Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Davaj děngi! Praha byla Palermo, ruské mafie děsily naše bezpečnostní síly, byly na ně krátké. Reportér vzpomíná

22.10.2019
Davaj děngi! Praha byla Palermo, ruské mafie děsily naše bezpečnostní síly, byly na ně krátké. Reportér vzpomíná

Foto: Focus Features

Popisek: Film Eastern Promises (Východní přísliby) skvěle poslouží jako ilustrační foto, tento slavný a mnohokrát oceněný thriller Davida Cronenberga s Viggo Mortensenem v hlavní roli Nikolaje Lužina vypráví o řádění ruských mafií v Londýně; nejsme v tom tedy sami...

Březen roku 2000. Speciální jednotka německé kriminální policie zadržela na odlehlém místě v Německu dva Rusy, kteří podle české BIS a německé zpravodajské služby BND dříve pracovali pro sovětskou tajnou službu KGB. Bývalí agenti unesli v Praze čtyřicetiletého německého obchodníka. Za propuštění požadovali 200 tisíc dolarů. Další případ, který jsem zpracoval do Televizních novin na Nově, na který navazovaly další reportáže o bezpečnostní situaci v České republice. Pojďme si projít pár měsíců v letech 2000 až 2001…

Němec přicestoval do Prahy kvůli obchodnímu jednání. Potom se šel ubytovat na hotel (název hotelu jsem po dohodě s vedením neuvedl), zašel si na večeři a když šel spát, kdosi jej omráčil ranou do zátylku. Když se po několika hodinách probral z bezvědomí, spatřil, jak se na něj usmívají dva Rusové. Ti stroze oznámili, že za jeho propuštění chtějí 200 tisíc dolarů. Obchodník zavolal domů do Německa a rodina začala shánět peníze. Hotovost byla připravena za pár dní. Šel jsem na produkci za Robertem, ten mi dal štáb. A pak rovnou na Policejní prezídium, kde na mě čekala mluvčí Ivana Zelenáková. „Rodina ty peníze předala a oni potom, ti pachatelé, toho člověka pustili," řekla mi do kamery. Pak jsme ještě něco probírali a jelo se zpátky do redakce. Rodina ale neponechala nic náhodě a dva bývalí pracovníci KGB nakonec skončili na mřížemi. „V celé Evropské unii se ví, že na území České republiky působí špičky organizovaného zločinu z východní Evropy. Někteří policisté říkají, že tento případ to jen potvrzuje," řekl jsem v komentáři. Podle policistů se německý občan nechal slyšet, že do Prahy už nikdy v životě nepřijede.

Červen 2000

V červnu jsem se dostal k informacím, které mapovaly zločinecké aktivity na území České republiky. Zločineckých cizineckých gangů, které se u nás usadily, nebylo málo. Uvedla to zpráva o bezpečnostní situaci, kterou v polovině roku vypracovalo ministerstvo vnitra pro vládu ČR. Zločinecké gangy byly velmi dobře organizované a byly propojeny s dalšími zahraničními mafiemi. Mafie z bývalého Sovětského svazu, které působily u nás, se zaměřily především na finanční machinace, přepadávání bank a pošt, vydírání nebo nelegální zaměstnávání. Bulharské a rumunské mafie hlavně kradly motorová vozidla a dodávaly prostitutky do erotických podniků, ale i na ulici. Organizace z bývalé Jugoslávie se zase orientovaly na provozování erotických podniků, na obchod s drogami a nelegální migraci. Odnože italské mafie skupovaly nemovitosti a vietnamské mafiánské skupiny se věnovaly především pašování textilu a potravin. Mafie z Číny pašovaly lidi a praly špinavé peníze. Arabské struktury obchodovaly s drogami a zbraněmi.

Ukrajinci a Rusové se na násilné trestné činnosti podíleli poměrně vysokým procentem, mnohem vyšším než jiní cizí státní příslušníci. Pro různé kriminální delikty jen v roce 1999 naše úřady vyhostily přes 4 a půl tisíce cizinců, z nichž nemalá část pracovala právě pro organizovaný zločin. Další stovky cizinců na rozhodnutí úřadů teprve čekaly. Policisté ale oznámili, že nemálo vyhoštěných pachatelů se po nějaké době vrátilo zpět do České republiky s falešnými jmény a pod falešnými doklady. Například vyhoštění Ukrajinci si po návratu domů změnili jméno po manželce a za pár týdnů byli zpátky u nás. Když opět museli domů, vraceli se třeba pod dívčím příjmením manželky.

Červenec 2000

V České republice tehdy působilo až pět tisíc rusky mluvících cizinců, kteří pracovali pro ruské zločinecké gangy. Na kameru mi to potvrdil šéf speciální policejní jednotky pro boj s východními mafiemi, který si z vcelku pochopitelných důvodů nepřál být jmenován. Podle jeho informací operovalo na našem území nejméně deset dobře organizovaných ruských gangů. Jejich členové se údajně měli podílet na nejzávažnějších trestných činech. V komentáři jsem na základě jeho informací uvedl, že u nás se ruské mafie začaly masivně zabydlovat od roku 1992. Podle informací policistů ze speciální jednotky byla hlavním sídlem ruského organizovaného zločinu Praha. Přímo v hlavním městě údajně sídlilo pět gangů. Tito zločinci se především specializovali na vykrádání obchodů za bílého dne. Jejich členové byly mnohdy zapleteni do vykrádání bank a do únosů.

Takřka vždy používají zbraně a často neváhali střílet. „Jejich brutalita je značná. Jedná se především o bývalé vojáky, kteří prošli třeba válkou v Afghánistánu a tak dále," řekl mi detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Pak se k tomu vyjádřil i tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. „Myslím si, že máme šanci se bránit organizovanému zločinu i ruskojazyčnému." A já pokračoval v komentáři: „Sami policisté ale říkají, že když už se jim podaří zločince chytit a vyhostit, za několik týdnů se dotyčný vrací zpět pod cizím jménem a s falešnými doklady. V těchto dnech například zatkla kriminálka tři Ukrajince podezřelé z loupežných přepadení. Dva z nich naše úřady už v minulosti vyhostily," pokračoval jsem v komentáři.

Září 2000

„Kriminalistům se podařilo zadržet poslední dva muže z gangu, který má u nás na svědomí škodu minimálně za padesát milionů korun. Pětičlenná skupina zločinců ze zemí bývalého Sovětského svazu působila na celém našem území," zahájila moji reportáž moderátorka Nicol Lenertová. Gang cizinců působil podle policie prakticky na celém území České republiky. Jeho členové přepadávali obchody, noční bary, ale nepohrdli ani vietnamskými trhovci, z nichž někteří byli sami podezřelí z páchání trestné činnost na území našeho státu. Pět lupičů mělo na svědomí desítky loupežných přepadení, například obchodů se zlatem nebo mobilními telefony.

„Naposledy gang zaúřadoval před týdnem v Chebu. Muži v kuklách vtrhli s pistolemi do bytu Vietnamců a chtěli peníze. Vietnamci jednoho mafiána zastřelili, po kumpánech se slehla zem," uvedl jsem. Jeden utekl za hranice, zbylé dva dopadli kriminalisté těsně před útěkem v jednom pražském bytě. Pak dostal slovo další detektiv ÚOOZ.  „Bylo zajištěno větší množství odcizených věcí, jako například mobilní telefony, zlato a stříbro. Organizovaný zločin z bývalého Sovětského svazu má na svědomí nejzávažnější trestnou činnost. Policisté varují, že už není v naší republice místo, kam by nesahal jeho vliv," zněl můj komentář. Slovo dostal také Jiří Suttner, tehdejší policejní prezident. „Ještě nějaký čas potrvá, než se nám podaří jejich kriminální činnost eliminovat," řekl doslova.

Březen 2001

„Pražští kriminalisté přišli s varovnou zprávou, v našem hlavním městě podle nich stoupá počet případů, kdy ruskojazyčné gangy okrádají své krajany, vedle dělníků si stále častěji vybírají své oběti v řadách turistů. Jen od začátku roku už policisté šetřili několik desítek takových případů se škodou asi půl milionu korun," uvedl na Nově moderátor Rey Koranteng. Podle policejních informací se rusky mluvící pachatelé pohybovali hlavně kolem Václavského a Staroměstského náměstí. Lupiči zde vyčkali na skupinu turistů z bývalého Sovětského svazu a vytipovali si oběť, tu pak sledovali do chvíle, kdy se turista ocitl zcela sám. Obklíčili ho, ulici nebo náměstí prohlásili za své území a chtěli peníze za volný průchod. Kdo viděl vynikající snímek Volný pád (Falling Down) s Michaelem Douglasem v hlavní roli, patrně si situaci velmi dobře vybaví.

„Loupeže se nám bohužel stávají už i za bílého dne. Kolik skupin pachatelů se na nich podílí, to bohužel zatím nevíme," řekla k tomu mluvčí pražské policie Eva Brožová. A já doplnil: „Když turista nechce odevzdat peníze nebo je prostě nemá, následují hrozby nožem nebo pistolí a výhrůžky lupičů, že mu za trest třeba vyhladí doma celou rodinu." Dříve se takzvaní výběrčí mýtného soustředili hlavně na autobusová a vlaková nádraží, kudy se s vydělanými penězi denně vracely domů desítky ukrajinských dělníků. Dnes je prý najdeme v ulicích všech větších měst. Závažných případů pouličních loupeží přibývá, a tak se policisté obávají, že bandité začnou vybírat mýtné také od samotných občanů České republiky," uzavřel jsem reportáž.

A dnes?

Organizovaný zločin a mezinárodně organizovaný zločin páchaný v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Podle ředitele Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Miroslava Scheinosta se mafie nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry. Takže – nic nového. A bezpečnostní složky jsou na ně pořád krátké, nejen u nás…

 

Vložil: Ivan Břešťák