Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velké politické ticho. Není legenda jako legenda. O osudu obou ale rozhodli mocní a cynicky je využívají i po smrti

07.10.2019
Velké politické ticho. Není legenda jako legenda. O osudu obou ale rozhodli mocní a cynicky je využívají i po smrti

Autor: Hans Štembera

Popisek: Vlasta Chramostová na Piazettě Václava Havla, když toto místo po prvním českém porevolučním prezidentovi pojmenovávali... Herečka a velká, statečná žena v neděli 6. listopadu 2019 odešla

V uplynulém týdny navždy odešly dvě velké legendy české kultury. Fenomenální zpěvák Karel Gott a vynikající herečka Vlasta Chramostová. Oba umělci jsou důkazem, jak fatálním způsobem jejich životy, potažmo kariéry, ovlivnily naše dramatické dějiny. Obě výjimečné osobnosti, těšící se obrovské popularitě, totiž cynicky zneužívala ke svému prospěchu politická reprezentace, ať už ta předlistopadová, či ta současná.

Úmrtí Karla Gotta i Vlasty Chramostové je navíc smutným důkazem, že k nim ani valná část národa nepřistupuje podle jejich uměleckého odkazu a významu, ale podle sympatií ke konkrétní politické straně či papaláši. S téměř stoprocentní jistotou se dá odhadnout, jak na tu či onu událost zareaguje volič určité partaje. Jako by nestačilo, že oběma umělcům poškodil pověst předchozí režim, platí za svoje postoje a počiny i po smrti, přičemž to veřejnost toleruje s vědomím, že přízni či nepřízni mocných čelí především mimořádně populární umělci. A Karel Gott i Vlasta Chramostová mezi ně patřili na prvních místech.

 

Charta vs. Anticharta

Oba nato také krutě doplatili. Chramostová coby signatářka Charty 77 nemohla hrát ani na jevišti, natož ve filmu či televizi, Karel Gott si podpisem Anticharty sice zajistil možnost pokračovat v zářivé kariéře u nás a v zahraničí, avšak za svůj osudový omyl se musel po zbytek života vyrovnávat s cejchem prorežimní normalizační hvězdy, která obratně vycházela se všemi. Bez problémů pokračoval ve skvělé kariéře a vystupoval dokonce i na Západě, což bylo umožněno pouze vyvoleným, zatímco někteří jeho kolegové, včetně Vlasty Chramostové, živořili a mnozí skončili vězení. Jen naivní člověk by si mohl myslet, že ostudná éra skončila Listopadem 1989. Je ovšem nutné podotknout, že na tom nesou vinu někteří samotní umělci, především proto, že přeochotně a za peníze spolupracují s politiky na předvolebních kampaních nebo kalkulují s tím, že za to budou odměňováni nejvyššími poctami. Ne každý se nástrahám současných Mefistotelů ubrání a odmítne upsat duši peklu, mnozí přitom vsadí jen na jediného „ďábla“, zatímco druzí podepisují smlouvy s každým novým.

 

Velké politické ticho

Ostatně, tak tomu bylo vždy a historie, jak známo, se stále opakuje. Stačí připomenout, jak krutě za svoje vztahy s mocnými muži své doby zaplatili Vlasta Burian, Adina Mandlová či Lída Baarová a jak se životní osudy těchto legendárních hvězd zásadně liší od příběhů umělců, schopných vyjít s každým režimem.

 

Jeden z posledních snímků Vlasty Chramostové

Je ale hodně zarážející, že smrt Karla Gotta, fenomenální hvězdy českého zábavního průmyslu, a Vlasty Chramostové, skvělé herečky Národního divadla (mimo jiné oceněné vysokým státním vyznamenáním, Řádem T. G. Masaryka III. stupně za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva) vyprovokovala odlišné reakce představitelů současného režimu. Když bylo v úterý oznámeno úmrtí Karla Gotta, během hodiny před kamerami exhiboval premiér a členové vlády, zbrkle slibujíce státní pohřeb (aby vzápětí popřeli sami sebe). V neděli dopoledne, poté, co byla zveřejněna zpráva o smrti Vlasty Chramostové, však nastalo velké politické ticho.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace