Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karel by řekl, už toho nechte a vyplázl by tajně jazyk. Gottovy kamarádky bez obalu: Každý je smrtelný

06.10.2019
Karel by řekl, už toho nechte a vyplázl by tajně jazyk. Gottovy kamarádky bez obalu: Každý je smrtelný

Foto: Youtube / repro

Popisek: Vlasta Kahovcová v roce 1966

FOTO, VIDEO Mediální senzacechtivost médií po smrti Karla Gotta již dosáhla takové míry absurdity, že se zajídá i přátelům a spolupracovníkům Karla Gotta. Někteří se k jeho odchodu odmítli vyjádřit zcela, jiní se snaží krotit výbuchy emocí. To je i případ Gottovy spolupracovnice Vlasty Kahovcové nebo důvěrné přítelkyně Jiřiny Bohdalové. Nevzpomínají na Gotta jako na Pana Božského, ale se střízlivým nadhledem, humorem a překvapující upřímností.

Vlasta Kahovcová se stala další z mnoha jeho blízkých, co o odchodu Karla Gotta hovořili v České televizi. Byla si toho velmi dobře vědoma a hned v úvodu dala rozumně najevo, že se vše, co už se o Karlovi mělo říct, řeklo. Prostor ke vzpomínkám, který na ČT 24 dostala, však využila k tomu, aby prozradila svoje přesvědčení, že okázalé národní truchlení by bylo zpěvákovi proti mysli. Podle ní dokázal všechno obrátit v legraci. A když ho někdo hodně přehnaně chválil, tak za jeho zády udělal ksichtík a vyplázl jazyk. „To málokdo ví,“ připomněla.

Karel Gott v době, o které Vlasta Kahovcová mluvila, foto Supraphon / ze sbírek NM

Už toho nechte!

Je také přesvědčená, že Gott byl podobně reagoval na současné dění: „Určitě by nebyl rád, co se kolem něj tak strašně děje, jak všichni smutněj. Už ho vidím, jak by zase udělal ten svůj ksichtík a řekl: Prosím vás, tak už toho nechte, tak na mě máte krásné vzpomínky. Prostě Karel byl Karel, jsem moc šťastná, že jsem s ním mohla ta léta spolupracovat.“ A přestože se neubránila slzám, řekla, že u ní ve vzpomínkách převažuje úsměv, mimo jiné proto, že on sám neměl rád negativní věci.

Takhle začínaly u Karla Gotta, Vlasta Kahovcová, Jitka Zelenková a Jarmila Gerlová, foto Facebook

Naleptala také poněkud obraz Gottovy dokonalosti, když prozradila, že na turné žili jako jedna velká rodina, věděli o sobě vše, kdo má kde plomby, chloupky, jak se často holí a kdy jde na záchod, kde se zpěvák většinou rozezpívával. Po koncertě si často, již odlíčení a v pyžamech sedli na zem a s lahví vína, které Karel dostal od fanoušků, vyprávěl třeba až do tří do rána a všechny bavil. Ovšem co se zpívání týče, vyžadoval absolutní dokonalost a nikomu nic neodpustil. Po koncertech se konal ´trestný poslech´, kdy se každý na záznamu z vystoupení musel poučit ze svých chyb.

Každej je smrtelnej

Na Karla Gotta zavzpomínala v pořadu televize Nova Život ve hvězdách také jedna z důvěrných kamarádek Jiřina Bohdalová. Přiznala se, že smrt Karla Gotta pro ni byla podobně bolestná jako odchod Vladimíra Menšíka či Jiřího Sováka, kteří patřili do stáje jí nejbližších přítel. „Tak jsem si řekla, už je tam i Karel.“ Bohdalová přitom nenaskočila na falešné tvrzení moderátorky, že nikdo zpěvákovu smrt nečekal (mimochodem, většina médií už měla celé týdny dopředu připravené nekrology).

Vlasta Kahovcová dnes, foto Facebook

„Já jsem to věděla dlouho, protože kamarádím s Ivankou, takže ta mě čas od času říkala ty zprávy nepěkný.“ Jako bytostná optimistka ovšem doufala, že Gott nemoc opět překoná a že to vydrží. „Ale na druhou stranu já mu to přeju, protože netrpěl, usnul. To je vlastně sen starších lidí, to je i můj sen, takhle skončit, když se už o tom mluví. Uprostřed rodiny. Každej jsme smrtelnej,“ připomněla.

Utajená oslava

Popsala také svoje úplně poslední setkání s Karlem Gottem. Naposledy se viděli, když s ním slavila jeho 80. narozeniny. Ty se mimochodem konaly v naprostém utajení v blízkosti Karlových Varů, kde se sešli jenom nejbližší přátelé. „Tam jsme slavili ještě opožděně ty jeho narozeniny, taková menší parta lidí. Bylo to tam tak hezký, ale on už byl hodně unavenej. Já jsem mu říkala: Karle jdi si lehnout, vykašli se na všechny, ale on byl tak obětavej. Já jsem ho za to obdivovala, ale současně jsem mu za to nadávala, ty jednou musíš umět říct také ne. Zvlášť, když jsem viděla, jak ho to zmáhá.“ Herečka, s kariérou stejně fascinující jako je ta Gottova, dala k dobru i některé historky, třeba jak si Gottova maminka přála, aby si ji Karel vzal za ženu. Gott, proslulý mimořádným smyslem pro humor, tento moment zachytil na jednom ze svých obrazů, kde namaloval sebe coby ženicha a Jiřinu jako nevěstu.

Vložil: Adéla Hofmanová