Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V populárním TV seriálu začali vychovávat diváky k toleranci vůči postavám jiné pleti a sexuální orientace. Větší problém je jinde

23.10.2019
V populárním TV seriálu začali vychovávat diváky k toleranci vůči postavám jiné pleti a sexuální orientace. Větší problém je jinde

Autor: Facebook / TV Nova (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hádej, kdo přijde na večeři. No přeci Viktor

Nekonečný seriál televize Nova Ulice patřil až donedávna k nejoblíbenějším u nás. Příčina této obliby je zřejmá, účinkují v něm populární herci a hlavní hrdinové řeší situace, s nimiž se potkává většina lidí. V poslední době se však autoři rozhodli, že začnou české publikum, nejspíše po vzoru zahraničních formátů vychovávat k větší toleranci. A tak připsali postavy jiné barvy pleti a sexuální orientace, jenže mnoho fanoušků Ulice je tím dost znechuceno.

K nepříčetnosti je například přivádí dějová linka, v níž si Rozina, kterou hraje půvabná herečka Anna Kadeřávková, našla v Americe našla nového přítele, černošského kuchaře Viktora. Z reakcí diváků je zřejmé, že jim herec tmavé pleti až tak nevadí, ale spíše je naštval pocit, že je jim v dnešní éře ´korektnosti´ cíleně vnucována multi kulti propaganda. Velmi nelibě přitom nesou, že je náš národ považován za xenofobní.

 

Tohle v Česku již dávno, dávno nevadí

A proč ne?

A to přesto, že u nás právě v televizi Nova dlouhá léta a bez problémů působí moderátor Ray Koranteng, který patří k těm nejoblíbenějším. Když se někteří diváci ptali někdejšího ředitele Novy Vladimíra Železného, proč zprávy uvádí právě muž tmavé pleti, stručně odpověděl: „A proč ne?“ Tím to bylo jednou provždy vyřešeno. Ostatně, exoticky vypadající televizní a filmové osobnosti u nás nejsou ničím výjimečným, stačí připomenout roztomilého Mirečka (Joseph Dielle) z kultovní filmové série o Básnících. Vzhledem k tomu, že u nás už mnoho let žijí tisíce cizinců, například studentů, jejichž představitelem se stal právě Mireček, jeho přítomnost ve dvou dílech této filmové komedie nikoho příliš nepřekvapila, ani nenaštvala. Ba naopak. Zasvěcení diváci Ulice se pohoršují také nad dosti zajímavou okolností. Zatímco v tomto seriálu mluví Viktor s Rozinou anglicky, ve skutečnosti umí herec a hudebník Jared Bailey, který ho hraje, velmi dobře česky. Mimochodem, v Čechách žije několik let a úspěšně zde působí i v modelingu. I on je tak jedním z mnoha důkazů, že v naší země působí cizinci všech barev pleti a národností a až na výjimky (které se najdou všude ve světě), jsou bez potíží tolerováni a zaměstnáváni.

 

Trapný coming out

Ještě horší reakce než love story Roziny s Viktorem však vyvolává v Ulici příběh šedesátnice Marie. Ta nejprve bojovala s rakovinou, potom se svým bratrem Mílou Peškem (Rudolf Hrušínský ml., který je v seriálu od samého počátku), aby po mnoha epizodách z ničeho nic zjistila, že je zamilovaná do své dávné kamarádky Jolany (hraje jí Miluše Šplechtová, shodou náhod manželka Jana Hrušínského). I v tomto případě se ovšem propaganda míjí účinkem. Divákům totiž většinou nevadí, že mezi oběma staršími ženami vznikl milostný vztah, ale s dost značným odporem reagují na to, kolik trapných scén je věnováno tak intimní záležitosti, jako je sexuální orientace či stereotypům předpokládaných odmítavých reakcí okolí. A to přesto, že ´coming out´ u nás rozhodně není ničím výjimečným.

 

Jitka Smutná (na snímku uprostřed), která hraje Marii Vránovou, v osobním životě prožívala něco podobného, jako právě nyní její postava v Ulici. „V půdorysu, ať už citovém nebo skutkovém, se vyznám, ale není to můj příběh. To, že se linka mému životnímu příběhu podobá, ani nebyl můj nápad. Byl to nápad scenáristů a já jsem jim za to nesmírně vděčná,“ vysvětlila herečka. Zajímavé je i to, že se Miluše Šplechtová bude během natáčení setkávat se svým švagrem Rudolfem Hrušínským. „Pro Rudu bylo překvapení, když jsem sem přišla. Máme se rádi a rádi se vidíme,“ dodala představitelka její seriálové lásky Jolany, Miluše Šplechtová….

Mnohem užitečnější by tak bylo, kdyby se Ulice zaměřila na boj proti ničivému alkoholismu Čechů, který je na rozdíl od údajné xenofobie národa skutečně vážným a život ohrožujícím problémem. Tím spíše, že se většina scén v tomto masově sledovaném seriálu neobejde bez sklenice piva, vína nebo něčeho tvrdšího.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace