Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Její hlas byl považován za nejúchvatnější na světě. Přesto světoznámá česká diva kvůli osobní tragédii ukončila kariéru

18.10.2019
Její hlas byl považován za nejúchvatnější na světě. Přesto světoznámá česká diva kvůli osobní tragédii ukončila kariéru

Foto: Youtube / repro

Popisek: Gabriela Beňačková, asi nejslavnější česká sopranistka. Narodila se v Bratislavě, ale brzy po absolutoriu přesídlila do Čech, v době dělení společného státu přijala české občanství

VIDEO Když začátkem října zemřel Karel Gott, jeho fanoušci o něm mluvili jako o nejlepším zpěvákovi, jakého jsme kdy měli. I když rozhodně nehodlám jeho pěvecké výkony a mezinárodní věhlas zpochybňovat, mnohem významnějších uměleckých met a ocenění dosáhli z našich umělců především interpreti vážné hudby. Zatímco Gott byl hvězdou východoevropské pop music, čeští operní pěvci dobyli světová jeviště a dočkali se nejvyšších uznání.

Karel Gott byl velmi pyšný na to, že před několika lety dvakrát vystoupil, společně s Helenou Vondráčkovou, ve slavné newyorské Carnegie Hall. Více už to nezkoušeli, protože na druhém koncertě byl sál zaplněn pouze z poloviny. Zato vynikající operní pěvkyně Gabriela Beňačková reprezentovala v Carnegie Hall českou hudbu nesčetněkrát. Jde přitom o pouhou část její fantastické kariéry. Více než pětatřicet let účinkovala na nejvýznamnějších operních scénách na světě, ať už jde o proslulou milánskou La Scalu, londýnskou Covent Garden, berlínskou Staatsoper či skutečnou metu všech operních umělců, Metropolitní operu v New Yorku. A v rámci četných koncertů spolupracovala s těmi nejvěhlasnějšími světovými orchestry. Její výjimečnost potvrzuje mimo jiné i skutečnost, že jako jediná z českých operních hvězd (!) účinkovala společně s každým ze tří legendárních tenorů: Domingem, Pavarottim a Carrerasem.

 

 

Nejúchvatnější hlas na světě

Nejvíce ji proslavily role v Dvořákových a Janáčkových operách, ať už jde o Rusalku, Káťu Kabanovou nebo Jenůfu, či v dalších nejhranějších dílech, například Mimi v Pucciniho Bohémě nebo Desdemona ve Verdiho Othellovi. Je téměř neuvěřitelné, že jako Jenůfa v Její pastorkyni triumfovala na více než tisíci představeních po celém světě. Její nádherný soprán oceňovali hudební kritici různými superlativy, americká média ho dokonce označila za nejúchvatnější hlas na světě, prestižní časopis Gramophon ji opakovaně zařadil mezi deset nejlepších operních pěvkyň současnosti. Vrcholem uznání bylo, když v roce 1994 získala nejvýznamnější hudební cenu Grammy Award. Kolega Štefan Margita, jenž byl svědkem jejích triumfálních výkonů, popsal, že když se objevila na scéně, publikum šílelo.

 

U Supraphonu patřila vždy k ´rodinnému stříbru´

Osobní tragédie

Přes všechny obrovské úspěchy se Gabriela Beňačková na přelomu tisíciletí rozhodla svoji kariéru přerušit. Učinila tak kvůli nemoci své matky, což je obzvláště obdivuhodné. Navíc ji potkala další osobní tragédie, když v pouhých 55 letech zemřel milovaný manžel, někdejší herec Národního divadla Josef Čáp. Byl její velkou oporou, všemožně ji podporoval a dokonce kvůli ní vystudoval operní režii.

 

Na světová operní jeviště se pak ještě načas vrátila a opět se dočkala uznání, například na festivalu v Salzburgu. Patří ovšem mezi těch málo umělců, kteří správně odhadli moment, kdy je správné kariéru ukončit. „Je třeba prostě umět odejít, dokud je člověk na vrcholu. Jinak bývá odstraněn, navíc s potupou,“ nechala se slyšet v rozhovoru pro odborný časopis Opera plus. Nyní proto vystupuje jen příležitostně. Kromě mnoha jiných ocenění, poct a vyznamenání nedávno získala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru opera.

 

Vložil: Adéla Hofmanová