Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velké politické ticho. Není legenda jako legenda. O osudu obou ale rozhodli mocní a cynicky je využívají i po smrti

07.10.2019
Velké politické ticho. Není legenda jako legenda. O osudu obou ale rozhodli mocní a cynicky je využívají i po smrti

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vlasta Chramostová na Piazettě Václava Havla, když toto místo po prvním českém porevolučním prezidentovi pojmenovávali... Herečka a velká, statečná žena v neděli 6. listopadu 2019 odešla

V uplynulém týdny navždy odešly dvě velké legendy české kultury. Fenomenální zpěvák Karel Gott a vynikající herečka Vlasta Chramostová. Oba umělci jsou důkazem, jak fatálním způsobem jejich životy, potažmo kariéry, ovlivnily naše dramatické dějiny. Obě výjimečné osobnosti, těšící se obrovské popularitě, totiž cynicky zneužívala ke svému prospěchu politická reprezentace, ať už ta předlistopadová, či ta současná.

Úmrtí Karla Gotta i Vlasty Chramostové je navíc smutným důkazem, že k nim ani valná část národa nepřistupuje podle jejich uměleckého odkazu a významu, ale podle sympatií ke konkrétní politické straně či papaláši. S téměř stoprocentní jistotou se dá odhadnout, jak na tu či onu událost zareaguje volič určité partaje. Jako by nestačilo, že oběma umělcům poškodil pověst předchozí režim, platí za svoje postoje a počiny i po smrti, přičemž to veřejnost toleruje s vědomím, že přízni či nepřízni mocných čelí především mimořádně populární umělci. A Karel Gott i Vlasta Chramostová mezi ně patřili na prvních místech.

 

Charta vs. Anticharta

Oba nato také krutě doplatili. Chramostová coby signatářka Charty 77 nemohla hrát ani na jevišti, natož ve filmu či televizi, Karel Gott si podpisem Anticharty sice zajistil možnost pokračovat v zářivé kariéře u nás a v zahraničí, avšak za svůj osudový omyl se musel po zbytek života vyrovnávat s cejchem prorežimní normalizační hvězdy, která obratně vycházela se všemi. Bez problémů pokračoval ve skvělé kariéře a vystupoval dokonce i na Západě, což bylo umožněno pouze vyvoleným, zatímco někteří jeho kolegové, včetně Vlasty Chramostové, živořili a mnozí skončili vězení. Jen naivní člověk by si mohl myslet, že ostudná éra skončila Listopadem 1989. Je ovšem nutné podotknout, že na tom nesou vinu někteří samotní umělci, především proto, že přeochotně a za peníze spolupracují s politiky na předvolebních kampaních nebo kalkulují s tím, že za to budou odměňováni nejvyššími poctami. Ne každý se nástrahám současných Mefistotelů ubrání a odmítne upsat duši peklu, mnozí přitom vsadí jen na jediného „ďábla“, zatímco druzí podepisují smlouvy s každým novým.

 

Velké politické ticho

Ostatně, tak tomu bylo vždy a historie, jak známo, se stále opakuje. Stačí připomenout, jak krutě za svoje vztahy s mocnými muži své doby zaplatili Vlasta Burian, Adina Mandlová či Lída Baarová a jak se životní osudy těchto legendárních hvězd zásadně liší od příběhů umělců, schopných vyjít s každým režimem.

 

Jeden z posledních snímků Vlasty Chramostové

Je ale hodně zarážející, že smrt Karla Gotta, fenomenální hvězdy českého zábavního průmyslu, a Vlasty Chramostové, skvělé herečky Národního divadla (mimo jiné oceněné vysokým státním vyznamenáním, Řádem T. G. Masaryka III. stupně za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva) vyprovokovala odlišné reakce představitelů současného režimu. Když bylo v úterý oznámeno úmrtí Karla Gotta, během hodiny před kamerami exhiboval premiér a členové vlády, zbrkle slibujíce státní pohřeb (aby vzápětí popřeli sami sebe). V neděli dopoledne, poté, co byla zveřejněna zpráva o smrti Vlasty Chramostové, však nastalo velké politické ticho.

Vložil: Adéla Hofmanová