je to přeci úřad, státem zřízená služba, která musí měřit všem stejně a nedotýkat se majestátu nikoho. Natož aby o někom trousila vtipy.

Zatajovaný zdravotní stav prezidenta

Všichni víme, že Miloš Zeman už by maratón neuběhl. Mluvčí Ovčáček má ovšem neustále pocit, že se to nesmíme dozvědět a kdyby šlo o všechno, naaranžuje nebohého prezidenta v trenýrkách i na startovní čáru závodu, jen aby ucpal hubu opozičním politikům, médiím… a teď už i nemocnicím. Ale vždyť na zdravotním stavu prezidenta není nic špatného, ať už je jakkoliv špatný. Prezidentovi je 75 let, je čtvrtým nejstarším potentátem v Evropě, mnozí lidé už v takovém věku ani neartikulují. Je tedy naprosto v pořádku, že si Miloš Zeman zajel do nemocnice protáhnout ledví. A dej Pánbu, aby mu to prospělo a tsunami, které si v následujících svátcích všichni užijeme, aby přežil ve zdraví. Ale právě tady je vlastně kámen úrazu. Ovčáček vykreslil mediální obraz prezidenta Zeman, kde ten je téměř za zarputilého sportovce, kterého musí večer co večer Ovčáček odhánět od běžeckého pásu koštětem. A z toho si šumperská nemocnice vystřelila. A vystřelila si moc hezky. Není to tedy ani tak pohlavek Zemanovi, jako spíše pohlavek Ovčáčkovi a jeho svitě.

Přeci jenom to není skandál

Vycházím z trochu nešťastného (nejspíš nešťastného) přesvědčení, že zkostnatělost úřadů a nekonečná aplikace ptydepe na obyčejného člověka je ke škodě a dovádí nás neustále k Zámku Franze Kafky. Občasný závan jemného humoru neuškodí, zbaví nás nánosu takové té věčně šedé vážnosti, která přerůstá v přezíravost a nadutost. Z čistě lidského hlediska kvituji s povděkem, že si šumperská nemocnice zavtipkovala. Ale svazuje mě u toho pochybnost, jestli právě to může dělat veřejná služba. Co převáží? Humor, nebo společenské ohledy? Za mě jednoznačně humor. Ovšem možná jen do doby, než si začne zubař na svém firemním twitteru dělat šoufky z mého úděsného skusu. Nejspíš.

Poznámka – Miloše Zemana mám i přes mnohé výhrady moc rád, v prezidentských volbách jsem jej volil, protože volit tu prázdnou panenku s falešnými brýlemi, která mu dělala protivníka, prostě nešlo.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace