Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Státní smutek po česku. Ostudnou situaci zachránila církev, Leoš Mareš se kál

14.10.2019
Státní smutek po česku. Ostudnou situaci zachránila církev, Leoš Mareš se kál

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Za zátarasy se tísnil dav fanoušků, kteří sledovali dění v katedrále na obří obrazovce

Ústava, kterou si každý vykládá po svém, a především tisíce mizerných a zastaralých zákonů, v nichž už se nevyznají ani právníci, jsou příčinou neblahého faktu, že se v naší zemi vládne právní chaos a nejistota. Mimo jiné to dokázalo dění v minulém týdnu, kdy se do sebe pustili politici, odborníci i veřejnost kvůli názorům, zda uspořádat zesnulému Karlu Gottovi státní pohřeb. Překvapená veřejnost se nakonec dozvěděla, že v naší zemi nejsou stanovena žádná pravidla, jak by měl státní pohřeb vypadat a dokonce neplatí ani pro případy, kdy je vyhlášen státní smutek.

Nebýt důstojného smutečního ceremoniálu v posvátné Katedrále svatého Víta, Vojtěcha a Václava, rozloučení s legendou české populární hudby by nejspíše dopadlo tristně. Rodina naštěstí odmítla vládou navrhovaný státní pohřeb a rozhodla se pro tradiční obřad v kostele, doplněný státními poctami. Přesto došlo k situaci, kdy ani těch málo pravidel, co podle zákona platí, například způsob vyvěšování státních vlajek, nebyl respektován.

Hlavně že je zábava

Pamětníci si ještě pamatují časy, kdy se u nás v den státního smutku rušily různé oslavy, dokonce i kulturní a sportovní představení a rozhlasové a televizní stanice reprodukovaly vážnou hudbu. Ještě donedávna přitom v den státního smutku také platil zákaz hazardních her, nyní už mohou jet rulety a automaty bez omezení. Sobotní státní smutek se tak v ničem nelišil od všedních dnů. Lidé si užívali krásného počasí, různých oslav a veřejnoprávní i soukromé kanály vysílaly zábavné pořady. Až na výjimky si je národ pochvaloval.

Když Česká televize zařadila do sobotního programu první soutěžní večer desáté řady oblíbené taneční show StarDance, v níž účinkující tancovali na největší hity Karla Gotta, moderátor Marek Eben to alibisticky komentoval slovy, že by si Gott jistě nepřál, aby se v den smutku nezpívaly jeho písničky. Je to docela možné, nicméně skotačit v den pohřbu nad Včelkou Májou lze považovat za dosti nevkusné. Pokud už je národem milovaný Mistr v nebi a díval se k nám dolů, s velkým pocitem satisfakce se možná bavil nad tím, jak mizerně interpretovali jeho hity účinkující zpěváci. Jeho kvalit nedosáhl nikdo a zamýšlená pocta tak skončila rozpačitě.

Leošovo pokání

Více soudnosti měl moderátor Leoš Mareš, který se divákům televize Nova omluvil za to, že v den státního smutku účinkoval coby porotce v show Tvoje tvář má známý hlas. Na svém Instagramu uvedl, že se nešťastnou shodou okolností vysílal pořad, natočený již v září, právě v den státního smutku. A dodal: „Je mi to líto. Nikdy bych si nedovolil v den státního smutku vystupovat v zábavném pořadu.“ A je příjemným překvapením, že v tomto případě fanoušci jeho postoj ocenili. Leoš Mareš poté také vkusně připomněl nejdůstojnější akci, která se v den sobotního státního smutku konala, pohřeb Karla Gotta ve Svatovítské katedrále.

Důstojné rozloučení

Na rozdíl od českých zákonů mají naštěstí církevní obřady pevně stanovená pravidla a rituály, které lze změnit pouze výjimečně. Díky tomu bylo rozloučení s Karlem Gottem velmi důstojné a často dojemné. K mimořádně působivé atmosféře přispěl pečlivě připravený a promyšlený scénář (na jehož podobě se podílel i samotný zpěvák), i výběr hlavních aktérů, ať už samotných církevních hodnostářů, či kolegů slavného zpěváka, kteří mu na poslední cestu zazpívali či promluvili nad jeho rakví.

Přísný výběr smutečních hostů, kteří se na rozdíl od mnoha fanoušků na dalších pietních místech vhodně oblékli a chovali, zachránil alespoň část dne státního smutku. Když se kolem sobotního poledne v katedrále rozezněly zvony a čestná stráž vynesla rakev se zbožňovaným umělcem, národ se alespoň na pár minut, se slzami v očích, choval tak, jak patřilo k dobrým mravům v minulosti.

Vložil: Adéla Hofmanová