Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kapelník hlídal a hlídal… Štaidlovy básničky má ale přesto dodnes schované. Tajnosti slavných

07.10.2019
Kapelník hlídal a hlídal… Štaidlovy básničky má ale přesto dodnes schované. Tajnosti slavných

Autor: repro/archiv Supraphon

Popisek: Vlasta Kahovcová

AUDIO/VIDEO O její přízeň soupeřili nejslavnější chlapi ‘zlatých šedesátých‘. Zpočátku se jí víc líbil mladší Ladislav, pak se kvůli Jiřímu Štaidlovi dokonce rozešla s Milanem Drobným.

Byla první, kdo slyšel jeho nejslavnější hit Tam za vodou v rákosí, a dodnes si přesně pamatuje, kdy vznikl – při společné vyjížďce na pramici. „Byli jsme s Jirkou v Jevanech, opalovala jsem se na pramici a on si něco psal,“ prozradila před časem Blesku Vlasta Kahovcová, jedna z kdysi populárního tria vokalistek Karla Gotta a starší sestra známého muzikanta a zpěváka Karla Kahovce. I když se o dva roky starší ze slavných bratrů Štaidlů dožil pouhých třiceti let, měl na kontě na dvě stovky písní včetně legendární Lady Carneval. A Vlasta se stala podle slov jeho bratra Ladislava ženou, která Jiřího nejvíc ovlivnila.

Labutí píseň
(s Jiřím Suchým – oficiální video Supraphonu):


Dítě trampské osady

Narodila se 7. ledna 1944 v Praze, tedy během druhé světové války, přesto jejímu příchodu na svět nechyběla romantika. „Byla jsem počata v lese na jehličí, na trampské osadě Kondor nedaleko Jílového u Prahy. To patrně ovlivnilo moji obrovskou lásku k lesům, vodám i horám...“ říkává s oblibou. Na svět pak na pražské Národní třídě. Oba rodiče byli nadšení táboroví muzikanti, tatínek hrál na křídlovku, housle a kytaru, maminka zase na piáno a harmoniku. „Oba krásně zpívali a to nás s bráchou bavilo se k nim vždycky přidat,“ vzpomíná na svých stránkách. Hru na kytaru zvládla snadno a brzy naučila hrát i o tři roky mladšího bratra Karla. Bylo téměř samozřejmé, že na základní škole začala chodit do Lidové školy umění na klavír, zpěv, balet a step. A protože kromě vztahu k hudbě měla i výtvarný talent, vystudovala uměleckoprůmyslovou školu na pražském Žižkově.

Je to láska, je to náročné
(s bratrem Karlem Kahovcem):

Zamířila rovnou do Semaforu

Již během studia založila s bratrem a spolužáky Věrou Křesadlovou a Petrem Markovem školní divadlo, ve kterém se hrálo, zpívalo a tančilo. Po maturitě věděla úplně přesně, co od dalšího života chce, a tak se přihlásila do konkurzu divadla Semafor. Byla přijata. Zpívala s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem, hrála po boku nezapomenutelného Miroslava Horníčka v představení Šest žen Jindřicha osmého, jako jedna ze zhrzených manželek – ty další ztvárnily Hana Hegerová, Eva Pilarová, Pavlína Filipovská, Jana Malknechtová a Lilka Ročáková. Časem přešla do jedné z nejpopulárnějších scén první poloviny šedesátých let – do divadla Apolo Jiřího Štaidla, na jehož scéně spolupracovala s Yvonne Přenosilovou, Karlem Hálou, Miki Volkem, Karlem Gottem a řadou dalších populárních umělců tehdejší doby.

Píseň o tichu:

Holky mu skákaly do postele

S legendárním Jiřím Štaidlem začala chodit v roce 1962 a rozešla se kvůli němu s Milanem Drobným. Zprvu se jí sice líbil Ladislav, kvůli němuž také přišla do pražské Lucerny, nečekaně se ale setkala s jeho mladším bratrem a byla z toho láska jako trám. „Měla jsem lila šaty s obrovským výstřihem. Jirka se houpal na židli a pokukoval po mně,“ zavzpomínala. „Všude jsme se líbali, objímali, pořád jsme se museli jeden druhého dotýkat.“ Vyráželi spolu na romantické výlety, všude se fotografovali, aby měli památku. A na rub těch fotek psal Jiří verše. Třeba: „Až mi z toho hlava víří. Miluji tě – Štaidl Jiří.“ Není divu, že je má Vlasta dodnes schované. Chodili spolu tři roky, jenže krásná Vlasta kromě zpívání také fotila reklamy a Jiří začal žárlit. Do modelingu ji nechtěl za žádnou cenu pustit. „Dal mi facku, já do něj bušila. Byla to Itálie,“ přiznala. Pak ale jejich vztah stejně vzal zasvé. „Holky mu skákaly do postele. Chápu, že nemohl odolat. Začal žít šíleně rychle. Už to nebyl on.“ A stejně rychle také jezdil v autě, což se mu stalo osudným. Tak dlouho pokoušel osud, až 9. října 1973 k rodičům do Jevan nedojel.

Kdybys byl varhaník:

Kapelník hlídal, hlídal…

Poté následovalo období zpívání po klubech ve Švýcarsku, o němž říkává, že bylo z hlediska profese zocelující. A také pro její další život osudové. Když ji tam maminka vypravovala, dala ji na starost kapelníkovi Janu Václavíkovi, který je dodnes šéfem kapely Golem, aby ji jako mladou nezkušenou dívku ohlídal. A on hlídat tak důsledně, že jsou dnes spolu půl století. Po návratu dostala v Praze nabídku společně s Jarmilou Gerlovou do komponované bigbeatové show Josefa Laufra, pak její uměleckou dráhu načas přerušily mateřské povinnosti. Až v roce 1975 se při natáčení hudebního filmu Romance za korunu znovu setkala s Jarmilou Gerlovou, Karlem Gottem a Ladislavem Štaidlem. Díky tomu vzniklo trio Zelenková - Gerlová - Kahovcová, s nímž v následujících šesti letech procestovala mnoho zemí Evropy i Asie.

Mňau
(Kahovcová-Zelenková-Gerlová – z TV pořadu Zpívá Karel Gott 1977):

Návrat k malování

Následovala další přestávka, po níž si s chutí zazpívala s kapelou Veselka Ladislava Kubeše ml. a během několika let spolupráce procestovala s jihočeskými písničkami nejen celou republiku, ale i velkou část západní Evropy a křížem krážem i Spojené státy. V současné době má život rozdělený podle ročních období. Zatímco zimu tráví v bytě na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic, jakmile vysvitne sluníčko, nic ji už v metropoli nemá šanci udržet a přesouvá se na chatu u Křivoklátu. Pozemek prý koupila koncem šedesátých let její maminka a nejprve na něm opravdu začala s partnerem stavět, pak ale dospěli k závěru, že je to pro ně přece jen daleko. A tak koupili další pozemek u Jílového a hrubou stavbu chaty s pozemkem na Křivoklátsku dali Vlastě jako svatební dar.

Jsi mou krásnou závratí
(s bratrem Karlem Kahovcem):

Zpívat nikdy nepřestala

Na sousední parcele si poté postavila její kolegyně a kamarádka Jarmila Gerlová, která ale poté emigrovala do Německa. Po návratu po roce 1989 získala objekt zpátky a nakonec ho prodala Vlastinu synovi. Pak ještě přibyla další malá stavba s velkými okny, Vlastin letní ateliér. A protože se ke své původní profesi naplno vrátila již před lety, další ateliér má samozřejmě i v Praze. Neznamená to však, že by zpěv definitivně pověsila na hřebík. S Milanem Černohouzem, Jarmilou Gerlovou a Ivanou Zbořilovou zpívá staré americké ‘swingovky‘, občas vystoupí s manželovým Golemem či s Bigbandem Václava Kozla. A také s triem v Černohouzově vinárně U Stréců, v Budečské ulici na pražských Vinohradech.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace