Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A pak se z reproduktorů ozvalo „George W. Bush, President of the United States“... Obavy z teroru vyhnaly nad Česko americké stíhačky. Reportér vzpomíná

10.10.2019
A pak se z reproduktorů ozvalo „George W. Bush, President of the United States“... Obavy z teroru vyhnaly nad Česko americké stíhačky. Reportér vzpomíná

Foto: NATO.int

Popisek: Kongresové centrum na Vyšehradě, centrum dění summitu NATO v roce 2002

FOTO, VIDEO Není příliš běžné, aby se jedna světová metropole stala během dvou let hostitelkou hned dvou klíčových zasedání nejvyspělejších světových hospodářských a bezpečnostních struktur. V roce 2000 se do Prahy sjeli delegáti Mezinárodního měnového fondu a Světové banky (MMF a SB), v listopadu 2002 pak naše hlavní město hostilo představitele Severoatlantické aliance (NATO). O bezpečí delegátů se tentokrát staraly tisíce agentů bezpečnostních aparátů zúčastněných zemí, protože hrozba teroru byla reálná. Opatření mnohonásobně předčila policejní razie při zasedání MMF.

Bylo to zhruba rok po teroristickém útoku na newyorská dvojčata a Pentagon. Co víc by si teroristé kolem Usámy bin Ladina (i on sám) mohli přát. Všichni představitelé NATO na jednom místě, v Kongresovém centru (KC) na pražském Vyšehradě. Ale bezpečnostní opatření v Česku a v hlavním městě byla tak mohutná, že to vzdali jak teroristé, tak tuzemští i zahraniční demonstranti. Žádné barikády, žádná hořící auta. Také jejich počet byl mnohem nižší, v ulicích úřadovalo sotva pár tisícovek extrémní levice. V pohotovosti byl Útvar rychlého nasazení (URNA). Pražský terén s předstihem mapovala americká FBI a další zahraniční služby. Nacvičovali krizový scénář a zkoumali únikové trasy od KC do bezpečí.

Kongresové centrum na Vyšehradě hostilo všechny pomazané hlavy Severoatlantické aliance, foto NATO.int

Turisté a agenti

Na summit NATO se chystaly všechny redakce hlavních českých televizních stanic a předních deníků. To se samo sebou týkalo novinářů z celého světa. Začátkem února 2002 (tedy 9 měsíců před summitem) se v Praze uskutečnila demonstrace anarchistů. Protestovali proti zasedání NATO, které se zrovna konalo v Mnichově. Asi čtyřicet radikálů vyslechlo před budovou KC krátký projev odsuzující politiku NATO a poté se skupinka bez problémů rozešla. Natočil jsem z toho krátkou reportáž, ve které promluvil ředitel pražské policie, generálmajor Radislav Charvát, se kterým jsem se dobře znal (Charvát zemřel ani ne měsíc po summitu na rakovinu). „Tato dnešní demonstrace nám připomněla, že summit NATO se blíží a samozřejmě Policie České republiky se na toto zasedání musí odpovědně a důkladně připravit," uvedl. Já pokračoval v komentáři, že v listopadu má do Prahy přijet dva a půl tisíce oficiálních hostů, mezi nimi bude 22 prezidentů a další dvě desítky představitelů vlád. Pak dostal slovo tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. „Opatření budou muset být trochu jiná (než MMF), protože i ta rizika jsou jiná."

Vědělo se, že třeba prezident Spojených států Bush přicestuje v doprovodu tří obřích letounů B-747 s jedním tisícem mužů svého týmu a ochranky (ve skutečnosti bylo v Praze 1500 mužů v doprovodu). Po Praze se prezident bude pohybovat v koloně padesáti automobilů. Někteří experti žádali, aby nad Českou republikou byl po dva dny přerušen letecký provoz. Tedy bezletová zóna. Od známého jsem dostal informaci, že někteří agenti FBI dorazí do naší země pod krytím turistů. Ze třech světových stran (běžnými linkami), a to z letiště v Paříži, Stockholmu a Budapešti, to aby nedošlo k jejich dekonspiraci. Tohle byla informace pouze pro mě, prý, abych byl v obraze, nesměl jsem ji použít.

Mocní a jejich úsměvy do fotoaparátů, za nimi se ale skrývá dokonale synchronizované bezpečnostní složky, které ten úsměv ani nepředstírají, foto NATO

MiG 23, ostrý start

Pak se stalo něco, co se prostě někdy stává. Dne 6. dubna 2002 malé sportovní letadlo narušilo vzdušný prostor nad jadernou elektrárnou Temelín. Další reportáž. K incidentu došlo asi v jedenáct hodin dopoledne. Malý letoun typu Zlín letěl ve zhruba dvoukilometrové výšce. Jeho pilot náhle odbočil z koridoru a vletěl do tzv. vnějšího bezpečnostního pásma elektrárny. Tím pádem se ocitl na radarech naší armády. Vojáci se snažili pilota upozornit, ten chvíli nereagoval. Z Čáslavi proto odstartoval letoun MiG 23. Pilot malého letadla naštěstí začal komunikovat a vrátil se na letovou trasu. Vladimír Palán, mluvčí Generálního štábu Armády ČR, mi ostrý start vojenské stíhačky potvrdil. „Letadlo skutečně odstartovalo, ale situace se obešla bez přímého zásahu pohotovostního letounu." Vedení atomové elektrárny oznámilo, že šlo vlastně o velký omyl. „Sportovní letoun vlétl do omezeného letového prostoru a vlétnul tam s povolením civilního orgánu, to znamená Řízení letového provozu," řekl mi Milan Nebesář, mluvčí Temelína. Celý incident zaznamenali bezpečnostní odborníci, kteří chystali opatření na summit.

Chvilka do toho, než na Generálním štábu Armády ČR dostali všichni infarkt, někdo si zaletěl v jižních Čechách moc blízko Temelína. Hned startovala stíhačka, foto ČT24

15.dubna, tajné cvičení

Toho dne se nám podařilo natočit exkluzivní záběry z utajovaného policejního cvičení. Speciální jednotky se v Milovicích připravovaly na listopadový summit NATO v Praze. Ráno se do opuštěného vojenského prostoru sjely stovky policistů. Nacvičovali, jak zakročit proti rozzuřenému davu demonstrantů. Kromě těžkooděnců tady byli i policisté na koních a psovodi. Stále se nevědělo, jestli na dva dny zastavit nad Českem leteckou dopravu. Obavy panovaly také z přesunu delegací po historické Praze.

Milionové částky vynaložené na bezpečnost. Výsledkem je několik podpisů, foto NATO.int

Napětí stoupalo

Listopad 2002, tři týdny před summitem. „Česká republika se stále intenzivněji chystá na blížící se setkání představitelů Severoatlantické aliance v Praze. Americký velvyslanec dnes potvrdil, že Spojené státy poskytnou leteckou ochranu naší republice po dobu konání summitu. S přísnějšími kontrolami na našich hranicích dnes začala i cizinecká policie. Do Prahy totiž přijedou i tisíce demonstrantů. Policie se snaží, aby se jich k nám dostalo co nejméně. Proto teď budou na hranicích kontroly mnohem důkladnější," hlásil Karel Voříšek. Například na hraničním přechodu Dolní Dvořiště policisté prohlíželi automobily, které by jindy nechali projet. Řidiči museli ven z auta. Důkladná prohlídka zavazadel. Policisté hledali například nebezpečné látky nebo zbraně. „Ty kontroly jsou samozřejmě přísnější než běžná kontrola," řekl mi Zdeněk Neubauer z cizinecké policie. Pokračoval jsem komentářem: „Podle bezpečnostních odborníků má NATO více agresivních odpůrců, než Mezinárodní měnový fond. Kvůli summitu se chystají dosud nejpřísnější bezpečnostní opatření v celé historii České republiky."

Na scéně ´darkeři´

Týden před summitem. Policie pozatýkala skupinu tzv. darkerů (dark, angl. tma, zde stmívači), kteří se podle operativy chystali ve dnech konání summitu vyzkratovat sloupy elektrického vedení. Šlo hlavně o Vyšehrad, kde je budova KC (nedávno například tak odpojili proud v jedné ostravské nemocnici). Policie zabavila darkerům i záběry, které si sami pořídili. Někde na venkově hodili na sloup ocelové lano a celá vesnice byla rázem bez proudu. Podle odborníků by se mladíkům Prahu zhasnout nepodařilo. V opačném případě by to na ulicích vypadalo asi jako při tehdejším velkém výpadku proudu kvůli vyhořelému kabelu. Ve třech čtvrtích se zastavily tramvaje a život také. Naštěstí sloupy pro Prahu jsou podle odborníků prakticky nezdolatelné a zabezpečení je vyšší než na venkově. „Všechny rozvodny, ze kterých je Praha zásobovaná, jsou obsazené obsluhou, jsou zamčené, zaplocené, čili by tam se teoreticky neměl nikdo dostat," uvedl k tomu Petr Holubec, Energetické závody, Praha. A já doplnil: „Navíc Kongresové centrum má dva záložní zdroje. Stmívači by tak museli proniknout až do budovy. Široký prostor kolem Kongresového centra policisté uzavřou už za pět dní. Do uzavřené zóny budou smět akorát místní obyvatelé nebo lidé se zvláštními propustkami, jinak nikdo."

Americká delegace už týden před zahájením summitu obsadila sedm z osmi pater hotelu Hilton, na letiště v Ruzyni postupně přistálo na pět desítek leteckých speciálů z celého světa.

Pak to začalo

21. listopad, den zahájení summitu. V Obecním domě se začaly scházet politické špičky a generálové NATO, v ulici Na Příkopě se sešlo asi tři sta anarchistů. Mezi účastníky byla i spousta cizinců, například z Polska, Německa i Británie. Asi tři sta metrů od místa konání večeře začaly hlasité protesty. Kolem sedmé hodiny se průvod anarchistů zastavil asi čtyřicet metrů před policejním kordonem, který hlídal Obecní dům.

Blair, Schröder, Chirac a… George W. Bush

Přímý přenos ze zahájení jednání zprostředkovala Česká televize. My jsme točili materiál do večerních zpráv. Ten den jsem měl už volno, ale ke KC jsem se jel podívat. Přes policejní kordony jsem se s povolením dostal bez potíží, byť po rutinní kontrole, jestli u sebe nemám zbraň či výbušninu. Zpovzdálí jsem pak sledoval příjezd představitelů vlád. Dorazil britský ministerský předseda Tony Blair, ministr obrany USA Collin Powell, německý kancléř Gerhard Schröder, francouzský prezident Jacques Chirac a generální tajemník NATO George Robertson. Pak chvíli pauza. Ticho. A najednou do prostoru před KC vjela černá limuzína. Otevřely se pancéřové dveře. Z nich vystoupil prezident USA George W. Bush. Zamával na kamery a z reproduktorů se ozvalo strohé: George Walker Bush, Prezident of the United States. Zdáli sem doléhal hluk amerických stíhaček, byly slyšet vrtulníky. Byl čtvrtek 21. listopadu 2002 a dlouho připravovaný vrcholný summit NATO v Praze se zapsal do dějin. Jak se ostatně plánovalo. Hned na úvod spojenci, včetně České republiky, navždy změnili mapu Evropy. Pozvánku ke vstupu do Aliance totiž dostalo najednou hned sedm postkomunistických zemí, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko a sousední Slovensko, a to k velké nevoli Ruska.

 

Vložil: Ivan Břešťák